banner84

Alanya'da Kur'an kursu pandemi tedbirlerine yönelik başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde her yaş grubuna yönelik Kur'an-ı Kerim eğitimi ve İslam dininin esasları ile dini bilgilerin verildiği Kur'an kurslarına kayıtlar bugün itibariyle başladı.

Alanya'da Kur'an kursu pandemi tedbirlerine yönelik başlıyor

Tüm dünyada etkili olan yeni tip Korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında mart ayında yüz yüze eğitime ara verilen Alanya Müftülüğü’ne bağlı Kur'an kurslarına kayıtlar başladı. Kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlar 9 Eylül-5 Ekim 2020 tarihleri arasında Kur’an kurslarına ve müftülüğe müracaat ederek kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek.
Kur’an kurslarındaki dersler ise 28 Eylül 2020 tarihinde başlayacak.


“DERSLER ORTAK ŞEKLİNDE YAPILMAYACAK”
Kur'an kurslarında sürdürülecek eğitimlerde Korona virüs salgınına yönelik tedbirlerin göz önünde bulundurulacağını belirten Alanya Müftüsü Dr. İhsan İlhan,"Müftülüğümüze bağlı Kur’an kurslarımıza kayıtlar bugün itibariyle başladı. Kurslarımızda eğitimler ise 28 Eylül 2020 tarihi itibariyle başlayacak. Eğitimlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli tedbirler alınacak. Bu kapsamda ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan öğrenci, öğretici ve diğer çalışanlar tıbbi maske takmaları sağlanarak Covid-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek. Dersler birkaç sınıfın bir araya gelmesi ile ortak bir şekilde yapılmayacak. Derslerde oturma şekli, sıra düzeninde sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde birer boşluk bırakarak çapraz oturma şekli yapılarak ve maske takılarak gerçekleştirilecek. Sınıflar içinde toplu olarak yüksek sesle yüzünden okuma ve talim çalışmaları yapılmayacak. Kur’an-ı Kerim, kitap, kalem vb. eğitim malzemeleri kişiye özel olacak, öğrenciler arası malzeme alışverişi yapılmayacak. Dersler 4-6 yaş grubu sınıfları hariç blok yapılmayacak. Teneffüslerde sınıflar mutlaka havalandırılacak. Öğrencilerin ders aralarında toplu halde bir arada bulunmamaları sağlanacak. 4-6 yaş grubu Kur’an kursları hariç kurs koridorları, sınıfları ve kursun diğer mekânlarında su dışında içecek ve yiyecek tüketilmesine izin verilmeyecek. Kurs binası, sınıf ve mescit girişinde el antiseptiği bulundurulacak. Kurslarda bulunan sınıf, mescit, tuvalet ve abdesthaneler günde en az bir defa temizlenecek ve sık sık havalandırılacak. Ayrıca, kapı kolları, elektrik düğmeleri, masa, sandalye gibi sık dokunulan yüzeyler düzenli olarak dezenfekte edilecek ve temizliği sağlanacaK. Kurslara ziyaretçi alınmayacak. Kurye, kargo görevlisi ve benzeri kişiler kurslara alınmayacak. Teslimatların dışarıda yapılması sağlanacak. Bu vesile ile Kur’an kurslarında özveri ile çalışan Kur’an kursu öğreticilerimize ve müftülük personelimize teşekkür eder, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını dilerim” dedi.-Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107