banner84

Alanya sınıfta kaldı

6,4 büyüklüğündeki depremin ardından Kaptanoğlu, yeniden “Akdeniz çanağı araştırılmalı” uyarısında bulundu. Çeltik ise Körfez’ de çok büyük bir depremin beklendiğini ve Alanya’nın bina- zemin ilişkisinin doğru kurulmadığından hazırlıksız olduğunu söyleyerek, “Alanya sınıfta kaldı” dedi.

Alanya sınıfta kaldı

( Özlem KAYGUSUZ)- Akdeniz’de Mersin’in Anamur ilçesi açıklarında meydana gelen ve Alanya’da da şiddetli bir şekilde hissedilen deprem vatandaşları  uykusundan uyandırdı. AFAD’ tan yapılan açıklamada; Akdeniz' de Anamur ilçesi açıklarında saat 04.07'de 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiği ve konuyla ilgili olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi iletilmişti. En son Alanya’da 5 Ocak tarihinde 5.3 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş ve yine insanları uykusunda yakalamıştı. Alanya’da bu sabah yeniden yaşanılan deprem sonrasında korku dolu anlar yaşayan insanlar depremin büyüklüğü dolayısı ile daha da korktu. Çünkü, 30 Ekim 2020 günü İzmir’de meydana gelen ve binlerce kişinin ölümüne sebebiyet veren deprem 6,9 büyüklüğündeydi.
KAPTANOĞLU UYARMIŞTI 
5 Ocak’ta meydana gelen depremin ardından Jeofizik Müh. Odası Alanya Temsilcisi Erman Kaptanoğlu Alanya Posta Medya’ya yaptığı açıklamada, “Ege-Kıbrıs Yayı içerisinde son zamanlarda artarak devam eden 5,0-6,5 büyüklüğündeki depremlerin Antalya Havzası ve özellikle Girit-Rodos kuşağındaki oluşacak büyük bir depremin ön hazırlık evresi olduğunu ifade ederek“ Bu bölgede(Antalya Körfezi) uzun dönemdir şiddetli bir deprem oluşmamıştır ve bir sismik boşluk vardır. Bu yüzden özellikle Ege-Kıbrıs Yayına özellikle dikkat edilmelidir” demişti. Kaptanoğlu dün sabah yaşanılan deprem sonrasında ise, “" Ege-Kıbrıs Yayı’na dikkat demiştik geçen hafta, deprem tam da orada oldu. Bu fay sistemi büyük depremler yaratabilecek bir sistemdir ve sismik boşluklar içermektedir. O yüzden Akdeniz Çanağı detaylı bir şekilde araştırılmalıdır" diyerek ivedilikle araştırılma yapılması konusunda yeniden uyardı. 
ALANYA SINIFTA KALDI
Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, doğa olaylarının insanları etkileyecek düzeye gelebileceğinin ve bunun için önlemler alınması gerektiğini söyledi. Çeltik,  “ Deniz içerisinde veya okyanuslarda deprem oluyor. Eğer insanlar bundan etkilenmezse normal bir doğa olayı olarak kalıyor. Sonuçta deprem, heyelan, sel veya yağmurun bizi rahatsız eden tarafı bize zarar vermesi. Biz de bunun olacağını biliyoruz ve bize zarar vermemesi için ne yapabiliriz bunu konuşmamız lazım” dedi.
ALANYA’DA BİNALAR SAĞLIKSIZ
Akdeniz Körfezi’nde geçmiş yıllarda kentleri ciddi derecede etkileyen bir depremin meydana geldiğini ve ileriki yıllarda tarihi henüz bilinmese de ülkeyi sarsacak bir depremin yaşanılacağını açıklayan Çeltik, Alanya’da konu hakkında denetimlerin layığı ile yapılmadığını dile getirdi. Çeltik,“Birincisi, şunu biliyoruz ki Türkiye'nin en büyük deprem üretme fay zonu Akdeniz Körfezi'nde. Yani ülkeyi sarsacak büyük İstanbul depremi 7.2 büyüklüğünde beklenirken bu körfez geçmişte 8.1 - 8.2 büyüklüğünde devasa deprem üretmiş. İkincisi,  Antalya bir kıyı kenti. Buradaki insana dokunan mesele binalarda bitiyor. Böyle bir tehdit varsa yapılacak olan binaların güvenli olması lazım. Yapı denetim veya belediye istediği kadar üst yapıyı kontrol etsin, denetlesin. İstediğiniz kadar sıva kalınlığına, boyanın rengine bakın. Deprem binanın boyasına bakmaz, sıva kalınlığa bakmaz. Deprem binanın doğru zeminde olup olmadığına veya zemin bina ilişkisinin uyumlu olup olmadığına bakar. Alanya'ya baktığımız zamansa zemin etütlerinin yeterli ve layıkıyla denetlenmediğini söyleyebiliriz. Alanya dünyaya açılan bir kentimiz. Yüzlerce yabancıyı Alanya da misafir ediyoruz. Fakat binalara baktığımız zaman zemin etütleri ne yazık ki kontrol edilmiyor. Bu da bina zemin ilişkisinin doğru kurulmaması, yapılan binaların sağlıksız olması anlamına geliyor. Burada iş yapı denetim firmaları ve belediye ile alakalı. Belediyenin bu konu üzerinde durması gerekiyor. Bugün teknoloji çağındayız ama bunlar layıkıyla yapılmıyor ve bu da bizi derinden üzüyor” dedi.
‘TEK SORUMLUSU ONLAR’
Çeltik,” Alanya'da bugün baktığımız zaman davalık olan kayan, yatan, çatlayan binalar var. Bunun sebebi belediyedeki ilgili arkadaşların bu işi gereğince kontrol etmemesinden kaynaklıdır. Eğer ileride bir gün bir şey olursa, insanlar zarar görürse, can ve mal kayıpları yaşanırsa bunun tek sorumlusu Alanya'daki mevcut belediye idarecileri, karar vericiler ve yapı denetim firmalarıdır” diye konuştu
‘ALANYA ÇOK CİDDİ ZARAR GÖRECEK’
Geçmişte büyük depremlerin izlerinin halen Alanya’da görüldüğünü de aktaran Çeltik,” Örneğin, tsunami izlerini Alanya'nın kıyılarında görüyoruz. Aynı zamanda karbon testlerinde ve antik kentlerde bıraktığı izlerde görebiliyoruz. Yapılan bu bilimsel çalışmalarda Akdeniz Körfezi çok ciddi depremler üretmiş ve üretmeye devam edecektir. Karadaki fayları bile çok iyi bilemezken deniz içerisinde onlarca belirsizlik ve bilinmezlikler var. Bugün Kuzey Anadolu fay hattını karada olduğu için ve çok fazla o hatta insan yaşadığı için bilim insanları çalışmış durumda ve o hatla ilgili ciddi öngörü sahibiyiz. Bunun için İstanbul depremi bekleniyor ve yaklaşık 125 milyar dolarlık bir ekonomik zarardan bahsediyoruz. Bu körfezdeki deprem çok daha büyük olacak. Fakat deniz içerisinde olduğu için ne zaman olacağını bilemiyoruz. Deniz içerisinde bu nedenle yeterli çalışma yapılması lazım. Akdeniz Körfezi'nde çok büyük bir deprem meydana gelirse Alanya'da can ve mal kayıpları yaşanabilir. Ama bilimsel çalışmalar yeteri kadar yapılmadığı için bir şey söylemek çok kolay değil. Geçmişte olduğu gibi büyük bir deprem olursa Alanya çok ciddi zarar görecektir. Bu deprem olacak ama zamanını tam olarak bilemiyoruz. Hazırlıklı olmamız lazım. Onun için sağlıklı, güvenli binalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı
‘ALANYA’DA KONTROLLER LAYIKI İLE YAPILMIYOR’
Alanya’nın Antalya açısından büyük önem arz ettiğini dile getiren Çeltik, böylesine önemli bir kent hakkında yeterli kontrollerin yapılmadığını vurguladı. Çeltik, “ Antalya'yı şuna benzetebiliriz; bu bölgedeki idareci veya karar vericiler bir mirasa konmuş durumda. Bir mirastasınız ama siz mirasınızın ne kadar olduğunu, kaynaklarınızın ne olduğu konusunda hiçbir bilgi sahibi değilsiniz. Alanya bu konuda bir hata daha yapmıştır. Bugün Alanya'da ciddi bir kıyı erozyonu var. Geçmişte turistlerin ayağına batmasın diye taşları kırdılar ve bu erozyona sebep oldu. Bugün dalgalar Alanya kıyısında her yeri yalayıp zarar veriyor. Bu tamamen bilimsellikten uzak bir bakış açısıdır. Cezasını farkında olmadan her yıl çekiyoruz. Bence bu konu Alanya'ya yakışmıyor. Alanya'yı çok daha iyi yerlerde görebiliriz. Alanya ,Antalya açısından çok kıymetli.  Alanya'nın hem topografyası, hem de depremle alakalı yakınlığı bu konuya çok daha büyük bir hassasiyetle dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor. Ama Alanya'da bu kontroller layığı ile yapılmıyor” dedi

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2022, 22:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107