banner84

Alanya'nın ilk arabuluculuk merkezi açıldı

Alanya'nın ilk arabuluculuk merkezi, Av.Sultan Kiraz Egüz, Av.Fatih Barcın, ve Av. Merve Hazal Karagöz tarafından açıldı.

Alanya'nın ilk arabuluculuk merkezi açıldı

İş davaları,  ticari davalar ve son olarak da tüketici uyuşmazlıklarında zorunlu hale getirilen arabuluculuk faaliyetinin standardının yükseltilmesi maksadı ile Türkiye genelinde yaklaşık 200 bağımsız arabuluculuk merkezi açıldı. Ticari hayatın bir ihtiyacı olan bu merkezlerden ilki Alanya’da da faaliyetine başladı. Av.Sultan Kiraz Egüz,  Av.Fatih Barcın, ve Av.Merve Hazal Karagöz tarafından kurulan Alanya’nın ilk Arabuluculuk Merkezi ve Ortaklığı olan Alanya Aktif Arabuluculuk Merkezi Atatürk Bulvarı Güven Lokantası üzerinde faaliyete geçti.  

Arabuluculuk süreci, taraflar için daha az masraflı ve daha dostane çözümler getiren, uyuşmazlık çözümleri konusunda her iki tarafın da kazandığı bir süreç olarak ticari hayatta bir çok kolaylıklar sağlamakla birlikte, giderek yaygınlaşan uygulama alanı ile tarafların hızlı bir şekilde çözüme kavuşmasını da sağlamaktadır. Bu sebeplerle uyuşmazlıklarda da sık başvurulan bir çözüm yolu haline gelmiştir.
Arabuluculuğun asıl amacı  mahkemelerdeki yığılmaların önüne geçilmesi ve   arabulucuya başvuranlar arasında anlaşma zemini bulduklarında mahkemeye gitme zorunluluğunun ortadan kalkmasıdır.  Taraflar dava boyunca yapılacak tüm masraflardan kurtulmuş olacaklar, davalar yıllarca sürmeyecek, sorunun çözümü hakim veya hakem tarafından değil, sorunun esas sahipleri tarafından çözülecektir. Ayrıca tüm bu süreçte  gizlilik esastır. Anlaşma sağlanmasa bile tarafların dava açma hakları devam etmektedir.

banner140
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman DEREN
Osman DEREN - 7 ay Önce

arabulucu avukatlar merkeze ihtiyaç duymadan çalışabilir, örneğin; otel veya işyerinin uygun toplantı salonu arabulucu merkezi yerine geçerlidir. Arabulucu Avukat ofisleri zaten arabulucu merkezidir.

SIRADAKİ HABER

banner107