banner165

Alanya'da vatandaşın koku isyanı

Alanya’da otogar civarında bulunan atık su arıtma tesisinin özellikle akşam saatlerinde çevreye yaydığı kötü kokudan dolayı vatandaşlar isyan ederek, “ Hem bölge esnafının işlerini hem de sağlığımızı tehlikeye atıyor” dedi.

(Özlem KAYGUSUZ)- Alanya’nın Kızlarpınarı Mahallesi’nde bulunan vatandaşlar, Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT  Atık Su Arıtma Tesisi'nden gelen kötü kokulardan dolayı isyan ediyor.  İlçeye giriş çıkış güzergahı olan Alanya Otogarı’nın da aynı bölgede olması nedeniyle Alanya’ya ilk kez gelen insanlar rastladığı kötü kokuyla adeta şoka uğruyor. Bölge sakinleri ve esnaflar ise konu hakkında Alanya Posta Medya aracılığı ile seslerini duyurarak rahatsızlıklarını dile getirdi. Vatandaşlar özellikle akşam saatlerinde tesisin kötü koku yaydığını ve esnafları ve bölgede bulunan vatandaşları rahatsız ettiğini söyledi.
‘SOKAK SAKİNLERİNİN HEPSİ ŞİKÂYETÇİ’
Bölge esnaflarından Mahmut Toksoy, kötü koku fabrikası olarak adlandırdığı tesis hakkında herkesin şikâyetçi olduğunu fakat o tesis konusunda bir müdahale yapılamayacağını söyledi. Toksoy, “Bu kötü koku fabrikasından Alanya’ daki sokak sakinlerinin hepsi şikayetçi. Ama onun buradan kalkma gibi bir şansı yok. Coğrafi olarak da kalkma şansı yok. Maddi olarak da kalkma şansı yok. Manevi olarak da kalkma şansı yok. Bu kokuyu çekmek zorundalar” dedi.
‘KOKU BAYAĞI RAHATSIZ ETTİ’
Alanya’ya ilk kez geldiklerini belirten Gözde Kat ise, “ Biz buraya ilk defa geldik. Ben yurt dışından geliyorum. İner inmez direkt burnuma çok kötü bir koku geldi. Hatta ağabeyime de sordum bu ne kokusu diye. Koku çok belirgin ve rahatsız ediciydi. Galiba fabrika gibi bir tesisten geliyormuş bu koku ve bizi bayağı rahatsız etti” dedi.
‘AĞZIMIZDA ACI TAT BIRAKIYOR’
Bir başka yerli turist Cüneyt Korhan ise , “Dışarı çıkar çıkmaz ağzımıza kadar kötü bir koku geldi. Hatta şimdi konuştuğum zaman bile ağzıma acı bir tat geliyor. Bilmiyorum ama normal değil. Bu ne kadar sağlıklı?  Bence oraya acilen müdahale edilmesi lazım. Zaten yaz gününde havalar bu kadar sıcakken o koku daha da sağlıksız bir hal alıyor. Bana kalırsa oranın kapatılması ya da başka bir yere taşınması lazım. Özellikle bir insan yurt dışından geliyorsa ve bu kadar rahatsız ediyorsa buranın yerlisi nasıl çekiyor bu kokuyu? Bu kadar olmamalı.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2022, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169