banner84

Alanya'da harfiyat cenneti

Alanya'da otellerin yerini lüks siteler almaya devam ediyor. Alanya Posta Medya'nın araştırmasına göre Mahmutlar Mahallesi'nde oteller yıkılarak, 1+1 ağırlıklı olmak üzere lüks siteler yapılmaya başlanıyor

Alanya'da harfiyat cenneti

(Özlem KAYGUSUZ)- Alanya Posta Medya'nın birçok manşetinde gündeme getirdiği 1+1 konutlarının sayısının günden güne artması, kamuoyunda büyük yankı buldu. İlçenin 15 mahallesinde aynı sorun yaşanırken, Posta Medya ekibi yaşanılan durumu yerinde inceledi. Özellikle otellerin yerini almaya başlayan 1+1 daireler için Alanya'da yeni alınacak karar öncesi inşaat firmalarının harekete geçmesi dikkat çekti.


ADIM BAŞI YENİ SİTE
Alanya’da otellerin kontrolsüz bir şekilde konuta çevrilmesine yönelik Alanya Belediyesi tarafından imar düzenlemesinin hayata geçirilmesi planlanırken, konu meclise gelmeden, 1+1 inşaatları hızlandı. Mahmutlar Mahallesi, harfiyat mahallesi haline döndü. Alanya Posta Medya’nın yerinde incelediği mahallede turistik tesislerin yıkılıp, yerine 1+1 dairelerinin yapıldığı gözlemlendi. Adım başı inşaat çalışması olan mahallede, turistik tesis yerine yabancıya yönelik site projeleri gözler önüne serildi.  


OTELLER YIKILIYOR
Alanya Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından gündeme gelecek olan imar düzenlemesi öncesi, otel yıkımları Alanya Posta Medya'nın objektifine yansıdı. Özellikle otel yerine yapılacak sitelerde 1+1 dairelerin ağırlık olarak bulunması dikkat çekerken, daireler 60 metrekare sınırlamasına uygun şekilde inşa ediliyor. Euro üzerinden ücretlendirilen dairelerin birçoğu ise proje tamamlanmadan satıldığı da gelen bilgiler arasında.


'ALANYA’NIN DEĞERLERİNİ KORUMAK İSTİYORUZ'

Alanya’nın kontrollü büyümesi için yapılan ve yapılacak olan çalışmalara ilişkinde değerlendirme yapan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, apart otellerin yıkılarak konuta dönüştürülmesinin önüne geçmek için mücadele ettiklerini ifade etti. Başkan Yücel, “Son 10 yılda turizm tesisleri yıkılarak konuta dönüştürüldü. İskandinav turistlerin tercih ettiği apart otellerin yıkılması Alanya turizmini olumsuz etkiledi. Turizm ve ticareti korumak için apart otellerin yıkılmasından rahatsızlık duyuyoruz, bunların önlemini alarak apart turizminin devam etmesini sağlamak istiyoruz, dünyanın en güvenli şehri olan Alanya’nın değerlerini korumak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2021, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169