banner165

Alanya obezleşiyor

Yurt dışından ve yurt içinden aldığı göçle her yıl nüfusunu katlayan Alanya'da sorunlar da beraberinde geliyor. Düzensiz göç sonucu, kiralarda artış ile birlikte alt yapıda da sorunlar yaşanacağına dikkat çekiliyor.

Alanya obezleşiyor

( Özlem Kaygusuz)- Alanya’ya hem 81 ilden hem de yurt dışında insanlar akın akın gelmeye devam ediyor. Yerleşim yeri için birçok vatandaş için gözde bir konuma sahip olan Alanya’da artan göç alımı beraberinde altyapı, kültürel ve sosyolojik açıdan da sorunları getiriyor. Alanya Posta Medya’ya özel açıklamalarda bulunan Eski Alanya Belediyesi Meclis Üyesi ve Sosyolog Murat Koçak ve Emlak Profesyonelleri Derneği Başkanı Dr. Yakup Uslu göçün ileride doğuracağı sorunları anlattı.
‘BELEDİYEYE EKSTRA YÜK’
Alanya’nın bir turizm destinasyonu olması sebebi ile hem yabancı ülkelerden hem de ülke içinden sürekli göç almakta olduğunu dile getiren Emlak Profesyonelleri Derneği Başkanı Dr. Yakup Uslu,”  Türkler emeklilik için yabancılar da emeklilik ve tatil lokasyonu olarak Alanya’yı tercih etmekte. Özellikle Avrupalılar ikinci ev olarak alıyorlar.  Bu beraberinde alt yapı sorunlarını getirecek ve belediyenin bütçesini zorlayacak diye düşünüyorum.”dedi.
‘İNSANLAR EV ALAMAZ DURUMA GELİYOR’
Uslu, konut fiyatlarında kaçınılmaz artışlar olacağını aktararak, “ Alanya’ya çok insanın gelmesi konut ve kira fiyatlarını arttıracaktır. Yerli halkın gayrimenkul alma şansı azalacak ve ileriki boyutlarda kiralar oldukça artacak.  Alanya’da artık gayrimenkul fiyatları oldukça yüksek. Yalnız bu sorun bir tek Alanya için değil tüm şehirlerde artış yaşandı.  Alanya’da inşaat maliyetleri çok yüksek. Kiraların pahalı olmasının sebebin yalnızca yabancılar değildir. Ekonomik durumdur. Zam geldikçe inşaat materyallerine, betona ve demire  zam geliyor. Düşük gelirli profildeki insanlar da ev alamaz duruma geliyor” şeklinde konuştu
‘NORMAL BİR BÜYÜME DEĞİL’
Eski Alanya Belediyesi Meclis Üyesi ve Sosyolog Murat Koçak, 1980’li yılların ikinci yarısında Alanya’nın bu durumu yaşadığını aktardı. Koçak, “ 1980’li yılların ikinci yarısında çok hızlı bir inşaat ve turizm hareketi oldu. O dönemlerde nüfus 50 binlerde seyrederken birden 110 binlere fırladı. Hatta birkaç tane acente burada yeri olan insanlara otel yapıp sezona yetiştirmeleri için teşvikte bulundu. Çok hızlı bir turizm hareketi gerçekleşti. Nüfus da esnaf ihtiyacı nedeni ile çok hızlı bir şekilde arttı. Bu büyüme normal bir büyüme değil obez büyüme anlamı taşır” dedi.
ALTYAPIYI YETİŞTİRMEYE ÇALIŞTILAR
Bu artışın öncelikle alt yapı sorunlarını beraberinde getirdiğini söyleyen Koçak, “ O dönem altyapıyı yetiştirmeye çalışmakla geçti. Şu an Alanya’nın merkez alt yapısı yüzde 90 kadar tamamlandı. Ama şu anda beldelerde de bir nüfus artışı var. Bu öncelikle alt yapı sorunlarını taşıyacak. Kanalizasyon , atık su, yağmur drenaj hattı problemi  ev yetersiz yol problemi olarak Alanya’nın karşısına çıkacak” diye konuştu. Daha önce altyapısı tamamlanmamış yere imar durumu verilmeme gibi bir prensibin uygulandığını dile getiren Koçak, “ Ama şu anda böyle bir karar uygulanmıyor. Şehir çok obez bir yapılaşmaya gidiyor” dedi.
‘KÜLTÜRLER KARIŞMAYA BAŞLADI’
Düzensiz göç alımının sosyolojik boyutunu da aktaran Koçak,”  Alanya’nın 1955-56 yılına kadar doğusu, batısı trafiğe ve ulaşıma kapalıydı. Alara çayı, Manavgat çayı duba ile geçilen, haftada birkaç gün posta arabasının geldiği, doğu yolu Gazipaşa tarafından sonra Anamur tarafı kapalı gemi ile Kıbrıs’a, Lübnan’a ve Mısır’a kereste ticareti yapan kapalı bir şehirdi. Aslında kendi kültürünü koruyabilmeyi başarmış bir şehirdi.  Ama özellikle 1980’lerden sonra yaşanan göç hareketi ile Alanya’da artık kültürler karışmaya başladı. Geçmişte bir takım uyum sorunları yaşandı. Asayiş problemleri arttı, düğün, merasim problemleri yaşanmaya başladı.  Trafik, yeşil alan yetersizliği de bu problemler arasında” dedi.
‘2000’LERDEN SONRA KAPALI SİTELER OLUŞMAYA BAŞLADI’
İlk kırılmanın 80’li yıllarda yaşandığını ve 2000’li yıllarda yaşanan kırılma ile uluslararası bir hale geldiğini aktaran Koçak, “ Alanya’da kapalı siteler oluşmaya başladı ve yabancı göçleri yaşanmaya başladı. Dünyanın değişik yerlerinden insanlar Alanya’ya gelip yerleşmeye başladı. Alanya’da 100 küsur milleten insana vatandaşlık izni verilmeye başlandı. Gerçekten bir dünya kenti olmaya başladı. Yedi civarında kilise olan, yabancılar mezarlığı olan, yabancılar meclisi olan, tüm yabancı milletlerin dernekleri olan bir şehir halini aldı. Bunu daha öncesinde Gaziantepliler Derneği, Karadenizliler Derneği, Güneydoğu Anadolulular Derneği o zamanlarda çok revaçtaydı. Bu entegrasyon sağlandıktan sonra o dernekler de önemini yitirdi” ifadelerini kullandı.
‘ZORLAMALARLA ÖNLEMENİN İMKÂNI YOK’
Belediye meclisinde alınan “Bir apart otel ve konut yapılacaksa yerine konut yapılamaz”  kararı ile zorlamalarla göçün önlenemeyeceğini söyleyen Koçak, “ Belediye meclisinde alınan kararı doğru bulmuyorum. Bir kere yasaya aykırı bir karar alınmış. Serbest piyasanın yaşandığı bir ortamda benim apart otelim varsa ve iş yapmıyorsa bulunduğum yerdeki imar durumu mevcutta konut alanıysa bana imarı nasıl vermeyecekler?  Böyle zorlamalarla göçü önlemenin hiçbir imkânı yok” dedi
‘ÖNLEMEK DEĞİL NİTELİKLEŞTİRMEK ÖNEMLİ’
Önemli olan noktanın göçü önlemek değil, nitelikli bir göç haline getirmek olduğunu söyleyen Koçak, “ İpini koparanın geldiğim değil de buraya geldiğinde Alanya’yı daha değerli bir hale getirecek bir göç almamız lazım. Buraya nitelikli, değerli, kentin kimliğine ve ekonomisine değer katacak insanlar gelsin” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169