banner84

Alanya ilçeler arasında mavi bayrakta birinci

neredekal.com'un haberine Antalya en Mavi Bayrağa sahip olan il olarak gösterilirken, ntalya merkez ve ilçeler arasında ise en fazla mavi bayraklı plaja sahip olan yer Alanya oldu

Alanya ilçeler arasında mavi bayrakta birinci
Türkiye 383 plaj, 21 marina ve 13 yat ile Fransa'yı tahtından ederek, İspanya ve Yunanistan'dan sonra en çok Mavi Bayrak sahibi olan üçüncü ülke oldu. neredekal.com'un haberine Antalya en Mavi Bayrağa sahip olan ilimiz.
TÜRKİYE, DÜNYADA ÜÇÜNCÜ
Bu sayıyla Türkiye, 454 plajı ile 2017'de dünya üçüncüsü oldu.
ANTALYA AÇIK ARA ÖNDE
Mavi Bayrak'ta Antalya 200, Muğla 101, İzmir 51 plajla başı çeken iller oldu. Antalya merkez ve ilçeler arasında ise en fazla mavi bayraklı plaja sahip olan yer ALANYA oldu.
VAN'DAN TEK PLAJ LİSTEDE
Van ise denize kıyısı olmamasına rağmen Mavi Bayraklı plaja sahip olan tek il olarak kayda geçti.
İSPANYA BİRİNCİ SIRADA
Mavi Bayrak'ta İspanya 578, Yunanistan ise 468 plajla ilk iki sırayı paylaşan ülkeler oldu.
MAVİ MARİNALARDA ARTIŞ
Türkiye, ödüle hak kazanan 22 marinası ile de dünya sıralamasında 7. sırada yer aldı. D-Marin’in Didim, Göcek ve Turgutreis’te bulunan 3 marinası, bu yıl da Mavi Bayrak’ı dalgalandırmaya devam edecek. Yani Türkiye’de 22 marinaya verilen Mavi Bayrak’ tan üçünün sahibi D-Marin oldu.
KAPUTAŞ YİNE LİSTEDE
Türkiye’nin en ünlü plajlarından Antalya’daki Kaputaş sahili İngiliz Guardian gazetesi tarafından da dünyanın sayılı plajları arasında gösterilmişti. Bu plaj yıllardır temiz denizi ile Mavi Bayrak listesinde yer alıyor.
KELEBEKLER VADİSİ'SİZ OLMAZ
Türkiye’nin bir diğer ünlü plajı da Fethiye yakınlarındaki Ölüdeniz’de bulunan “Kelebekler Vadisi”... Turizm tanıtma posterlerinde Türkiye’nin sembolleri arasında yer alıyor.
ILICA EGE'NİN ZİRVESİNDE
Çeşme’deki Ilıca Plajı da yıllardır Ege’nin en iyi sahilleri listesinin zirvesinde yer alan bir plaj.
BİRÇOK KRİTERİ VAR 
Mavi Bayrak, Çevre yönetimine önem verildiğini, Çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını, deniz suyunun temizliğini, plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğe sahip olduğunun garantisi niteliğindedir.
Bu ödül sadece plajlar için değil, aynı zamanda marinalar ve yatlar için de verilmektedir. Mavi Bayrak Ödülü nü alabilmek için, plajlar için 33 ve marinalar için 25 kriterin sağlanması gerekmektedir.
Plajlardan 15 günlük aralar ile sezon boyunca deniz suyu numunesi alınmakta, mikrobiyolojik düzeyde ve üç parametrede analizler yapılmaktadır.
Bu analizler “Avrupa Birliği Yüzme Suyu Direktifleri” kapsamında değerlendirilmektedir.
Marinalar için ise deniz suyu analizi istenmemektedir.
Söz konusu numune alma ve analiz işlemleri Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmakta ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca da bir kısmı finanse edilmektedir.
Mavi Bayrak, doğanın ve plajı kullanan seyahat severlerin korunmasını öngördüğü kadar, Uluslararası Turizm pazarında da büyük öneme sahiptir.
Zira tatil yöreleri için önemli bir prestij ve tüketiciler tarafından da, önemli bir tercih sebebi olmaktadır.
Mavi Bayrak Programı ülkemizde 1993 yılında Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde başlatılmış olup, başlangıcından bugüne bir STK olan, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülmektedir.
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 16:21
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107