banner129

Alanya'da deniz kırmızıya boyandı

Alanya’da geçmişten beri özellikle kale sakinlerinin son yıllarda ise turistlerinde yoğun ilgisini çeken Selçuk Sultanı Aladdin Keykubat’ın yadigarı olan Kızılkule ve Tersane arasından yer alan Soğukkapı Plajı sabah saatlerinde kırmızıya büründü. Olayın iç yüzü ortaya çıkınca ise hem Tophanene Mahallesinde yaşayanlar hem de görevliler rahat bir nefes aldı.

Alanya'da deniz kırmızıya boyandı

Alanya’da zaman zaman denizde kirlik görüntülerine şahit olunuyor Son olarak geçtiğimiz aylarda Kleopatra plajında çamurlu ve zift atığı ile gündeme gelirken Soğukkapı plajında da petrol kalıntısı nedeniyle dikkat çekmişti. Şimdide plaj adeta kan kırmızına büründü.Denizin renginin değiştiğini sabah saatlerinde fark eden vatandaşlar durumu Alanya Belediyesi’nde bildirildi. Zabıta ekipleri çevre mühendisleri ile birlikte yaptığı araştırma sonrasında kırmızılığın kanalizasyondan geldiği tespit edildi.Olayın gerçek yüzü ise yapılan kısa araştırma ile ortaya çıkarıldı. Enerji hattını yer altına almak için kale yolunda kazı yapan görevliler ASAT ile koordineli hareket etmeyince su hattını patlattıkları bölgenin toprak yapısının kırmızı olması sebebiyle kanalizasyon hattından denize kadar bu toprağın taşındığı belirlendi.

Soğuk kapı Plajı’na akan kırmızı çamurlu su kısa süre Tersana ve İskele arsını adet akan kırmızıya çevirdi. Zabıta ve Asat personelinin inceleme yaptığı esnada ise turistlerde olaya duyarsız kalmayarak kimisi fotoğraf çekti kimi olup bitenleri meraklı gözlerle izledi. ASAT’ın yaptığı müdahale sonrası kırmız su akıntısı dururken gün içinde deniz yüzeyindeki kırmızılık ise kayboldu.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2021, 15:38
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107