banner165

Alanya'da turizm yoksa işsiziz

Alanya'da kış aylarında 65 bine düşen sigortalı çalışan sayısı, yaz dönemi ile birlikte 150 bini buluyor. Turizm sektörü ile doğru orantılı olarak istihdamın arttığı ilçede Orkan, istihdamda sürekliliğin sağlanması için devletin yaz kış teşvik vermesi gerektiğini belirtti.

Alanya'da turizm yoksa işsiziz

(Sabiha TATLIYER)- Alanya’da  birçok vatandaşın gelir ettiği sektörlerin başında turizm sektörü geliyor. İlçede sigortalı çalışan sayısına bakıldığında yaz ve kış döneminde istihdamda tam tamına yüzde 50 fark yaşanıyor. Alınan bilgilere göre Alanya’da sigortalı çalışan sayısı yaz dönemlerinde 140-150 bin civarında değişiklik gösterirken, kış dönemlerinde sigortalı çalışan sayısı 65 binlere kadar düşüş gösterdi. Bunun en büyük sebebi ise ilçenin büyük oranda turizm sektörü ile geçimini sağlaması. Konu hakkında Alanya Posta Medya ekibine değerlendirmelerde bulunan Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Orkan, turizm ile paralel olarak sağlanan iş gücü için kış döneminde de teşviklerin arttırılması gerektiği yönünde tavsiyelerde bulundu. 
 “DEVLET KIŞ DÖNEMLERİNDE İŞLETMELERE TEŞVİK VERMELİ”
Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Orkan, “Alanya bölgemizin en önde gelen sektörlerin başında bilindiği gibi turizm gelmektedir. Turizm sektörümüzde ülke ekonomisine sağladığı gayrisafi hasılaya katma değere ilaveten en önemli kaynakta istihdam teşkil etmesidir. Bölgemizdeki 650 civarındaki tesis göz önüne alındığından 250 bin civarında personelin istihdamı gerçekleşmektedir. Tabi ki kış döneminde azalan istihdam turizmin yoğunluğuna paralel olarak hızla artmaktadır. Yaz kış bu istihdamın sürekli olarak sağlanması için kış turizminin canlanmasının yanı sıra ayrıca devletimizin kış dönemlerinde çalışanlara ve işverenlere yönelik sağlayacağı teşviklerde istihdamda sürekliliği beraberinde getirecektir.” sözlerine yer verdi.  Yapılan araştırmalarda 2021 yılı Mart ayı çalışan sayısı 64 bin 500 olurken bu sayı 2021 ağustos ayında 102 bin rakamlarına yükseldi. 2022 Mart ayında ise sigortalı çalışan sayısı 70 bin sayılarına kadar düşüş gösterdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169