banner165

Alanya'da unutuldular

Bir zamanların gözde mesleklerinden olan terzi ve berberler unutulan meslekler arasına girdi. Çırak bulamayacak duruma gelen mesleklerin ustaları, 4+4+4 eğitim sisteminin birçok meslek türünü yok ettiğini belirtti.

Alanya'da unutuldular

 ( Sabiha TATLIYER ) - Bir çok meslek türünün çırak ve eleman sıkıntısı yaşadığını Alanya Posta Medya gündeme getirmişti. Eski zamanların gözde mesleği terzilik, hazır giyim konfeksiyon artınca unutulmaya yüz tutarken, berberlerde  çırak bulamama durumundan muzdarip. Alanya’da yıllardır geçimini bu mesleklerle sağladıklarını belirten ustalar ise unutulmaya yüz tutan ve geleceğin gözdesi haline gelecek el sanatları mesleklerine çırak yetiştirilmesi  ve sorunun çözülmesi noktasında devletten yardım talebinde bulundu.
TERZİ KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKEMEYECEK
Alanya’da yıllardır geçimini terzilikten sağladığını belirten Hıdır Sönmez şunları söyledi; “Çırak durumu artık bitti. Okullara gelen bu 4+4+4 eğitim sisteminden sonra artık bizim gibi el emeği ile geçinen kişilerde çırak bulma sorunu çok fazla. En az bulunan meslek dalı terzilik ve şuan terzilerde bir tane yeni yetişen eleman yok. Bizler artık belli yaşımıza kadar yapıyoruz  ama ne kadar yapacağız ne kadar  yürüteceğiz bilinmez. Bizden sonraki nesil artık Avrupa’da ki gibi olacak. El sanatlarını bulmak zorlaşıyor. Onun için inşallah devletimiz bu soruna bir çözüm bulur. Belirli meslek dallarında öğrencileri yeteneklerine göre okullara ve mesleklere yönlendirmeliler. Bu şekilde olursa eğer gelecek için hizmet vadeder. Yoksa bizim işimiz gerçekten zor.”
'BİZ SON NESİLİZ'
“Sanatkarlar artık yetişmiyor” diyerek yıllardır terzilik yapan bir başka esnaf Hasan Uğur ise sözlerinde  Biz bu meslekte son nesiliz. Bunun sebebi herkesin kolay işlere kaçması herkes okullarda okumak istiyor bu işleri öğrenmek istemiyorlar. Bizim işlerimizi küçümsüyorlar” dedi. Sorunun ortadan kalkması için bu tarz el sanatlarına okulların açılması ve öğrencilerin bu işlere teşvik edilmesi gerektiğini söyleyen Uğur,  “Bu tarz okullar açılmalı.  Her sanat mesleklerine yönelik bir bölüm açılsa  her zaman işte bulunur” diyerek tavsiyelerde bulundu.
'DIŞARIDAN İŞ GÜCÜ GELİRSE ŞAŞIRMAYIN'
15 yıldır berberlik mesleği ile geçimini sağlayan Yasin Akça şunları söyledi; “ Çırak olarak en son biz yetiştik. Bizden sonra meslekte yetişen yok. Bizim zamanımızda iyi kötü çalışanlar oluyordu. Bizden sonra hiç çırak yetişmedi.  Ustalar artık 50’li yaşlarında mesleği bırakıyorlar ve ardından yetişen olmuyor.  İleri zamanlarda bizlerde aynı Avrupa gibi olacağız ve el sanatları çok değerlenecek. Bu da nasıl çözülür gelişmemiş ülkelerden  işçi getireceğiz gibi geliyor bana görüntü onu gösteriyor. Gidişat hiç iyi değil” 
'ZORUNLU EĞİTİM ETKİLİ OLDU'
Berber Mustafa Koç ise mesleğin geleceğinin tehlikede olduğunu söyledi. Koç, “ 15 yıldır çıraksız çalışıyoruz. Bunun sebebinin zorunlu eğitim olduğunu düşünüyorum. Kimse çocuklarının bu mesleklere vermiyor okutmak istiyorlar. Geleceği olan güzel bir meslek ama eleman yetişmiyor. Bu durumu devlet çözmeli” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169