banner84

Alanya'da esnaf rahat nefes alamıyor

Akaryakıttan gıdaya kadar her şeye gelen zamların esnafın ayakta kalmasını zorlaştırdığını belirten Demir, bunca zorluğa rağmen dükkanlarını kapatan esnaf sayısının azlığına dikkat çekti.

Alanya'da esnaf rahat nefes alamıyor

(Sabiha TATLIYER)- Pandemi ile birlikte süregelen sıkıntılar sonrası birçok esnaf dükkanlarının geçimini sağlamak için büyük mücadele verdi. Bunun yanı sıra yaşanan zorlukların altından kalkamayıp dükkanlarını kapatan esnaf, çareyi başka sektörlerde aradı. Buna rağmen meydana gelen sıkıntılar karşısında yılmayıp günümüz koşullarına ayak uydurmaya çalışan esnaflarda arkası kesilmeyen zamlar ile mücadele ediyor. Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir Alanya Posta Medya ekibine yaptığı açıklamalarda, geçtiğimiz dönemlerde dükkanlarını kapatan esnaf sayısının oldukça az olduğunu belirtirken, odaya kayıt olan üye artışının altını çizdi.
'ODAMIZA KAYIT OLAN ÜYE SAYIMIZ GİTTİKÇE ARTMAKTA'
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir yaptığı açıklamada, “Pandemi dönemiyle birlikte dükkanlarını kapatan esnaf çok fazla değil. Giden esnafların yerine tekrar açılan odamıza üye olan esnaf arkadaşlarımız oldu ve olmaya devam ediyor. Esnaflarımız zor durumda kaldı sıkıntılar oldu ama bizim odamızda kapanan çok fazla esnaf olmadı.  Odamızda zaten terzi, berber, kuaför, hamamcı, pastacı vb. 86 çeşit meslek gruplarımız olduğu ve el emeği göz nuru geçindikleri için bir şekilde ekmeklerini az da olsa kazandılar. Dükkanını kapatıp giden bir berber, terzi yok. Bazı meslek gruplarında ise el değiştirme oldu. Alanya merkezde iş yapamayıp başka ilçelere mahallelere gidenler değişiklik yapanlar oldu. Ama odamızda üye sayımız her gün çoğalmakta şuanda 5 bin 30 olduk. Bu rakamlar daha aşağı düşmedi.”dedi.
'SIKINTILI SÜREÇ HENÜZ BİTMEDİ'
Sıkıntılı sürecin henüz bitmediğini belirten Demir, “Hala sıkıntılar devam ediyor hala ortalık düzene girmedi onu söylememiz gerekiyor. Her şeye gelen zamların üzerine esnaf sıkıntıya girmişti. İnsanlar sattığı malın yerine yenisi koyamadı. Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta bu sıkıntılı dönemin tuzu biberi oldu. Geçtiğimiz dönemde dükkanlarını kapatan esnaflar ağırlıklı olarak tarıma yöneldi. Muz bahçesi, avokado bahçeleri yaptılar. Satmış oldukları dükkanlarının paralarını değerlendirip yer satın alanlar oldu. Bu sıkıntılı süreci atlatacağımıza inanıyorum” sözlerine yer verdi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169