banner165

Alanya'da otobüsçüler yarından itibaren çalışmayacak

Alanya'da halk otobüsleri artan maliyetlerden dolayı yarından itibaren kontak kapatıyor. Sefere çıkmak için tek şartları Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerini muhatap alarak taleplerinin yerine getirilip destek verilmesi

Alanya'da otobüsçüler yarından itibaren çalışmayacak

(Özlem Kaygusuz)- Artan maliyetler ve akaryakıt zamları Alanya’da da otobüsçüleri zarara uğratıyor.  Defalarca Büyükşehir’den destek talebinde bulunan Halk Otobüsleri Kooperatifi, taleplerinin yerine gelmemesi ile birlikte artık işin içinden çıkamaz hale geldi. Hal böyle olunca otobüsçüler daha fazla zarara uğramamak için kontak kapatma kararı aldı.


BAŞKAN AKILLI’DAN AÇIKLAMA GELDİ
Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Kerim Akıllı, yaptığı ortak basın açıklamasında Büyükşehir’in kendilerini görmezden geldiğini ve talepleri yerine getirilene kadar otobüsçülerin kontak kapatacağını aktardı. Akıllı,” S.S 197 No’lu Alanya Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi olarak Alanya ilçemizde halkımızın ulaşımını sağlamak görevi tümüyle kooperatifimizin üstünde bulunmaktadır. Kooperatifimiz, bir  nevi kamu hizmeti niteliğinde bu görevi bugüne kadar layıkıyla yerine getirmiş, yeri gelmiş işletmecilerimiz zarar ettiği halde bu görevi yerine getirmeye devam etmiştir. Ancak son aylarda yedek parça ve özellikle akaryakıt fiyatlarının fahiş rakamlara ulaşmış olması ve personel maliyetlerinin hayli artmış olması nedeniyle kooperatifimize üye işletmeciler için araçları çalıştırmaya devam etmek, bu aşamadan sonra yalnızca dayanılmaz bir çileye dönüşmüş haldedir.
‘ÇÖZÜMLER ÜRETMEK İSTEDİK’
Bu hususta Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ve Kaymakamlık ile uzun süre birçok görüşme yapılmış olmasına rağmen müspet hiçbir sonuç elde edilememiştir. Biz yalnızca kooperatifçiler olarak uğramakta olduğumuz zararımızı durduracak, halkımızı da mağdur etmeyecek çözümler üretmek istedik.
‘BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİFİMİZİ YALNIZLIĞA İTMİŞ’
Ancak Antalya Büyükşehir Belediyesi, kooperatifimizi yalnızlığa itmiş, tüm çözüm önerilerimize kulak tıkamıştır. Antalya merkezinde faaliyet gösteren halk otobüslerine birçok ekonomik ayrıcalık tanınmış, Alanya ilçemizin ulaşımını üstlenen kooperatifimiz hayati sorunlarıyla baş başa bırakılmıştır.
OTOBÜSÇÜLER TALEPTE BULUNDU
SS. 197 No’lu Alanya Halk Otobüsleri  Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi olarak, Alanya ilçesi halk otobüsleri fiyat tarifesinin güncellenmesi, işletmecilerimizin zarar etmekten kurtarılması, halk otobüslerinin yeniden hem halka hem işletmeciye yararlı hale getirilmesi talebimiz mevcuttur.


SONUÇ ALANA KADAR KONTAK KAPALI
Artık üyelerimiz için otobüs çalıştırmak çileye dönüştüğünden ve sürekli olarak üyelerimizin zararına sebebiyet verildiğinden,  SS. 197 No’lu Alanya Halk Otobüsleri  Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üyeleri olarak fiyat tarifesi güncellenmesi talebimiz yerine gelip ciddi bir şekilde Alanya ilçesi halk otobüsleri fiyat tarifesinin güncellenmesine ilişkin müzakere edilerek, müspet bir sonuç alınana kadar kontak kapattığımızı ve otobüslerimizi çalıştırmayacağımızı bildiriririz.” şeklinde açıklama yaptı.
DEFALARCA GÖRÜŞÜLDÜ AMA SONUÇSUZ KALDI
Alanya Minibüsçüler Otobüsçüler ve Servis Araçları İşletmeleri Esnaf Odası Paşa Özkan da Başkan Akıllı’ nın durumdan oldukça şikâyetçi olduğunu belirttiği konuşmasında, sorunun defalarca görüşülüp sonuçsuz kaldığını söyledi. Özkan,  “ Biz bu durumu ben seçildikten sora Ocak ayından bu yana Büyükşehir Belediyesi ile, ilçe başkanımızla, koordinatörümüzle UKOME ile defalarca görüştük. Ama bir türlü sonuca varamadık. Büyükşehir Belediye Başkanı bir türlü bizimle görüşmedi. Burada büyük bir haksızlık var. Antalya 5 ilçe ve Alanya fiyat tarifesine dâhil ediliyor. Fakat Alanya, Antalya ve beş ilçenin aldığını alamıyor. Farklı alıyor. Esnaflarımızın istediği ya bizim fiyatlarımız farklı olsun, veya onların aldığı desteği biz de alalım. Ama ne farklı fiyat veriyorlar, ne de destek veriyorlar. Görüşmek de istemiyorlar. 
‘PROTESTO DEVAM EDECEK’
Büyükşehir ile aynı masaya oturana kadar protestonun süreceğini aktaran Özkan, “ Şu anda anladığım kadarıyla protesto masaya oturuncaya kadar devam edecek. Ben greve en azından Cumartesi başlanmasını istiyorum. Ama esnaf arkadaşlar 5 aydır oldukça mağdur.  Kimse elini taşın altına koyup bizimle görüşmüyor. Esnaflarımız çok mağdur olduğu için bir an önce Büyükşehir Belediyesi’nin, UKOME’ nin bizimle masaya oturup bu pazarlığı bitirmesi gerekiyor. Yoksa bu sorun bitmez.
‘BÜYÜKŞEHİR’DEN ŞİKAYETÇİYİZ’
Mahmutlar Halk Otobüsü Kooperatif Başkanı Şükrü Kara ise “ Pandemi girmeden önce Büyükşehir Belediyesi’nin bize vermiş olduğu bir sürü söz vardı. Bize sürekli, “ Daha iyi olacaksınız, daha fazla para kazanacaksınız. Siz rahat olun” dediler. Biz hep rahat olduk. Onların gözüne rahattık ama rahat değildik. Sonuçta pandemi çıktı. Pandemi çıktıktan sonra araç sahipleri, şoförler, çalışanlar hiçbir zaman için evine ekmeğini alıp gidemedi. Benim bankadaki param eridi gitti. Şu anda mazotçuya borçlanıyorum. Bugün benim 30 bin TL mazotçuya borcum var. Mazota da zam gelirken Büyükşehir’in bize yapmış olduğu hiçbir şey yok. Büyükşehir’den aşırı derecede şikâyetçiyiz. Büyükşehir’in kendi kendine ceza vermesi lazım. Bizi çağırıp neden konuşmuyor? 
‘KİMSE ZARAR EDİP DE AÇIK BEKLEMEZ’
“Biz kartlı sistemle çalışıyoruz. Benim arabama 30 kişi bindi, önceki gün 20 tanesi bedavaydı. “ diyen Kara, “Sonra şoför sinirli diyorlar. Evet, sinirliyim. 30 kişiden 20’si bedava biner mi ya! Ben 6.70 liraya götürüyorsam neden Konaklı’ daki insan 8 liraya götürüyor?  Biz buna mecburuz. Bu saatten sonra geri dönüşü olur mu?  Bunun geri dönüşü bizim maliyetimiz hesaplanacak, istediğimiz rakamlara ulaşacağız. O zaman çalışmaya başlarız. Biz özel halk otobüsüyüz. Yani lastiği ben  alıyorum, vergiyi ben ödüyorum. Özel sektörde hiç kimse aylarca zarar edip kapısını açıp beklemez. İsyanımız özellikle Muhittin Başkan’ın bizi muhatap almaması. Muhatap alırsa bizim başımızın üzerinde yeri vardır. Biz kartlı sistemden çıkacağız. Kartlı sistemde Eylül’e kadar sözleşmemiz kaldı” dedi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aydın
Aydın - 1 ay Önce

iyi şansıma bugün Mahmutlar'dan Alanya Hastanesine gidip gelebildim.
2 x 6.70 TL = 13.40 TL.

Hastanede doktorlar grev yapıyormuş, yarın gelin dediler.

Demek ki yarın zaten gidemiyorum.

Aydın
Aydın - 1 ay Önce

demek istediğim, Alanya gazetesi olarak

Alanya devlet hastanesinde bugün doktorların grevde olduğu haberini yapmıyorsunuz.
Biz vatandaşları boşu boşuna hastaneye gönderip getirtiyorsunuz.
Otobüsçüler kazansın diye mi ?

Hancı Ak
Hancı Ak - 1 ay Önce

Konaklı Alanya 11 TL ne 8 i en pahalı hat en kısa mesafe Düz yol

SIRADAKİ HABER

banner107

banner169