banner165

Alanya'da esnaf açılsa da umutsuz

Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında alınan yeni kararlar neticesinde Alanya’da yeme içme mekanları  müşteri kabul etmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından Alanya esnafı yeni normalleşme sürecine girdi. Bizler de Alanya Posta Medya olarak mikrofonumuzu günler sonra müşterilerini ağırlayan Alanya esnafına uzattık.

Alanya'da esnaf açılsa da umutsuz

Kabine toplantısının ardından yeni normalleşme takvimi açıklandı. Buna göre, kafe ve restoranlar 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar ise paket servisini sürdürebilecek. Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecek.Koronavirüs ile mücadele kapsamında salgının yayılım hızının artmaması için Alanya’da esnaflar belirli kurallar çerçevesinde tedbirli bir şekilde müşterilerini ağırladı. Gelen her müşterinin önce ateşi ölçüldü. Sonra ise HES kodu sorgulandı. Müşteriler alınan kararlar neticesinde masa aralarında belirli mesafe konuldu.  

‘KURALLARA BİRAZ DAHA UYMAMIZ GEREKİYOR’

Lokanta esnafı  Necati Güven, vatandaşları tebirlere daha da bağlı kalınması konusunda uyarıda bulundu.Güven, ‘’Bu virüs insanları öldürdüğü gibi ekonomiyi de öldürdü.  Halk bu durumu benimsemiyor ve zarar ediyor, hastalık yayılıyor. Dünyada kanunlara uyan devletler bu hastalığı yener. Kurallara uymayan devletler hastalığı devam ettirir. Türkiye’de durumlar iyi gidiyor fakat kurallara biraz daha uymamız gerekiyor. Kurallara uysak herşey daha güzel olur ama umarım biraz daha tedbiri sıkı tutarız ve bu günleri geride bırakırız’’  dedi.

‘BEKLEDİĞİMİZ SEVİYENİN ALTINDAYIZ’

Lokanta esnafı  Süleyman Arslan  ise ilk gün beklenilen müşteri sayısına ulaşılmadığını söyledi. Arslan, "Normalleşme kararı sonrası beklenen hareketlilik olmadı, beklediğimiz seviyenin çok altındayız ama zamanla umarım düzelir. Süreçten dolayı hepimiz yıprandık. Yeni gelen kurallar çerçevesinde durumun daha da iyi olacağını düşünüyorum" diye konuştu. 

'ÜÇ BİN LİRALIK DESTEK KİMSENİN YARASINI SARMAZ'

Seher Arslan, "Pandemi herkesi vurduğu gibi bizide vurdu. Oğlum dört ay öncesinde lokanta açtı bende yardımcısıyım. Pandemi sürecinde lokantamız kapalıydı, iş yapamadık. Devlet bize destek vermedi, üç bin lira destek verdi fakat buranın masrafları çok daha fazla. Oğlumun yaşı yirmi dört, bu yaşında yıprandı borçları var. Devlet haberlere çıkıyor yardım yaptığını açıklıyor fakat üç bin lira kimsenin yarasını sarmaz" dedi. 

'İNTİHAR EDEN EFNAFLAR OLDU'

Mehmet Can, "İnsanlar turizme yatırım yapıyorlar, önce borç yapıyorlar, borçlarını sezon sonrasında geri ödüyorlar. Şuan esnafların %90’ı borç batağında, evini, arabasını satan insanları biliyorum. Arabasını yada evini değerinin yarısına satanlar var. Sadece turizm değil bütün esnaf kesimi pandemiden etkilendi ama turizm esnafı biraz daha fazla etkilendi. Turizm esnafının yerliye satabileceği ürün yok. Turizmciler yatırımını tamamen turizm üzerine kurmuş fakat turizm durduğu için intihar eden esnaflar oldu. Psikolojisi bozulan çok insan oldu. Evini ve arabasını satan insanlar oldu. Mekanını sıfırdan yapıp daha açılış yapmamış insanlar var. İnsanlar sürekli olarak kira ödüyor. En azından sadece kira konusunda destek olunabilirdi. Beş yıldır burada esnaflık yapıyorum ilk defa iki aydır kira parasını ödeyemiyorum. Giderimiz kısılmadı fakat gelirimiz kısıldı. Devletin yapmış olduğu yardımlar şaka gibi. Verdikleri paralar çok komik. Her ay 1500 TL ile 2000 TL civarında kira ödüyorum, devlet sadece bir defaya mahsus 1000 TL kira desteği verdi. Pandeminin en başında yapılacak olan yardımlar ve kurallar en sonunda yapıldı. Kapanmayı ilk başlarda yapsaydık esnaf bu kadar acı çekmezdi. Elimizde avucumuzda hali hazırda ne biriktirdiysek gitti. Kendimizi tükettik sıfırız şuan. Sigortamı yatıramıyorum, Allah korusun başıma bir olay gelse ne yapacağım. Devlet bize bakmıyor" dedi. -Özlem KAYGUSUZ-Ekmel YILMAZ
 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2021, 06:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169