banner129

Alanya'da paneller tertemiz oldu, verimlilik arttı

Alanya Belediyesi Güneş Enerji Santrali’nde panel temizliği gerçekleştirildi. Verimi yükseltmek amacıyla yapılan işlemle, 13.500 adet güneş enerji paneli tamamen temizlendi.

Alanya'da paneller tertemiz oldu, verimlilik arttı

Toslak Mahallesi, Karadağ mevkii 1828, 1831 ve 1832 parsel üzerinde kurulu, Alanya Belediyesi’ne ait Güneş Enerji Santrali’nde bulunan paneller, yıkanarak temizlendi ve pırıl pırıl oldu. 2017 yılının Temmuz ayında faaliyete başlayan GES 1 GES 2 ve GES 3 tesisleri ile 2019 Aralık ayında devreye giren GES 4’de bulunan 13.500 adet güneş paneli yıkanarak temizlendi. Panel Yıkama Robotu ile verimliliği arttırma adına yapılan yıkama işlemi, 3 kişilik ekip tarafından 4 günlük hummalı bir çalışmayla gerçekleştirildi.

%10 VERİMLİLİK ARTIŞI SAĞLAYACAK

Zamanla çiçeklerin tozlaşması, polen ve tozdan kaynaklanan panel üstü tozlanmanın arındırılması için iyonize edilmiş saf su kullanılarak panel yıkama işlemi yapıldı. Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından işletilen tesis, 3.400 kW kurulu güçle üretimini sürdürüyor. Alanya Belediyesi Güneş Enerji Santrali, panel temizliği ile birlikte %10 verimlilik artışı sağlayacak.

ERDOĞMUŞ: “PANELLER TEMİZLENDİ VERİMLİLİK ARTTI”

Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş yaptığı açıklamada Güneş Enerji Santrali’nin önemini vurgulayarak şunları söyledi; “Alanya Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel’in girişimi ile 2017 yılında faaliyete başlayan Güneş Enerji Santrali’miz, 3.400 kW kurulu güçle üretim gerçekleştiriyor. GES 1, GES 2 ve GES 3’ün ardından devam projemiz olan GES 4 ile birlikte Alanya Belediyesi olarak adeta gücümüzü güneşten alıyoruz. Panellerimizde doğal yollarla oluşan kirliliğin temizlenmesiyle birlikte %10’luk verimlilik artışı sağlayacağız.”  

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107