banner165

Alanya'da Ramazan yoğunluğu esnafa yansımadı

Ramazan Bayramı’nda Alanya’da yaşanan insan yoğunluğu turizm esnafına yansımadı. Alanya’da beklediklerini bulamayan esnaflar, “Gelenler alışveriş yapmaya gelmiyor” diyerek ekonomik sıkıntıların vatandaşları kötü etkilediğini dile getirdi.

Alanya'da Ramazan yoğunluğu esnafa yansımadı

(Özlem KAYGUSUZ)- Pandemi gölgesinde geçen iki yılın ardından bu sene vatandaşlar, uzun zaman sonra bayramlaşmanın sevincini yaşadı. Ancak Ramazan Bayramı tatilini geride bırakan Alanya’da turizm esnafı ise ekonomik sıkıntıların tatilcilere de yansıdığını belirterek gelen tatilcilerden beklediklerini bulamadıklarını Alanya Posta Medya’ya aktardı.


GIDA SEKTÖRÜNÜN YÜZÜ GÜLDÜ
Turizm sezonunun bu sene güzel geçeceğini aktaran Hicabi Yıldırım, gıda sektöründe işlerin iyi olduğun söyledi. Yıldırım, “ Bu sene turizm sezonu gerçekten çok güzel. 2019’u aratmıyor.Daha da iyi olacağını söylüyorlar. Olduğuna da inanıyorum.Şu anda 20192un Haziran- Temmuz ayının sezonunu yaşıyoruz. Bu yoğunluk beklentilerimizi karşılıyor. Sadece malzeme fiyatları biraz pahalı. Her şey 4 katına çıktı ama yine de ona göre yoğunluk da güzel. Çok şükür boş kalmıyoruz. Umarım daha iyi olur” diye konuştu.


‘BİZE TURİST LAZIM’
Bu Ramazan Bayramı’nın beklentilerini karşılamadığını söyleyen Hayati Arslan, “ Beklentilerimiz karşılanmadı. Çok yerli geldi ama yerlinin esnaflara hiç faydası yok. Bize turist lazım. Turist geldiği zaman daha iyi. Alışverişte yerlinin bir faydası yok. Sadece yiyip, içip gidiyorlar. Yabancı turist akışı geçen seneye göre tabi ki iyi ama 2019’a göre iyi değil. Daha da yükseliş olursa iyi olur” sözlerini kullandı.


‘DURUMUMUZ ÇOK VAHİM’
Alanya’nın sezonluk turizm esnaflarından Hacı Gümüş ise, “ Televizyonda abartıldığı gibi geçmiyor turizm. Kesinlikle bizim işimize yansımadı. Esnafın hali perişan. Kiralar uçuk. Turizm bizi tatmin etmiyor. Gerçekten çok abartıldı ve çok abartılı konuşuldu. Mesela şu anda ortalık Hollandalı dolu. Karşıdan baktığınızda cadde turist kaynıyormuş gibi görünüyor ama maalesef öyle değil. Sadece dolaşmaya geliyorlar. Alışveriş yapmıyorlar. Durumumuz çok vahim” dedi.


‘BAZEN DÜKKANIMIZI SİFTAHSIZ KAPATIYORUZ’
Fatih Bilgimöz isimli bir diğer esnaf da bayramda beklentilerinin karşılanmadığını ifade ettiği konuşmasında, “ Şu an yabancı turist olarak beklentimiz çok zayıf. Özellikle Rus turist açısından umduğumuzu bulamadık. Beklentimiz hemen hemen sıfır gibi yani. Bayramda yoğunluk oldu ama biliyorsunuz ki maliyetlerin artması nedeniyle de bu bize satış olarak yansımadı. Çünkü, Euro ve doların yüksek olmasından dolayı yerli turiste satış yapamıyoruz. Avrupalı turistler de tam beklentimizi karşılayamıyor. Bazen dükkanımızı siftahsız kapatıyoruz. Bazen işimiz olsa bile ertesi gün önümüzü göremiyoruz. Şu an baktığınızda esnaflardan hiç kimse önünü göremiyor. Kiraların artması , maliyetlerin artması, aldığımız malların fiyatlarının artması bizi zor durumda bırakıyor. Kiraların artması nedeniyle personel bulamıyoruz. Biz personele ev arıyoruz, bulamıyoruz. Şu an öyle bir sıkıntı var. Aslında konut var ama konutların fahiş fiyatı yüzünden ev bulunmuyor” sözlerine yer verdi.


‘İNSANLARIN BÜYÜK BİR EKONOMİK SIKINTISI VAR’
“Maalesef beklentilerimizin hiç birisi karşılanmadı” diyen Hasan Hüseyin Teker, “Türkiye’deki ekonomik sıkıntıdan dolayı bu sene yerli turist hiç gelmedi. Eskiden hep “ Konyalılar Alanya’yı doldurdu” derlerdi ama maalesef bu seneki ekonomik krizden dolayı maalesef ne Ankaralı, ne Konyalı geldi. Gelenler de nadir alışveriş yapıyor. Gelip parklarda yatıyorlar. İnsanların büyük bir ekonomik sıkıntısı var. Onun için de beklenen hiçbir şey maalesef gerçekleşmedi. Ama geçen seneye göre bu sene daha iyi olacak. Belki bu savaş muhabbeti olmamış olsaydı bir kat daha iyi olurdu ama şu an da geçen seneye göre gayet güzel. Çünkü, Avrupalı geldi. Avrupa’nın da para birimleri yüksek olduğu için alım güçleri daha kolaylaştı. Bizim açımızdan aslında iyi değil. Çünkü, Türkiye’deki her şey bire üç katladı. Ama turistler için sorun değil, çünkü paraları değerli. Onların alım güçleri var.Bu sezon gayet güzel olacak,inanıyorum.” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169