banner84

Alanya'nın genç yetenekleri

Genç Kalemler Projesi'nin nisan ayı değerlendirmesi sonuçlandı

Alanya'nın  genç yetenekleri

AHENK Projesi kapsamında Alanya Kaymakamlığı’nca hazırlanan Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) ortak olduğu ‘Genç Kalemler Projesi'nin Mart ayı değerlendirmesi sonuçlandı. Geçtiğimiz aylarda Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz ve AGC Başkanı Gaye Coşkun arasında imzalanan protokolle hayata geçen ‘Genç Kalemler Projesi'nin değerlendirmesine göre farklı okullarda bulunan genç yeteneklerin eserleri yerel medyada yayımlanmaya hak kazandı. Alanya’daki öğrencileri okumaya, yazmaya özendirmek ve yerel medyanın önemine dikkat çekmek amacıyla başlatılan projede değerlendirmesi yapılan eserlerden 6'sı;


DÜRÜST YAŞA

Dürüst davran herkese,
Üzme kimseyi yalan söyleme.
Rahat ve doğru konuş sözlerini esirgeme,
Üzülme birisi sana yalan söyleyince.
Seni incitmek istememiştir belki de,
Temkinli ol yine de yalan söyleyenlere.

Yanılma, insanlara yalan söyleme.
Asla kırıcı kelimeler seçme,
Şarkı söyle ama yalan söyleme.
Asıl erdem dürüst olup doğru söz söylemekte.


Alanya Bilim ve Sanat Merkezi 7/B: Deniz Yıldız

ERDEMLERİN GÜNEŞİ

      Dürüstlük,güvenilirlik demektir.Dürüstlük, insanı rahatlatan terapi gibidir. Dürüst olmadığımız  zaman sürekli içimizi kemiren kuşkular olur. Bazen doğruları söyleyince üzülebiliriz fakat ilerleyen zamanlarda yaptığımız doğru şeyler içimizi kuş kadar hafifletip ferahlatır. Güven kelimesinin karşılığı, erdemlerin güneşi dürüstlüktür. İnsan kime güvenirse ona her şeyini emanet eder. Doğru davranmak, adil ve merhametli olmamız bizim için birer dürüstlük örneğidir. Yaptığımız her işte dürüst ve güvenilir olmak bize her zaman kazandırır. Örneğin, öğrenci olarak görevlerimi yapmam benim  en büyük dürüstlüğümdür. 
      Dürüstlük bazen bireysel sorumluluk bazen de toplumu ilgilendiren sorumluluklar olabilir. Yolda yürürken etrafımızda kimse yokken yere çöp atıyorsak biz dürüst mü oluyoruz yoksa kendimizi kandırmış mı oluyoruz acaba? Biz önce kendimize karşı sonra topluma karşı dürüst olarak güzel bir şekilde yaşamaya devam edebiliriz. Dürüstlük berrak bir dere olur içimize. Yalan söylersek bataklıkta gömülür ve içimizde canavar büyütürüz. İçimizde canavar büyümesine izin vermeyelim. Berrak dereler, temiz okyanuslar kadar dürüst, doğru ve güvenilir bireyler olmaya çalışalım. 

Alanya Bilim ve Sanat Merkezi 6/C: Fatıma Erva Güllü


Dürüstlüğün Tanımı

Dürüstlüğün bir tanımı var mı? Yoksa o tanımı biz mi yaratıyoruz? Dürüst insan dediklerimiz ne kadar dürüst ya da bunu neye göre belirliyoruz? Bizimle aynı doğrultuda düşünen insanları sevip dürüst insan demek ne kadar doğru olur biraz bunun üzerinde durmak isterim.
Ne kadar kendimizi bu kefeye koymak istemesek de zaman zaman hepimiz bu hataya düşebiliyoruz. Hatta bir konuda bizimle zıt fikirde olanlara “aykırı” damgasını yapıştırıyoruz. Pekiyi,  bunu neye ve kime göre belirliyoruz?
Belli kurallar ve gerçeklerin olduğu yerlerde doğrular-yanlışlar var elbet. Pekiyi,  hayatımızın bu kurallara sığmadığı manevi tarafında nasıl bir yol izliyoruz? Dürüstlüğü kişiden kişiye değiştirmek dürüst bir davranış olmaz değil mi?
Aslında dürüstlüğü sadece “doğru söyleme”ye hapsetmek de yanlış olur bence. Doğru olmak; yanlışlardan da kaçmayı, ihanetten uzaklaşmayı da gerektirir. Bunları söylüyorsun da sen dürüst müsün? derseniz, bunun bir bahane olamayacağını bilmeme rağmen, “gerektiğinde yalan söylüyorum” diyenlerdenim. Doğru olmak da ne kadar göreceli bir kavram değil mi? Doğruluğun diğer insanlara yapıldığını düşünsek de aslında bu davranışı kendimize yapmış oluyoruz. Mesela güvenilir bir insanın çevresi de sağlam ve güzeldir. Bizim de böyle olmamız daha sıkı arkadaşlık ve iletişim bağları kurmamızı sağlar. İnsanız ya derdimiz tasamız oluyor ya işte o zaman birisi gelsin bizi güldürsün, derdimizi sorsun ve ben varım desin,  isteriz. Çünkü biliriz ki bizler belli edemesek de yalnız kalmaktan korkuyoruz ve yanımızda birilerinin olduğunu bilmek istiyoruz. Bir dost, ilaçtan da etkili oluyor yeri geldiğinde. İşte bunun olması için yaptıklarımızın ve söylediklerimizin birbirini tutması ve doğru insan olma çabamızın olması gerekir. Aman ha doğru insan derken karşı tarafın istediği insan tipi olmak değildir kastım. Kendiniz olun yeni bir Ali, yeni bir Veli olmayın. Zaten böyle olduğumuzda doğrular da doğru insanlar da bizi bulacaktır. Karşıdan beklediğimiz dürüstlüğü kendimiz de sergileyemezsek bunu karşı taraftan talep etmemiz söz konusu bile olamaz, öyle değil mi? Söylesenize söylediklerimiz gerçekten hissettiklerimiz mi yoksa karşı tarafın duymak istedikleri mi? 
Hepsi bir kenara kendinizle ilgili asla yalan söylemeyin, sevmezler beni dışlanırım,  demeyin. Sizi seven öyle de sever. 


Alanya Mehmet Arif Türktaş Anadolu Lisesi 10/C: Elif Gülden


Lafta Hepimiz Dürüstüz
 
Burada ne yalan var ne doğru!
Hepsi insanın oyunu.

Etrafta dolaşır komşunun dedikodusu,
Kazar herkesin kuyusunu,
Lafta herkesin dostu, 
Sorsan kendisi tek doğru,
Hepsi, içindeki kıskançlık duygusu.
 
İnsan, gerçeği unuttu.
İçti sorgulamadan acı suyu. 
Herkes haksızlığa göz yumdu.
Hatayı hep başkasında buldu.
Hepsi içindeki aç gözlülük duygusu.

Lafta hepimiz dürüstüz ama
Ne yalan var ne doğru,
Bunlar insanın onursuz gururu.

İnsan adaleti unuttu,
Suçlu oynadı masumu, 
Masum sakladı içindeki korkuyu,
Nedir bu insanın kötü huyu?

Zengin sevmez fakirin kokusunu, 
Fakir kıskanır zenginin uykusunu, 
Yalan geçti dürüstün boyunu,
İnsan boşa harcadı ruhunu.

Lafta hepimiz dürüstüz ama
Kimse bilmez hayatın sonunu.


Alanya Mehmet Arif Türktaş Anadolu Lisesi 10/B: Yılmaz Kılıç


DÜRÜSTLÜK
Doğruyu söyle her zaman
Yalancı olma hiçbir zaman
Doğruluk varken
Seçme yalan

Mutlu olmak isteyenin
Aradığı şeydir dürüstlük
Zor bir meslektir
Her insan da seçemez

Dürüstlük istiyorsan
İlk önce kendinden başla
Pahalı mülktür dürüstlük
Her insanda bulunmaz

Değirmendere İlkokulu 3/A: Ömer Kıvanç


DÜRÜST OL


Anneye, babaya, kardeşe, dosta
Tanımadan herkese dürüst ol
Yalanı unut, doğru olsun özün sözün
Sevilirsin hem de seversin böylece 
Örnek olursun herkese.

Dürüst ol ki artsın iyilik, güzellik
Dert, tasa uzak olsun sevgi dolsun her yanın
Kardeşlik bağı sarsın her yanı
Güvenelim, yaklaşalım birbirimize
 Yüceltelim bu vatanı hep birlikte.

                                  
                                

 Değirmendere Ortaokulu 5/A: Melihcan Küçükyanık


 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2022, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169