banner84

Alanya'da ev sahiplerinin bahanesi bitmiyor

Alanya'da mülk sahipleri, kira bedellerini arttırabilmek adına mevcut kiracılarını evden çıkarabilmek için çeşitli yollara başvuruyor. Ev sahiplerinin yeni bahanesi ise 'tadilat' oluyor

Alanya'da ev sahiplerinin bahanesi bitmiyor

(Özgür YILMAZ)- Alanya'da zirveyi gören ev kiraları sonrasında, mülk sahipleri mevcut kiracılarına zam yapmak için kolları sıvadı. Mülk sahipleri, fahiş fiyatlarla kiracılarının karşısına çıkarken, bir başka yol deneyerek mevcut kiracısını türlü bahanelerle evden çıkarmaya çalışıyor. Son olarak TÜFE'nin 12 aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı mayıs ayı için yüzde 34.46 oldu.   Bu artışa göre 2 bin lira kira ödeyen vatandaşın kirası 689 TL farkla birlikte 2 bin 689 lira olarak belirlendi. Yaşanan bu durum sonrasında da sektör temsilcilerinden açıklamalar geldi. 
YENİ BAHANE TADİLAT
Sektör temsilcileri ve hukukçular ‘Zorlama artışı kabul etmeyin’ diye uyarırken ev sahipleri eskiden Almanya'dan oğlum gelecek bahanesi ile kiracıyı çıkartırken son dönemde tadilat bahanesiyle kiracısını çıkarmaya çalışıyor. Alanya Posta Medya köşe yazarı, gayrimenkul danışmanı Ali Özsoy, "Tadilat için ruhsat almak gerekiyor sadece badana boya yaparak tadilat olmaz” dedi. 
KİRACILAR DİKKAT
Özsoy, "Evin kira bedelini artırabilmek için kiracı, aile mensupları oturacak diye kiracıyı çıkarıyor. Eğer aile mensubu oturmamışsa ispatlamak için mahkemeye verilip tespiti yapılır. Şuan ise bu durumdan kurtulmak için bazı mülk sahipleri tadilat bahanesi ile kiracıyı çıkarıp evi başkasına veriyor. Mahkeme nezdinde haksız durumda düşmemek adına ise bazı küçük tadilat yapıyorlar fakat tadilatın ruhsatının alınması gerekir ve kapsamlı tadilat yapılması şart. Aksi halde kiracı dava açarsa haklı olur" diye konuştu. Mayıs ayı kira artış oranında yorumlayan Ali Özsoy, kiracı açısında yüzde 34,46 oranında ki artış çok, ama enflasyon oranında düşününce yüksek değil.  Kira konusunda alt limit ve üst limitler ilgili kurumlar tarafından bölge bölge belirlenmeli önerisinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169