banner165

Alanya'da minarelerden 'yağmur duası' yankılandı

Artan orman yangınları sonucu Alanya Müftülüğü'nün talimatlarıyla, camilerde yağmur duası okundu

Alanya'da minarelerden 'yağmur duası' yankılandı

Son dönemde yaşanan aşırı kuraklık ve yangınlar nedeniyle Alanya Müftülüğü tarafından öğle namazına müteakip yağmur duası yapıldı.
Vatandaşlar merkezi sistem aracılığıyla yapılan 'Yağmur Duası'na ve getirilen tekbirlere  eşlik etti.  Minarelerden yapılan dua’da şu ifadelere yer verildi:
Ya İlâhelâlemin! Ya Erhamerrâhimin! Ey bizleri yoktan yaratan, iman üzere yaşatan, sayısız nimetlerle donatan, hastalandığımızda şifalar ihsan eden Rabbimiz! Bütün övgüler, hamd ü senalar Sana’dır. Sensin Rahmân ve Rahîm olan. Sensin hesap gününün mâliki ve yegâne hâkimi olan.
Ya İlahî! Bizler, Senin aciz kullarınız! Aff u mağfiretine, engin rahmetine, sonsuz lütuf ve ihsanına muhtacız! Sana sığındık. Kapına geldik. Ellerimizi semaya, dillerimizi duaya, gönüllerimizi şefkat ve merhametine açtık. Zâtını hamd ile tesbih ederek, Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.s)’e salat u selam getirerek Senden istiyoruz Ya Rabbi! İlâhî Ya Rabbi! Her şey Zatına malumdur. Zor günlerden geçiyoruz. Salgın ve yangın afetiyle, susuzluk ve kuraklıkla imtihandayız. Gönüllerimizi ve ellerimizi açtık sana yalvarıyoruz Ya Rabbi! Ya Erhamerrahimîn!Topraklarımızı rahmetine gark eyle. Bol ve bereketli yağmurlar nasip eyle. Esirgeme bizden nimetini, gönder gökten rahmetini, lütfet bize inayetini. Ya Rabbi! Bize lütfettiğin her bir rahmet damlasını imanımızın ve kulluğumuzun artmasına vesile eyle! Çorak ve kurak topraklara bolluk ve bereket kaynağı eyle Ya Rabbi!
Her türlü âfetten ve zarardan bizleri ve ekinlerimizi koru Ya Rabbi! Allah’ım! Bize yağmur ver.Allah’ım! Bize yağmur ver.Allah’ım! Bize yağmur ver.
Vadilere, tepelere, susuz kalmış arazilere ve tüm beldelere rahmetinle hayat ver Ya Rabbi! Bizleri ümidini kesenlerden eyleme Ya Rabbi!
Ya Rabbi! Sen bize dua etmemizi emrettin, kabul edeceğini vaad ettin. Bize emrettiğin üzere sana dua ediyoruz, niyazda bulunuyoruz; Bütün içtenliğimizle sana yalvarıyoruz. Sen vaadinden dönmezsin. Dualarımızı kabul eyle. Ya Rabbi! Birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi ve muhabbetimizi daim eyle!  Bütün dünyayı etkileyen salgın hastalıktan, her türlü afetten, kıtlık ve kuraklıktan ülkemizi ve bizleri muhafaza eyle Allah’ım!
Musibetler karşısında bilincimizi ve direncimizi artır, bizlere sabır ve metanet ihsan eyle Allah’ım! Ya Rabbi! Ülkemizin farklı yerlerinde çıkan yangınların, daha fazla can ve mal kaybı yas¸anmadan en kısa sürede so¨ndu¨ru¨lmesi ic¸in c¸alıs¸an başta Orman görevlileri olmak üzere tu¨m çalışanlara  gu¨c¸ ve kuvvet ihsan eyle. İlahi Ya Rabbi! Ahirete göç eden kardeşlerimize rahmet eyle, Şâfî ismi celilinle hastalarımıza şifalar ihsan eyle. Rahmetine susamış gönüllere, çorak kalmış arazilere yağmurunu lütfeyle Ya Rabbi! Âmîn. Âmîn. Âmîn. Velhamdulillahi Rabbil âlemin."
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169