banner84

Alanya'da zamlara tepki çığ gibi büyüyor

Tüm Emekli Sen Alanya Şubesi birçok üründe yaşanan zam artışına ilişkin açıklamalarda bulundu. Tüm Emekli Sen Alanya Şubesi Yürütme Kurulu üyesi Kıymet Erat yaptığı basın açıklamasında, “Direne direne kazanacağız” dedi.

Alanya'da zamlara tepki çığ gibi büyüyor

 Tüm Emekli Sen Alanya Şubesi Türkiye gündemini derinden etkileyen zamlara ilişkin basın açıklaması gerçekleştridi. Sendika binasında toplanan üyeler adına konuşan Tüm Emekli Sen Alanya Şubesi Yürütme Kurulu üyesi Kıymet Erat, açıklamasında şu ifadelere yer verdi

Yaklaşık bir haftadır 2022 yılında ülkenin içinde bulunacağı ekonomik durumun, yani, yatırımların, borçların, faizin, enflasyonun, emekçilerin, emeklilerin yaşamını idame ettireceği bütçe, TBMM’de görüşülüyor. 

EMEKLİLERİN DURUMU
Son bir yılda ev kiraları ikiye katlandı. Bir emeklinin emekli ikramiyesi bir evin mutfağına bir hafta yetmiyor. Akaryakıta gelen zamlardan sonra ulaşım da çok pahalı oldu. Elektriğe yıl boyunca yapılan zamlardan dolayı, bırakın ısınmayı, aydınlanma bile ciddi bir yük oldu. Haftalarca hastahanelerden randevu alamıyoruz. Özel hastahanelere gücümüzün yetmiyor. Yağdan şekere ,ete ,süte ,peynire, bakliyata, sebze ve meyveye gelen zamlardan dolayı emekliler şaşkınız. Markete gitmek zulümden beter oldu. Özetle iğneden ipliğe her ay değil, her hafta zam geliyor. 

"KANDIRAMAZSINIZ"

Enflasyonu yüzde 21 göstererek kimseyi kandıramazsınız. Zaten sizde biliyorsunuz ki, enflasyon yıllık bazda en az yüzde 58 -60 civarında. Ama emekliye verdiğiniz artış, sizin açıkladığınız enflasyonun da altında. En düşük emekli maaşı bugün 5200 liradan az olmamalıdır. Bu durumun değişmesi gerekir, başka çaresi yok. 
Geçinemediğimizi anlatmak, insanca yaşam taleplerimizi ifade etmek ve kendi yaşamımızda söz sahibi olmak için kurduğumuz sendikaları da kapatıyorlar. 
Kendileri yüz bin liraya varan maaş alıyorlar, yetmiyor. 3-5 yerde maaş alanlar var, bizleri ise açlığa mahkum ediyorlar. 

"HALKIN YARARINA KARAR ALIN"

Hemen bütçeden halkın yararına kararlar alın. Emeklilerin ,emekçilerin paylarını yükseltin. Ardı ardına gelen zamlar emeklileri canından bezdirdi. Bu zam furyasına emekli ve çalışanların dayanma gücü kalmamıştır. 
Şu an bütçe görüşmeleri yapılıyor. Emeklilere bu bütçeden pay istiyoruz. 
Söz konusu Emeklilerse, söz de bizim, karar da bizim olmalıdır. 
Bunun yolu emekli sendikalarını kapatmak değil onlarla müzakere etmektir. 

"SON SÖZÜMÜZ KENDİMİZE"
Emekliler birleşin. Bizi bölmek isteyen içimizdeki koltuk düşkünlerine ikbal peşinde olanlara inat Emeklilerin birleşik mücadelesini sağlamak için var olan sendikamıza Sahip çıkmak hepimizin görevidir. “Haklar yasalardan önce gelir” diyen bizler haklarımızı alana kadar Fiili meşru mücadeleyi sürdürmeye kararlıyız. Son bir kere daha sesleniyoruz. Rantiyeye değil, emekliye ,emekçiye bütçe. Direne direne kazanacağız.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2021, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169