banner84

Alanya'da camlar canlanıyor

Haftanın röportajında bu hafta unutulmaya yüz tutmuş cam üfleme sanatı hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Ateş ve camı buluşturup nefesiyle birbirinden güzel eserler ortaya koyan Hamit Usta, Alanya Posta Medya’yı dükkanında ağırladı. Hamit Usta, hayat hikâyesinden başlayarak camın nasıl şekillendirildiğine kadar değerli bilgiler aktardı.

Alanya'da camlar canlanıyor

Hamit Paşaoğlu, Alanya‘daki minik ve mütevazi  dükkanı Glass &Art House’da yıllardır cam üfleme sanatını yaşatan tek kişi. Yalnızca Alanya’da değil, tüm Akdeniz bölgesinde tek olduğunu dile getiren Hamit Usta, kaybolmaya yüz tutmuş bu sanatı sürdürmek için ücretsiz dersler vermeyi bile düşünüyor. Hamit Usta’nın dükkânının önünden geçerken tamamen camdan oluşan sanat eserlerinin güzelliğini fark etmemek neredeyse imkânsız. Üstelik alevle camın dansını izlerken neredeyse hipnoz oluyorsunuz. Bu dans sonucunda oluşan figürler ise manevi duyguları kabartıyor. Hamit Usta bu duyguyu ‘’ Dünyanın en güzel hissi “ olarak tanımlıyor.


‘HAYAL EDEBİLECEĞİN HER ŞEYİ YAPIYORUM’
-Özlem Kaygusuz: Merhabalar, bizi ağırladığınız için çok mutlu olduk. Hem böyle bir sanatı öğrenmekten hem de bu sanatın sürmesinde bir katkımız olacaksa çok mutlu oluruz. Öncelikle sizi tanımakla başlayalım. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
-Hamit Paşaoğlu: Merhaba. Ben Hamit Paşaoğlu, Erzurumluyum.60 yaşındayım.19 yıldır buradayım. Alanya’da yaşamaktan çok mutluyum. Cam üfleme sanatı ile ilgileniyorum. Cam konusunda aklınıza ne geliyorsa, hayal edebileceğiniz her şeyi yapıyorum. Akdeniz’de tekim. Ben daha önceden neon ve ampul imalatı ile ilgili çalışmalar yaptım. Halen de atölyem var. Cam üfleme sanatı zaten mesleğim. Çok sevdiğim, değer verdiğim bir meslek. Gün geçtikçe yeni gelişmelere açık olan bir meslek. Ben o kadar da abartıldığı gibi bir insan değilim. Burada yaşayan tüm yabancılarla iç içeyiz. Yabancı misafirlerimiz de dükkânımıza gelir, izlerler. 
HAMİT USTA’DAN BRUNEİ KRALINA
H.P:Ustaların ruhları genelde gezgin olur.Ben de öyleyim.  Ben Alanya’dan Brunei Kralı’na kadar iş yaptım. Siparişlerimi yurt dışına gönderiyorum. Buraya gelen turistler vasıtası ile de yurt dışına ulaşıyor. Geçen yıl Dubai’ye gittim.Orada da Alanya’yı en iyi şekilde tanıttım.Buradan Norveç’e,Danimarka’ya,Dubai’ye,Brunei Sultanlığı’na devamlı gönderiyorum.Ben hiç tahmin etmeyeceğiniz ülkelerde çalışmalar yaptım.3 yıl Kamboçya’da kaldım.2 yıl yanız bir yıl ailemle kalmıştım.Çalışmalarımı Endonezya,Bali,Hong Kong,Çin gibi bir çok yerde çalışmalarımı  yaptım. Oralarda çalışmalarımı yaparken burayı da en iyi şekilde tanıtmaya çalıştım. Ülkemi hem ahlaki,hem mesleki olarak çok iyi tanıttım.


‘GÖRÜNCE ŞAŞIRIYORLAR’
Ö.K:Sizi bu sanatı yaparken ve eserlerinizi dışarıdan görenlerin tepkisi ne oluyor?
 H.P:Beni ilk gördüklerinde şaşkınlık duyuyorlar. Yabancıların hepsi çekim yapıyor. Çünkü, genelde hayatlarında ilk kez görüyorlar. Hatta cam üfleme sanatını Alanya’dan dünyaya tanıtıyoruz
ATEŞ VE CAMIN DANSI
Ö.K:Cama nasıl şekil veriyorsunuz?
H.P:Ateşle öncelikle camı ısıtıyorum. Bu noktada ateş ve camı dans ettiriyorum. Üfleyerek ısınmış camı hemen şekillendiriyorum. Soğursa şekil vermek zorlaşır. Alevde eriyen cam şişiyor. Nefesinle de cama hükmediyorsun. Burada önemli olan kontrollü nefes.


‘CAMA ADAPTE OLMAK LAZIM’
Ö.K:Bir camı ne kadar sürede şekillendiriyorsunuz?
H.P:Camın büyüklüğüne, küçüklüğüne göre değişiyor. Bir de kendini cama adapte etmen lazım.
40 YILLIK ADANMIŞLIK
Ö:K:Kaç yıldır bu işle uğraşıyorsunuz?
H.P:Hemen hemen 40 yıldır. Dile kolay.
SEVGİ MESLEĞİ SÜRDÜRDÜ
Ö.K:Peki, bu mesleğe nasıl başladınız?
H.P:Öncelikle hevesliydim, merak ediyordum. Heves, merak ve üzerine de sevgi eklenince bırakamadım. Dışarıda çıraklık yaparak öğrendim öncelikle.
Ö.K:Bunu yaparken elinizi nasıl yakmıyorsunuz?
H.P:Artık alıştık. Yıllardır yaparak, yanmamayı öğrendik.
‘NEFESİME HÜKMETMEYİ ÖĞRENDİM’
Ö.K:Çırakken öğrendiğiniz en önemli şey neydi?
H.P:Çırakken birçok şey öğrendim. Bu meslekle ilgili olan her öğrendiğim şey benim için çok kıymetli. Ama en önemlisi nefesine hükmetmekti. Nefesini nasıl kullanacağını bilirsen, nefesine hükmedersen ve seversen gerisi geliyor.


‘ÖĞRETMEK İSTİYORUM’
Ö.K:Bu mesleği yaparken bir amacınız var mı?
H.P:Ben aslında insanları yetiştirmek de istiyorum. Bu işe heves eden de oluyor, vazgeçen de oluyor. Kişiye göre değişiyor. Bazı insanların ilgileri süreklilik sağlamıyor. O nedenle gerçekten değer veren insan varsa yetiştirmek istiyorum. Kışın kurslarım oluyor. Bu kurslara kayıt olabilirler.
Ö.K:Süs eşyası dışında başka bir aksesuar da yapıyor musunuz?
H.P:Evet, üfleyerek kolye, küpe de yapıyorum. Özellikle yaptığım hayvan figürleri çok elit. Camlar inceyse kalınlaştırabiliyoruz ya da tam tersini yapabiliyoruz. İstediğimiz her şeyi yapıyoruz. Yeter ki cam elimize düşmesin.
YABANCILAR DAHA ÇOK İLGİ DUYUYOR
Ö.K:En çok ilgi gösteren kişiler yabancı misafirler mi yoksa yerli misafirler mi?
H.P:Türkler ilgi duymuyor. Yabancılar daha çok ilgileniyor. Bazen fiyatını sorduğunda “Alt tarafı cam değil mi bu” diyerek tak diye alıp atıyor.
CAMLAR STOKTA
Ö.K.Bu camları nereden buluyorsunuz?
H.P:Yurt dışından getiriyoruz. Çok eskiden ülkemizde piyasaya yapan vardı. Ama şimdi biz kendimiz direkt yurt dışından getirtiyoruz. Allah’tan stokluyoruz. Yoksa çok zorlanırız.
‘ÜCRETSİZ KURS VERMEK İSTİYORUM’
Ö.K:Mesleğin sürmesi için bir talebiniz var mı?
H.P:Bir isteğim var, inşallah Alanya Belediyesi cam sanatı ile ilgili bir şey yaparsa orada ücretsiz kurslar vermek istiyorum. Buradan katkısı için Alanya Belediye Başkanı sayın Adem Murat Yücel’e de sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Eğer öyle bir şey mümkün olursa hem cam sanatını hem de Alanya’yı çok güzel tanıtmış olacağız.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2021, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107