banner84

Alanya gelecekten ne bekliyor?

Gaye Coşkun'un Haberin Manşeti programına konuk olan Karagöz, ''Büyükşehir büyük işlerle uğraşmalı, Alanya birçok konuyla ilgilenebilecek donanıma sahip'' dedi

Alanya gelecekten ne bekliyor?

Figen YAYLA
Alanya Posta Medya Grubu Genel Koordinatörü Gaye Coşkun'un hazırlayıp sunduğu 'Haberin Manşeti' programının bu haftaki konuğu Posta Medya Grubu Genel Müdürü Gazeteci Hilmi Karagöz oldu. 31 Mart Yerel seçimlerinden sonra Alanya'nın beklentilerinin konuşulduğu programda, ilk meclis toplantısı, büyükşehir konusu ve Alanya Belediye başkan yardımcılarının kimler olabileceğine kadar birçok konuya değinildi. Programa izleyiciler de sosyal medya üzerinden katılım sağladılar. 
‘BÖCEK DERSİNE İYİ ÇALIŞMIŞ’ 
Programda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve gelen CHP'li Muhittin Böcek'ten umutlu olduğunu dile getiren Karagöz ''Böcek seçim döneminde dersine çalışıp gelmiş. Önünde Menderes beyin geçmişi var. Türel'in Alanya'da ne yaptığını ve neler yapamadığını çok iyi ayırt edip gelmiş. Muhittin Böcek'in cadde ve sokakları vereceğim demesi bana göre bunun bir ürünüydü, tuttu da. Fakat Muhittin Böcek için Alanya'da iyi bir program yapılmadı. Alanya’ya geldiği zaman vatandaşın görebileceği, vatandaşa dokunabilecek, ‘Böcek bu muymuş’ denebilecek bir program olmadı. Bir tek aday tanıtım toplantısı ve seçim bürosu açılışına getirdiler. Muhittin Böcek Antalya’daki algısıyla burada oy topladı'' ifadelerini kullandı. 
Gaye Coşkun'un 'Bu durum olmasaydı sandığa gitmeyen CHP seçmeni gidip Böcek'e oy verir miydi sizce?' sorusu üzerine Karagöz, ''Muhittin Böcek'in herkesin oyunu alabilecek bir profili vardı. Sadece CHP'li seçmenin değil herkesin oyunu aldı. İttifak olarak bulabilecekleri en iyi adayı buldular ve o seçimi kazandılar. Alanya'da ise en kötü adayı buldular. İttifakın iki temsilcisi birbirini dengeleyemedi'' dedi.
ADEM MURAT YÜCEL HER ŞEKİLDE KAZANIRDI’
Gaye Coşkun’un, 'Millet İttifakının adayı farklı olsaydı Yücel ile yarışabilir miydi?' sorusunun üzerine  Hilmi Karagöz, ''Millet İttifakı'nın adayı kim olursa olsun ya da ittifaksız dört parti seçime girsin, bu seçimi Adem Murat Yücel çok rahat bir şekilde yine alırdı. Hatta ittifaksız daha rahat bir şekilde alırdı. En azından şimdi oy vermeyen seçmenin bahanesi var. 'Biz sana veririz ama AK Parti’den dolayı vermiyoruz', 'Biz sana oy vermek istiyoruz ama genel başkanın konuşmalarından dolayı vermeyeceğiz' gibi mazeretleri vardı. İttifak olmasaydı mazeret de olmayacaktı'' diyerek Adem Murat Yücel'in sadece kendi kişiliği ile Alanya'dan 65-70 bin oy alabileceğini vurguladı.
‘ALANYA'NIN İL OLMASI İÇİN BİR ENGEL YOK’
Alanya’nın il olması için bir engel olmadığına dikkat çeken Karagöz, "Bizim altyapımız eğitim, sağlık alanında yeterli. Kamu binalarının fiziki durumuna, kolluk kuvvetlerine baktığınız zaman yeterli. Bir tek ulaşımla ilgili yetersizliğimiz var. Fakat ulaşımla ilgili yetersizlik zaten her yerde var. Bu Alanya'nın il olmasına engel değil. Bizim Antalya ile olan mesafemiz bile bizim il olmamız için gerekli. Her genel seçimde sıralamada 3 mü? 4 mü? 5 mi? buna bakıyoruz. Antalya'nın bize vereceği sıra bizim için bir lütuf mu?'' dedi.
‘BÜYÜKŞEHİR BÜYÜK İŞLERLE UĞRAŞMALI’
Alanya'nın büyükşehir başkanından umutlu olduğunu ifade eden Karagöz, "Alanya  Muhittin Böcek'ten çok umutlu fakat büyükşehir küçük işler değil, büyük işler yapmalı. O caddeyi aldım bu caddeyi aldım gibi küçük işlerle ilgilenmemeli'' dedi.
Muhittin Böcek’in seçim öncesi ‘yerinde yönetim’ söyleminin uygulanacağını düşündüğünü ifade eden Karagöz, "Böcek'in bu söylemde samimi olduğunu düşünüyorum çünkü Muhittin Böcek buraya gelirken dersine çalışmış. Menderes Türel'in 5 yıllık geçmişine bakıp gelmiş. Menderes Türel Alanya'da niye tepki çekmiş? Hangi yaptıkları tepki çekmiş? Hangi yaptıkları olumlu karşılanmış? Bunlara dikkat etmiş. 
Menderes Türel'in Alanya'da yaptığı en büyük yatırımlara baktığımız zaman daha çok devlet yardımı ile yapılan yatırımlar. Şimdi Sayın Böcek devlet eliyle bu kadar yatırım yapamayacak belediye eliyle yapmak zorunda kalacak. Belediye eliyle de daha büyük yatırımlar yapabilmesi için, küçük işlerden, küçük yatırımlardan vazgeçmesi lazım. Mesela söylemiş olduğu cadde ve sokakları vermesi gerekiyor. Temizliği, park bahçeleri verebilir. Zaten bir Fen işleri şantiyesi yok. Burada ulaşımla ilgili  köylerden kırsala grup yollarının asfaltlanması, açılması onları da verebilir. Alanya Belediyesi üretebilen ve her yere yetişebilen bir belediye. Tesisi var, araç girişi var, personeli var. Personelin bu işleri yapabilmesi de artı bir avantaj'' diyerek Alanya Belediyesinin şu anda büyükşehrin yapacağı yol hizmetlerini yapabilecek düzeyde olduğunu kaydetti. 
‘BÖCEK VERİR KURTULUR’
Alanya’daki ulaşım sıkıntısına dikkat çeken Karagöz ''Alanya'nın ulaşım sıkıntısı var. Büyükşehir Atatürk Caddesi, 25 metrelik yol ve Mahmutlarda elinde bulunan yolları  Alanya Belediyesi'ne vermeli.  Zaten bu caddeler gelir getiren caddeler değil, masrafı, gideri yüksek. Sana gelir getirmiyorsa  bir şey kazandırmıyorsa ve yapamadığından dolayı da kaybettiriyorsa o zaman tutmanın bir mantığı yok ver gitsin'' diyerek Muhittin Böcek'in büyükşehirde olan yolları Alanya Belediyesi'ne vereceğini düşündüğünü ifade etti . Karagöz, ''Bence Muhittin Böcek verir gider kurtulur. Alanya elinden bir şey alınmasını sevmiyor. Bir şeyler vermek istemiyor'' dedi.
Karagöz konuşmasının devamında Büyükşehir için şunları söyledi; ''Cadde sokakları aldın. Daha önce kapatılan belde belediye binalarını aldın. Aracını çektin Sayın Yücel belediye binalarını tekrar geri alabilmek için iki tane okul sözü verdi. İki okul yapmak zorunda kaldı. Alanya Belediyesi'nin görevi mi 2 okul yapmak. Bu devletin görevi değil mi? Zaten Alanya bütün okullarını kendisi yapmış hala şu an üniversitelerin bütün yükünü Alanya kendi çekiyor. 4 tane 5 tane çok fazla işe yaramayan belde belediye binasını alıp Alanya Belediyesi'ne okul yapmaya mecbur bırakmak, 'okul yaparsan veririm' demenin mantığı yok'' dedi.
‘ALANYA GELECEKTEN, KENT MEYDANI BEKLİYOR’
Alanya’nın gelecekten il olmak dışında beklentilerini dile getiren Karagöz, ''Alanya bir tane meydan bekliyor. Alanya Belediye binasının yeni yapmakta olduğu Belediye Hizmet Binası tartışılıyor. Belediye Hizmet Binası geçmiş seçimlere baktığımız zaman tüm siyasi partilerin ve belediye başkanlarının adaylarının vaatleri arasındaydı. Belediye Hizmet Binası, Kent Meydanı bunlar geçmiş dönem siyasi parti adaylarının sözleri arasında hep vardı. Bunu yapabilmen için belediye binasını taşıman gerekiyor. Biz il olalım da bu belediye binası ile mi il olacağız? Bu bina bize alt yapısıyla yeterli gelmez'' dedi.
‘YÜCEL UZLAŞMACI BİR TAVIR SERGİLİYOR’
Seçim sonrası ilk belediye meclisini yorumlayan Karagöz, ''İlk belediye meclis toplantısı ve komisyonlardaki görev dağılımı, belediye başkanının uzlaşmacı bir tavır sergileyeceğini gösterdi.  Daha önceki dönemde de aynısını gördük. Karşısında çok ciddi bir muhalefet çoğunluğu olmasına rağmen genelde oy birliğine yakın ya da en az iki partinin oyları ile birçok karar geçti. Biz belediyeyi birlikte yönetiriz düşüncesiyle yola çıkıp, uzlaşmacı birşey ortaya koydu. Eşli komisyonlarda genelde, 3 iktidar, 2 muhalefet olurdu yine aynısı oldu. Toplantılardan önce her ne kadar her siyasi parti meclis üyeleri kendi içinde grup toplantıları yapmış olsa da, belediye başkanı grubun dışında diğer siyasi partilerin meclis üyeleri ile birlikte gerek telefonla gerek yüz yüze görüşerek görüş alışverişte bulunabiliyor.  Burada çok fazla bir sıkıntı çıkacağını ihtimal vermiyorum. Çünkü Millet İttifakı'nın iki kanadı olan CHP ve İYİ Parti'li meclis üyeleri daha yapıcı bir dönem geçireceğe benziyor. Kendilerini kanıtlamak isteyen meclis üyeleri ılımlı olmak zorundalar'' diyerek Adem Murat Yücel'in uyum içerisinde bir çalışma göstereceğini kaydetti.
‘CHP SİVRİ BİR PROPAGANDA YAPMAZ’
Coşkun, ''Ben şahsen Millet İttifakı'nın İYİ Parti cephesinden daha sivri bir siyaset bekliyorum' yorumuna karşılık Karagöz, ''Eğer CHP'li meclis üyeleri ittifaktan dolayı İYİ Parti'nin sizin beklediğiniz sivrilmeye karşı destek verirse sivrilir, ama bana göre CHP'li meclis üyeleri uymaz. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde eğer Menderes Türel kazanmış olsaydı, AK Parti ile MHP'nin kendi içinde masa altında gizli bir bilek güreşi olabilirdi. Fakat Büyükşehir karşı tarafta.  Vatandaş için de bu bir avantaj. En azından Alanya Belediyesi MHP'de Büyükşehir CHP'de. Vatandaş küstüğü zaman bir kapıyı kapatıp gittiğinde, girebileceği başka bir kapısı var'' dedi Gaye Coşkun'un Büyükşehir'in CHP için bir şans olduğunu düşündüğünü ve seçim döneminde CHP ilçe başkanı Karadağ'ın 'Antalya'yı aldık Alanya İhtimal' söylemini takdir ettiğini ifade etmesi üzerine Karagöz, belediye başkanından dolayı bir şans olacağını belirterek, "Ben Cumhuriyet Halk Partisi'nin sayın ilçe başkanının çok yapıcı, olgun, ılımlı bir siyasetçi olarak görüyorum. Çok alttan alan, konuştuğu zaman bravo dedirten bir yapısı var. Ben çok beğendim. Dürüst ve samimi bir siyasetçi'' diyerek bu zamana kadar CHP ile ilgili bu kadar olumlu siyaset yapacaklarına dair bir ipucu görmediğini için pozitif söylemleri bu zamana kadar kullanmadığını belirtti. CHP İlçe başkanı dışında meclis üyelerinin ve teşkilatında pozitif bir siyaset yapmaya başladıklarını belirten Karagöz, '' İlçe başkanı gibi meclis üyeleri de teşkilat da aynı pozitif tutum içerisinde. Hem meclis üyeleri hem teşkilat bana göre sivri bir propaganda yapmaz ve buna fırsat vermezler'' dedi.
‘İTTİFAK VAR, PAZARLIK YOK’
Coşkun, 'Alanya'da Belediye Başkanı yardımcıları kim olacak? İttifakla girilmiş bir seçim var. Siz belediye başkanının ittifak ruhuna uygun olarak atanmasını mı bekliyorsunuz?' sorusu üzerine Karagöz, ''İttifak ruhuna uygun bir atama beklemiyorum çünkü ittifak var pazarlık yok. Seçimlerden önce ittifak sağlandığı zaman listeler sadece fermuar sistemine ya da buna yakın bir sistemle yapıldı.  Ama ondan sonrası için bir pazarlık olmadı ve şart koşulmadı'' diyerek konuşmasına devam eden Karagöz, ''Yani AK Parti'li bir belediye başkan yardımcısı seçilmediği takdirde de ittifak ruhuna aykırı davranılmış sayılmaz, bu durum ittifak ruhuyla bağlantılı bir durum değil. Bana göre AK Parti'li bir meclis üyesi başkan yardımcısı olarak görev almamalı. Belediye Başkanı kendi ekibini kurmalı dedik. Mecliste komisyon da bulunabilir fakat bence AK Parti'li bir başkan yardımcısı olması doğru değil'' diyerek başkan yardımcısının AK Parti'den olmayacağını düşündüğünü ifade etti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner107