banner84

Alanya'da turizmci kar etmiyor

Döviz kurunda yaşanan yükseliş, turizm sektörünün giderlerine yansıdı. Alanyalı turizmci, kurdaki yükselişle maliyetlerinin arttığını belirterek, "Alım gücümüz düşüyor" dedi.

Alanya'da turizmci kar etmiyor

Türkiye’de döviz kurlarının yükselmesinin Alanya turizmine etkilerinden bahseden turizmciler, Dolar ve Euro’nun Türk Lirası karşısında art arda rekorlar kırmasıyla, kur yükselişinin turizm sektöründe gelirler açısında pozitif etkileri olduğunu ama giderlerin döviz üzerinden olmasının da sektörü olumsuz yönde etkilediğini söyledi.
'DÖVİZ ARTIŞI TURİZME OLUMLU YANSIMIYOR'
Konaklı Turistlik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan Alanya Posta Medya’ya yaptığı açıklamasında, “Konaklama fiyatlarımız her ne kadar döviz bazında olsa bile maalesef girdi maliyetlerimizi de döviz kurunda ki artış büyük oranda olumsuz olarak etkilemekte. Maliyetlerimizde tüm ürünler yüzde 80’ler dolayında artmakta bunun yanı sıra konaklama fiyatlarında öyle bir artış söz konusu olamıyor. Özet olarak döviz kurunda ki yüksek artışlar sektörümüze olumlu yansımıyor” dedi.
'TESİSLERİN YÜZDE 90'I KAPANDI'
2021 yılı sezonu için genel bir değerlendirmede bulunan Orkan, “2021 yılı bir önceki yıla göre daha iyi bir seyir gösterdi ancak Nisan, Mayıs, Haziran aylarında beklenen doluluklar yaşanamadı. Temmuz ayı itibariyle Rusya pazarının açılmasıyla ve Ekim’de de beklenenin üzerinde seyreden doluluklarla nispeten iyi bir sezon geçirdik diyebiliriz. Pandemi sürecinin hala hissedildiği dönemde iyi bir sezon diyebiliriz. Ekim sonu itibariyle birçok tesisimiz kapandı. Her yıl 15 Ekim’de başlayan kapanmalar, bu yıl 30 Ekim’e kadar devam etti. Şu an itibariyle de tesislerin yüzde doksanı kapanmış durumda. ” diye konuştu.
'TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBETMESİ BİZLERİ ÜZÜYOR'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ise, “Turizm Sektörü, dünya ve Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. Sektörün ülkemiz için önemi, özellikle ekonomik kalkınmada ihtiyaç duyulan sermayenin sağlanması, istihdam imkanlarının artırılması ve dış ticaret açıklarının giderilmesine yardımcı olması gibi faydalar sağlamasıdır. Döviz kurları yükseldiğinde turistik mal ve hizmetler ucuzlayacağından, talep artışının sonrasında ülkenin turizm gelirlerine olumlu etkiler sağlaması beklenir. Ancak dövizin yükselmesi, iç piyasada mal ve hizmet fiyatlarını da artırmaktadır. Hepimizin olduğu gibi tesis sahiplerinin de alım gücünü düşürmektedir. Dolayısıyla dövizin yükselmesi kar oranlarımızı değil, yabancı turiste sunduğumuz mal ve hizmet oranını artırmaktadır. Ayrıca ülkemizin içinde bulunduğu durum ve Türk lirasının sürekli değer kaybetmesi bizleri ziyadesiyle üzmektedir. Umarım tez zamanda normale döner” ifadelerini kullandı.
'BİZ GELECEKTEN UMUTLUYUZ'
Normalleşme sürecinde Alanya Turizminin durumu hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Dahaoğlu, “Pandemiden dolayı maddi manevi zor zamanlar geçirdik. Aşılama oranlarının artması ve normalleşmeyle birlikte çok uzun olmasa da güzel sayılabilecek bir sezon geçirdik. Tabi ki çok yara alan ve kapanan tesisler de oldu, başka sektörlere yönelen personel ve tesis sahipleri de oldu. Ancak biz gelecekten umutluyuz. 2022 sezonunda pandeminin iyice hız kesmesini ve eski normale dönmeyi umuyoruz ” açıklamasında bulundu. -Alkın BİRİCİK

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2021, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107