banner84

‘Alanya iyi bir maden’

Alanya Posta Medya’da 'Gevrekli Muhabbet' programına konuk olan ALTSO Başkan Adayı ve iş insanı Eray Erdem, Alanya’yı iyi bir madene benzetti. Erdem, "Ufak dokunuşlarla gizli madeni ortaya çıkarıp, güzel işler yapabiliriz" dedi

‘Alanya iyi bir maden’


 

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkan Adayı ve iş insanı Eray Erdem, Alanya Posta Medya’nın sevilen programı 'Gevrekli Muhabbet'e konuk oldu. Adaylık süreci ve gündeme dair sorulara yanıt veren Erdem, mevcut Başkan Mehmet Şahin’in çalışkan ve enerjik olduğunu belirterek, "Alanyalıların beklentisi, yeni başkanın Şahin'in enerjisinin altına düşmemesi yönünde" dedi. Alanya’nın değerli bir maden olduğunu kaydeden Erde, "Ufak dokunuşlarla gizli madeni ortaya çıkarıp, güzel işler yapabiliriz" diye konuştu. 
'TİCARET HEP ÖN PLANDAYDI'
'ALTSO Başkan adayı olmaya nasıl karar verdiniz?' sorusuna yanıt veren Erdem, “Bu süreç, etrafınızdaki insanların bu tür konularda size yaptığı yakıştırmalarla da doğru orantılı gelişiyor. Çocukluğumdan beri ticaretin içinde aktif rol almış olmamdan dolayı, hayatın içerisinde ticareti irdeleyen bir yapım var. En büyük kaygım Alanya üzerinde ticaretle ilgili konular oldu. Diğer sosyal konularda da mevcuttu ama ticaret hep ön plandaydı. Dönem dönem arkadaşlarımızla bu konuda sohbet ederken, Alanya ile ilgili ‘Bunu yapabiliriz’ çerçevesindeki konuşmalar ile adaylıkla sürecime ilişkin, kendi kendine gelişen bir fikir oldu. Bu konu 4 yıl önce de vardı. Büyük bir sorumluluk gerektiriyordu ve bugüne kısmet oldu" dedi.
‘ALANYA SERÜVENİM BABAM İLE BAŞLADI’
'Ticaret hayatınız nerede, nasıl başladı?' sorusuna Erdem, "Alanya" şeklinde cevap verdi. Erdem, "1982’de babam Alanya’ya yerleşiyor. Turizm rehberliği yapıyordu. Alanya’da o dönem turist denince akıllara Almanlar gelirdi. Babam, Alanya’da Almanca konuşan ilk üç rehberden birisidir. O dönem, yıllarca kuyum işi yaptı, aynı dönemlerde 20 yıla yakın restoran işletmeciliği de yaptık. 2000’lerin başında emlak ve inşaat sektöründe faaliyetlerimiz oldu. 2014’ten beri de turizm alanında ticaretimiz devam ediyor. Aynı zamanda inşaat ve emlak da sürüyor. 
'ALANYA'YA DUYARSIZ KALMA ŞANSIM YOK'
İki dönem belediye meclis üyeliği yaptım. STK’lar, meslek kuruluşları ve ALSİAD üyeliğinde yer aldım. MÜTBİR’in kurucu üyelerinden biriyim. Yani benim Alanya’ya duyarsız kalma şansım yok. Alanya’da bulunduğum süre içerisinde Alanya’nın sorunlarına hiç duyarsız kalmadım. Alanya’nın kıymetinin de farkındayım. Şunu biliyorum, Alanya’da pastadaki payı pozitif anlamda büyütürsek bizim de payımız olacak. Önce Alanya’yı yaşatmak lazım bizim yaşayabilmemiz için. Ben bu açıdan baktım hep" dedi.  
'HAMASETE GEREK YOK'
Yönetim planlamasına ilişkin hedefleri anlatan Erdem, "Çok hamaset yapmaya, çok hayallerimiz var gibi konuşmaya gerek yok. Alanya ölçeği belli. Biz iş insanlarının olduğu bir yapıyı yönetmeye talibiz. Her sabah işe giderken bir matematikle uyanıp, matematikle yattığız bir mecraya adayız. Dolayısı ile çok hamaset yapıp, insanların aklıyla dalga geçmeye gerek yok. Şu an birçok ille kıyasladığımızda artılarımız var, basit dokunuşlarla tedavi edebileceğimiz eksilerimiz var. Benim öncelikli hedefim sürekli istişare etmek olur. İş insanlarını yönetme sürecine dahil etmek lazım. Büyük rolde iş yapan, istihdam, katma değer yaratan insanları görmezden gelmeyiz. Elbette seçim sürecinde de kendi projelerimizi anlatırız. Bu projeleri ortak akılla, komitelerin de görüşlerini alarak hayata geçiririz" şeklinde konuştu.
‘KUMAŞIMIZI PAZARA ÇIKARACAĞIZ’
Seçime hazırlanma yönteminden de söz eden Erdem, "Oy istediğimiz iş insanlarının yüzde 90’ı başkanlık yapabilecek yapıda ve kapasitede. Biz kumaşımızı pazara çıkaracağız. Taktir onların. Şu an süreç uzun. Kolay bir süreç değil. Münferit ziyaretlerle Alanya ile ilgili, ticaret ve iş hayatını ilgilendiren konuları konuşuyoruz. Komitede görev alacak arkadaşlar kendi meslek gruplarını ziyaret ediyor. Bu şekilde çalışmalar yapıyoruz" dedi. 
‘GİZLİ MADENİ ÇIKARMAK LAZIM’
Alanya’nın en büyük sorunu nedir? sorusu üzerine Erdem, “Alanya’nın albenisi büyük ama bunu markalaştırmak lazım. Ufak dokunuşlarla Alanya’da çözülebilecek birçok şey var. Sadece oraya eğilmek, gizli madeni oradan çıkarmak lazım. Zaten doğa anlamında dünyanın birçok yeri ile yarışır güzellikteyiz. Biraz daha planlı programlı, marka üzerine çalışmalar yapılması lazım. Çünkü, insanları çeken, cezbeden nokta o” diye konuştu. 
‘ALANYASPOR SİYASET ÜSTÜ ÇATIMIZDIR’
'Alanyaspor’un iki yöneticisi aday. Buna karşın Kulüp Başkanı Hasan Çavuşoğlu tarafsızlığı ile dikkat çekiyor kamuoyunda büyük taktir topluyor. Bu konuda sizin değerlendirmeniz nedir?' şeklindeki soruya Erdem'in yanıtı, "Alanyaspor Türkiye’ye mal olmuş, dünyada konuşulan bir marka değerimizdir. Zaten Kulüp Başkanımız Hasan Çavuşoğlu’nun yönetim tarzını, tarafsız ve eşit bakışını kulübün yönetim kurulu üyelerine baktığımızda göreceğiz. Yönetim her siyasi görüşten, her sosyal çevreden iş insanlarından oluşmaktadır. Dolayısı ile kulüp başkanımızın bu tarafsız ve eşit bakışı ALTSO seçimleri sürecinde de devam etmektedir. Bu da hem aday olan ben ve Bilal kardeşim açısından, hem de oy kullanacak iş insanları açısından gayet olumlu karşılanmaktadır. Çünkü Alanyaspor bence Alanya’nın siyaset üstü tek çatı yapısıdır. Hepimizin ortak paydası ve ortak değeridir."
‘EN İYİ HADDİMİ BİLİRİM’ 
'Alanya’da siyasete mi, ticarete mi yön vereceksiniz?' sorusuna yönelik Erdem, "Mevlana’ya sormuşlar en iyi neyi bilirsin?’ diye, ‘En iyi haddimi bilirim’ demiş. Kişisel bazda da öyle. Odanın iş, sorumluluk çerçevesi belli. Bunun dışına çıkmak çok doğru olmaz. Oda projelerde fikir babalığı yapmalı, lobi oluşturmalı iş insanları ile. Alanya’nın diğer dinamikleri ile barışık, birleşik ortak paydada çalışmalı. Şehrin belirli dinamikleri Alanya gerçeği üzerinde çalışmalı, bizde buna katkı sunmalıyız. Mevcut Oda Başkanımız Mehmet Şahin’in enerjisi çok yüksek. Bunu bütün Alanya kamuoyu da kabul ediyor. Dolayısı ile çıtayı bu şekilde yapmayacağız desek yanlış olur. Çünkü Alanya öyle bir yüksek tempoya alıştı. Bu da bizim görmezden gelebileceğimiz bir durum değil. Biz de aynı enerjinin daha fazlasını sarf etmek istiyoruz. Bunun yanında kendi doğrularımız da var. Bizim siyasetle bir işimiz olmaz. Biz iş insanıyız. Alanya’nın ticaretini hep birlikte ne kadar doğru yönlendirebilirsek, bu siyasi dinamikleri de güçlendirir. Çatışmadan uzaklaştırır. Ortak paydaya Alanya’yı koyabilmek lazım" ifadelerini kullandı. 
‘AHBAP- ÇAVUŞ İLİŞKİSİ İLE İŞLER YÜRÜTÜLÜYOR’
Ticaretten tarıma Alanya’nın eksiği ve fazlasına ilişkin konuşan Erdem, "Yalnızca Alanya’nın değil ülkenin sorunu ahbap- çavuş ilişkisi ile işlerin yürütülmesi. Bizim toplumumuzda gün gelir arkadaşımız için çiğ tavuk yeriz. Öyle fedakarlıklar yaparız. Öyle bir gün de gelir ki bir tavuk için arkadaşımızı öldürürüz. Böyle uçlarda gezen bir toplumsal yapımız var. Dolayısı ile bu ticarete de yansıyınca dengeli bir ticari hayatımız olmuyor. Uygulamalara da bu ahbap-çavuş ilişkisi sirayet edince maalesef beklediğimiz gibi istediğimiz olumlu sonuçlar olmuyor" dedi.
‘ANKARA’DAN İSTEMEK LAZIM’
Yerel ölçekte turizmin sorunlarını, Alanya’nın şehir ölçeğinde dağınık bir yapısı olmasına bağlayan Erdem, "Alanya’nın bir tarafı Gazipaşa sınırında başlıyor, Alara Çayı’nda bitiyor. Her tarafta turizm hareketliliği, tesis var. Dolayısı ile bir merkezde toplayamıyoruz. Bizim en büyük sıkıntımız arz- talep dengesizliği. Turizm kalitesi anlamından fiyat ortalamasını baz alırsak, sürümden kazanma mantığı tesisleri kalitesinden taviz vermek durumunda bırakıyor. Bu anlamda muhakkak bir şeyler yapmak gerekir. Talepleri dile getirmek lazım. Dolayısı ile de Ankara’yı sürekli rahatsız etmek lazım. Arz- talep dengesine bir dur demek lazım. Bakanlıktan kendi adıma talebim, tavsiyem şu olur: Alanya’da bir sürü apart otel ya da 3-4 yıldızlı otel yıkıldı. Şimdi binalar yapılıyor. Belki bugün rant için doğru ama yarın turizme darbe. Buradan daire almak isteyen insanların da sebebi turizm hareketliliği. Dolayısı ile, yeni yatak talebinden ziyade mevcut otellerin kimlikli bir tesis haline getirmekle ilgili teşvikler, kredileri yaşatmak lazım" diye konuştu. 
'EN BÜYÜK SORUN KALİFİYE ELEMAN'
Turizmin 12 aya yayılmaması sebebiyle kalifiye personel açığı yaşandığına değinen Erdem, "12 ay istihdam yaratamayınca maalesef kalifiye eleman tutma şansımız olmuyor. Biz personeli daha erken alıp istihdam yaratıyoruz, antrenman yapıyoruz sezona. Eleman aidiyetini arttırmaya çalışıyoruz. Bu belki 12 aya yayılabilse kalifiye eleman biraz daha artar. Hayatı, çalışan arkadaşlar için biraz daha yaşanılabilir hale getirmek lazım. Çok kolay işler değil. Ayrıca ticaret odası olarak esnafın esnaflıkla ilgili eğitimini kalifiye noktasına getirebilmek adına birçok proje geliştireceğiz. Yurt dışından Alanya’ya, Alanya’dan yurt dışına turizm personelleri için eğitim amaçlı etkinlikler yapacağız" dedi. 
‘EĞİTİMDEN VAZGEÇEMEYİZ’
'Hayırsever olarak okul yaptırdınız. ALTSO ise eğitim konusunda ciddi çalışan bir kurum. Bu husustaki düşünceniz nedir?' sorusuna Erdem, "Eğitim kişinin kendi kişisel gelişimidir. Matematik, biyoloji, fen öğrenilir. Bir kişinin hayatta doğru işler yapması, hayata katkı sunan birey olması, eğitimli kişi olması ile mümkündür. Hak yememek, yedirmemek de eğitimin bir parçasıdır. Esnafın, esnaflıkla ilgili eğitimi konusunda birçok proje geliştirilebilir, bunu Alanya ölçeğinde hesap etmemek gerekiyor. Pandemiden dolayı hayata geçiremediğim bir projem var. Elemanlarımdan başarılı olan 20-30 kişiyi ödüllendirip yurtdışına göndererek değişim programı uygulamayı düşünüyorum. Bizim ülkemizde hayatı boyunca hiç kitap okumamış bir kişiye dahi sorsanız en büyük eksiğimizi ‘eğitim’ olarak ifade eder. Bana da sorsanız ‘En büyük eksik eğitim’ derim. Okul yaptırmaya karar verirken de çıkış noktamız bu oldu. ALTSO’da görev aldığımızda oradaki sorumluluklarımızdan kaynaklı bu şehri ve ülkeyi seven birisi olarak eğitim konusuna duyarsız kalamayız, yapılmakta olan eğitim projelerine devam edeceğiz" dedi. 
‘ADEM BAŞKAN BİLİR’
Alanya’nın il olması ile ilgili yöneltilen soruya cevap veren Erdem, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in Ankara’da ilçenin il olabilmesi için gerekli lobiyi yaptığını söyledi. Erdem, “İl olmak şehre katkı sağlar. Alanya’yı tam şehir olmak açısından hazır hale getirmeliyiz. Ve şu anda il olmakla ilgili lobiyi Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel yapıyor.  Onu Adem Başkan bilir” dedi.
‘STANDARTTAN ÇIKALIM’
‘Her bölgenin kendine ait istekleri vardır’ diyen Erdem, “Kaynak pazarlarımızı analiz etmemiz gerekiyor. Onların turizme bakışını analiz edip buna göre projeler çalışmamız gerekiyor. Detaycı olmamız lazım. Karşıdaki pazarın talebini iyi bilmeliyiz. Şu anda standart bir tanıtımda çalışıyoruz. Bu şekilde olmaz” dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2022, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169