banner84

Alanya'da Ukraynalı patlaması

Rusya- Ukrayna Savaşı'nın boyutları Alanya'da rakamlarla gözler önüne serildi. Savaştan kaçanların ikametgah olarak seçtiği Alanya'da, bir günde 178 kişi, bir ayda 3 bin 451 kişi oturma izni almak istedi. İlçedeki yerleşik yabancı sayısı ise 45 bin 880 kişi oldu. Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaloğlu da süreci, “Yerli ve yabancı vatandaşlar kiralık ev bulmakta zorlanıyor” dedi.

Alanya'da Ukraynalı patlaması

(Özlem KAYGUSUZ)- Rusya- Ukrayna arasında yaşanan savaş sonrasında,  Alanya’da yerleşik yaşayan vatandaş sayısında büyük artış yaşandı. 2021 yılı Mart ayında ikamet izni almak için günlük 50 kişinin müracat ettiği Alanya Belediyesi numarataj birimi ve Göç İdaresi Şubesine 2022 yılı Mart ayında  günlük 178 başvurdu. Buna göre, geçen yılın Mart ayında toplamda bin 592 kişi ikamet izni için başvururken, bu senenin Mart ayından aylık 3 bin 451 kişi müracatta bulundu. Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaloğlu da Alanya Posta Medya’ya yaptığı değerlendirmesinde Alanya’da yaşayan yerleşik yabancı sayısında patlama yaşandığını kaydetti.
‘GÖÇ İDARESİ İLE KOORDİNELİYİZ’
Alanya’da 130’a yakın farklı milletten insanın yaşadığını belirten Karaloğlu, “ Alanya Yabancılar Meclisi olarak, Alanya’da yaşayan tüm yeni Alanyalılarla kontakt halindeyiz.  Biz bu insanların mutluluğuna birinci elden bilgi almasına her türlü yardımcı oluyoruz. Sayın kaymakamımız, belediye başkanımız, göç idaresi ile beraber koordineli bir şekilde çalışıyoruz” diye bilgi verdi.
İLK TOPLANTI UKRAYNALILARLA OLDU
Birkaç gün öncesinde Alanya Belediyesi’nde Antalya Göç İdaresi ve ekibi , Alanya Göç İdaresi ve ekibi, Alanya Kaykamamı Dr. Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve tüm Yabancılar Meclisi üyeleri ile toplantı düzenlendiğini aktaran Karaloğlu, “ Toplantıdan sonra Antalya ve Alanya Göç İdaresi, Alanya’da her ülkeye özel bir toplantı yapmayı amaçladı. İlk toplantımız Kültür Merkezi’nde Ukraynalılarla oldu” dedi
UKRAYANLI SAYISINDA PATLAMA YAŞANDI
Alanya’da Ukraynalı sayısında yüksek artış olduğuna dikkat çeken Karaloğlu, “Şu anda Alanya’ya gelen çok sayıda Ukraynalı var. Ukraynalıların konumu da biraz farklı. Göç İdaresi’nin Ukraynalılar ile yaptığı toplantıda Ukraynalılar, salona sığmadı. Toplantıya 650 Ukraynalı geldi. Yoğun bir talep var” dedi.
HEM YERLİ HEM YABANCI EV BULMAKTA ZORLANIYOR
Alanya’ya olan yoğun talebin ardından Alanya’da ev kiralarında büyük artış yaşandığını dile getiren Karaloğlu,” Hem yerli hem de yabancı vatandaşlar kiralık ev bulmakta zorlanıyor.  Tabi arada fırsatçılar da oluyor. Bizler de bu yoğunluk arasında Alanya Yabancılar Meclisi olarak Göç İdaresi’ne yardımcı oluyoruz. Birinci elden bilgi veriyoruz Önümüzdeki günlerde salonun durumuna göre de Rusya, Avrupa, Kazakistan ve İranlılar için ayrı ayrı toplantılar düzenleyeceğiz” diye konuştu.
BİLET FİYATLARI RUSLARIN CEBİNİ YAKIYOR
Ruslar’ ın da Alanya’da yoğun olduğunu söyleyen Karaloğlu, biletlerin yüksek fiyatlı olduğunu ileterek, “Ruslar şu anda zaten birinci sırada.  Ama bu uçak krizinden dolayı gelemediler. Yakında onlar da gelecek. Türk Hava Yolları gelip gidiyor. Ruslar için tek sıkıntı biletler biraz fazla pahalı” şeklinde konuştu.
‘TÜRKİYE DAHA UCUZ’
Savaş nedeni ile kiralık konutların fiyatlarında yaşanan yükselişin diğer ülkeler ile kıyaslandığında Türkiye’nin daha uygun olduğunu söyleyen Karaloğlu, “Bizdeki afaki rakamlara rağmen Avrupa’ya göre bizim kiralar daha ucuz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169