banner165

Alanya'da üreticinin boynu bükük

Ürünlerin değerinin altında satışının yapılması ve maliyetlerde yüzde 500'lük artışın yaşanması üreticinin boynunu büküyor. Hal esnafı da, üreticinin 2020 ve 2021 arasında ürün fiyatlarında yaşanan düşüşe dikkat çekti

Alanya'da üreticinin boynu bükük

(Sabiha TATLIYER)-Üreticinin başı maliyet artışları ile dertte. Maliyet artışlarındaki yüzde 500'lük artış, çiftçiyi üretim yapmak da zorlarken, ürün fiyatlarının maliyetleri karşılamaması da üreticiyi zor duruma sokuyor. Tüm bunlar yaşanırken, tüketicinin alım gücünün düşmesiyle birlikte iş içinden çıkılmaz bir hale sürükleniyor.  Alanya Hal Derneği Başkanı Adem Kaya, üretim planlamasına ihtiyaç olduğunun altını çizerken, hal esnafı da çiftçinin bu durumda üretim yapmasının zor olduğuna değindi. 


'CİDDİ ZARARLAR İLE KARŞI KARŞIYAYIZ'
Alanya Hal Derneği Başkanı Adem Kaya haldeki ürünlerin son durumuna dair açıklamalarda bulundu. Kaya, “ Haldeki durum iyi dersek yalan olur biraz kötü gidiyor. Özellikle domates bir hafta önce 2 TL’ye satılıyordu. Hatta ürünün 2-3 gün elimizde kaldığı oldu. Şimdi 3 TL’ye çıktı ama  geçen yıl bugünlerde domates 4-5 liraydı. Buna göre kıyaslarsak  domates 10 TL olsa yine kurtarmaz. Bunun sebebi ise fide fiyatları, ilaç maliyeti, kimyevi gübreler ve işçilik arttı. Özellikle kimyevi gübreler bir ay önce yüzde 150 arttı denildi ama geçen yıl 120 TL ve 150 TL arasında olan gübreler şuanda 750 TL oldu. Böyle hesaplarsak yüzde 500 gibi bir maliyet artışı yaşandı. Ne üretici ne bizler kar elde edebiliyoruz. Ciddi zararlar ile karşı karşıyayız. Üretici çaresiz” dedi. 
'ÜRETİM PLANLAMASI ŞART'
Daha öncede dile getirdiği gibi durumun ancak üzgün bir üretim planlamasının ardından düzelebileceğinin altını çizen Kaya, “Üretim planlaması acil yapılmalı yoksa sorunun önüne geçemeyiz” sözlerine yer verdi.
1 YILDA YÜZDE 650 ARTIŞ VAR
Geçen yıl ki gübre fiyatlarından bahseden Kaya, “1 yıl öncesine baktığımızda 135 TL olan  50 kg’lık Azot kimyasal üre şuanda 850 TL, 50 kg’lık 18.46 isimli gübresi 155 TL’den 800 TL' ye, 15.15 olan gübre geçen yıl 135 TL’ idi şuanda 525 lira oldu durum çok ciddi” dedi.
'KÖYLÜNÜN MALI YERDE KALIYOR'
Hal esnafı Murat Uğur vatandaşların alım gücü düştüğünü ve mahsullerin  hep yerlerde süründüğünü aktardı. Uğur, “ Yaban elması geçen yol 8 TL'ye satılırken bu yıl 5 TL’ye satılmıyor. Kivi geçen yıl 10 ‘TL iken şuan 3-5 TL arası, Elma  geçen yıl 5 TL iken şuanda 5 TL oldu. Limon hiçbir zaman para etmedi. Köylünün malı komple yerde kalıyor. Domatesi filesi 7 lira 3 TL’ye satıyoruz. Bu vatandaş nasıl kazansın? Bu durumda köylüye çiftçiye destek vermeleri lazım . Böyle giderse üretim bitebilir çünkü üreticinin ekim gücü kalmadı. 10 dönüm ekim yapan adam 3 dönüm ekmeye başladı.  Sera naylonlarının fiyatı uçtu. İnşaat demiri fiyatları uçtu. Nasıl üretim yapsınlar” diye konuştu.
'SABRINDA BİR SONU VAR'
Hal esnaflarında Ali İhsan Avşaroğlu, "Ürün satılıyor ama girdiler o kadar yüksek ki bizim ürünlerimiz bedavaya gidiyor. Domatesin maliyeti 3,5 TL  biz satıyoruz  2.5 TL’ye. Geçen yıl alınan gübre 150 TL’ iken  bu sene 800 TL. Elektriği ayrı mazotu ayrı  millet bıktı bıktı. Plastik kasalar geçen yıl 20 TL’ idi  şuan 80 TL böyle olur mu ya dayanacak güç kalmadı. Hükümetin acilen önlem alması gerekiyor. Vatandaşın çalışacak gücü kalmadı. Biz Türk milletiyiz hükümete karşı değiliz vatanımızı seviyoruz ama insanlar sabrediyor ama sabrında bir sonu var” diyerek isyan etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169