banner165

Alanya'da denge şaştı

Döviz kurlarında yaşanan düşüş, üretim maliyetlerine yansımadığı için pazar fiyatlarına da değişiklik yaşanmadı. Yiğit, pazar fiyatlarının hale bağlı olduğunu, fiyatlarda şu an için değişim yaşanmadığını aktarırken Kaya da “ Kur artınca halin en çok kullandığı plastik ürünlere hemen yansıyor ama düşmesine rağmen şu an aynı o nedenle ürün fiyatlarında da bir değişiklik yok” dedi.

Alanya'da denge şaştı

 Özlem KAYGUSUZ Son dönemde yaşanan döviz kurlarındaki sert düşüş sonrası vatandaşın gözü ürün fiyatlarına takıldı. Dövizdeki artışla birlikte yükselen fiyatlar, kurdaki düşüşten sonra eski haline dönmedi. Özellikle üretim maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı beli bükülen üreticinin döviz düşüşü ile birlikte maliyetlerde de düşüş hayalleri suya düştü. 
‘DENGESİZLİK VAR’
Piyasada büyük bir dengesizlik yaşandığını dile getiren Alanya Pazarcılar Odası Başkanı Hasan Yiğit, pazar fiyatları hakkında bilgi verdi. Yiğit, “ İklim dolayısı ile zaten mahsul de az oluyor. Döviz kuru sebze-meyve fiyatlarını pek etkilemedi. Halde 9-9,5 liraya satılan salatalık, pazarda 10- 12 liraya satılıyor. Domates halde 2,5- 3 liraya satılıyorken, pazarda 4-5 liraya satılıyor. Patlıcanın hal fiyatı 12 lirayken, pazardaki fiyatı ise 14- 15 liraya satılıyor. Biberin hal fiyatı ise 10- 12 lirayken pazarda 15 liraya alıcı buluyor” dedi.
‘PAZAR HALE BAĞLI’

Yiğit, halcilerin belirlenen piyasa fiyatlarına satış yapmadığını söyledi.  Ürünün belirlenen satış fiyatının üzerinde fiyat biçilerek tüketiciye sunulduğunu aktaran Yiğit, “ Bu mal piyasanın üzerinde diyerek piyasa fiyatından yüksek fiyatla veriyorlar. Belirlenen piyasa fiyatını ise kötü durumda olan ürünlere söylüyorlar.  Bunun nedeni de zaten 170 liradan alınan kimya 400 lira olmuş, 70 liralık ilaç 120 lira olmuş.  Bu ürünlerin fiyatları üretim maliyetlerine yansıyor. Pazardaki fiyatlar hale bağlı. Halde mal düşerse, pazarda da düşüyor” açıklamasında bulundu.
HALE DE YANSIMADI
Alanya Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Adem Kaya  da döviz kurunda yaşanan belirgin düşüş sonrası hal ürünlerinin fiyatında bir değişiklik olmadığını söyledi. Özellikle plastik ürünlerde düşme olması gerekirken herhangi bir yansıma görmediklerini belirten Kaya, “ Soğan 1- 1,5 lira. Yerlerde sürünüyor. Limon 1,5- 2 lira, domates 2,5 liraydı 3 lira yaptık. Ama o da iyi para sayılmaz. Halin en çok kullandığı plastik ürünler, kasalar. Bundan biz çok rahatsızız. Bize yansıyan bir şey yok. Döviz kuru yükseldiği an anında zam konuyor. Ama döviz düştüğünden beri bize bir yansıma olmadı. Üretim maliyetlerinde zaten bir düşüş yok. Herhangi bir tansiyon yüksekliği yok herkes sakin” ifadelerine yer verdi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2021, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169