banner84

Alanya'da simülasyonlu trafik uyarısı

Bu yıl içerisinde Alanya’da jandarma bölgesinde 6 ölümlü trafik kazası yaşandığını jandarmanın similasyon aracı ile verdiği eğitim esnasında açıklayan Kaymakam Fatih Ürkmezer, vatandaşların trafik kurallarına uymasını ve alkollü olarak dreksiyon başına geçmemesini istedi.

Alanya'da simülasyonlu trafik uyarısı

Alanya’da emniyet kemerinin önemine dikkat etmek amacıyla emniyet kemeri simülasyon aracı vatandaşların kullanımına açıldı. Alanya İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen etkinlikte Atatürk Anıtı yanında bir kamyonun arka kısmına konumlandırılan ve kullanıma hazır hale getirilen otomobile kayıt yaptıranlar sırayla bindi. 
DENEYİM YAŞADILAR
Araca binerek emniyet kemerini takan vatandaşlar dışarıdan buton ile kontrol edilip ters döndürülen otomobilde ilginç bir deneyim yaşadı. Etkinlikte ayrıca alkollü iken araç kullanmamaya dikkat çekmek için simülasyon gözlüğü kullanan vatandaşlar kurulan mini kaleye gol atmaya çalıştı. Simülasyon aracıyla yapılan etkinliği Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanya İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Engin Burak Mindivanlı, Alanya İlçe Emniyet Müdürü Murat Kenan Patat, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Yüzbaşı Çağatay Avcı da ziyaret ettiler. 
AMAÇ EMNİYET KEMERİNİN HAYAT KURTARDIĞINI GÖSTERMEK
Mindivanlı ve Patat’ın simülasyon aracını denemelerinin ardından açıklama yapan Kaymakam Ürkmezer, uygulamadaki amacın bir kaza anında emniyet kemerinin insanları nasıl koruduğunu göstermek olduğunu söyledi. Ürkmezer, “Aslında herkes emniyet kemerini biliyor ama kendine güvenen varsa takmadan da binebilir. O zaman gerçekten emniyet kemeri takma ve takmama arasındaki farkı gösteriyor. 
6 ÖLÜMÜN 3'ÜNÜN SEBEBİ EMNİYET KEMERİ
Alanya’da maalesef kazalar da oluyor. Jandarma bölgesinde 2021 yılı içerisinde 6 ölümlü trafik kazası oldu. Bunlardan üçü emniyet kemeri takılmadığı için yaşandı. Biz her vatandaşımızı emniyet kemeri ve doğru bilinçlendirmeyle kurtarabiliriz.  Belediyemiz trafik eğitim parkı, emniyetimiz, jandarmamız trafik ile ilgili bilgilendirme, bilinçlendirme faaliyeti yapıyorlar. Bizler sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimlerle iş birliği içerisinde Alanya’da öncelikle çocukları, sürücüleri bilinçlendirme faaliyeti yapıyoruz. Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın Projesi’ni uyguladık. Hız, emniyet kemerine dikkat çekmek için çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Bütün vatandaşlarımızın kurallara uymalarını bekliyorum. Alanya’da motosiklet kullanımı çok yaygın. Bütün vatandaşlarımızın kask kullanmalarını ve trafik kurallarına uymalarını istiyoruz. Ekiplerimiz buna ilişkin hem bilgilendirme hem bilinçlendirme faaliyeti yürütüyorlar. Jandarmamızın kask kullanımına dikkat çekmek için yapacağı bir proje olacak. Kurallara uyalım, emniyet kemerimizi takalım. Araca biner binmez o tık sesi bizi ve sevdiklerimizi kurtarır. Hız limitlerine uyalım. Alkollü olarak araç kullanmayalım. Kurallara uyarsak birçok vatandaşımızı kurtarmış oluruz” dedi. -Özgür YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2021, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169