Dünya’nın en önemli turizm destinasyonlarından olan Alanya’da otelci artan maliyetlerden dert yanarken esnaf ise müşteri görememekten mustarip. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, sezondaki gidişat ve önümüzdeki yılı bekleyen tehlikelere dikkat çekti.

Başkan Sili, “Havalimanı rakamlarında rekor kırıyoruz, sayılar geçen yıla göre daha yüksek. Temel sorunumuz ise maliyetler ve kur baskısı. Maliyetlerin artışı oranında kur artmadığı için verimli bir sezon geçiremiyoruz. Mevcut ekonomik koşullarda bu sene dayanabileceğimiz bir süreç. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki sene bu süreç böyle gitmeyecek düzelecektir. Şayet aynı şekilde giderse küçük ve orta ölçekli tesisler hizmet veremez istihdama katkı sunamaz çeşitli sorunları beraberinde getirir. Kur baskısı devam ederse bu sürdürülebilir olmaktan çıkar.” dedi.

‘TURİSTİN HARCAMA BÜTÇESİ DÜŞÜK’

Turist harcama yapmadığı şikayetine değinen Sili, “Bize talep gösteren profilin şehirde harcama yapmadığı yönünde serzeniş var. Tesislerimiz HD sistemine göre çalışıyor bu durum eğlence ve lokanta gibi sektörleri etkiler. Ancak genel anlamda fiyatlar çok yüksek olduğu için müşteri çarşıya alışveriş için tekrar tekrar çıkmak istemiyor. Bütçeleri çok yüksek değil zaten dünyada ekonomik sıkıntılar söz konusu. Yine de tatilden vazgeçmiyorlar ama alışverişten harcama yapmaktan imtina ediyorlar. Doğru hizmetle, fiyat politikası ve güven ile bu sorunları aşmak gerekiyor” diye konuştu.

‘KURDAN DOLAYI PAHALIYIZ’

Türkiye’de Avrupa ve ABD ‘den daha fazla olup olmadığı sorusuna ise Sili “Evet şuan gördüğüm o ki buraya gelenler daha önce aynı hizmet için ödediği ücret euro bazında 2-3 kat arttı. Yurt dışına bizde çıkınca görüyoruz ana tüketim malları bize göre aynı gibi. Kendi para birimleri ile ödedikleri fark onlar için olumsuz etkisi oluyor.

DENİZDE KİRLİLK SORUNU VAR

Denizlerde kirlilik sorunun arttığına dikkat çeken Sili, “Denizlerimizde ki sorunu arıtmaların kapasite artırılması gerektiğini Kültür ve Turizm Bakanımıza da ilettik. Antalya Büyükşehir ve Alanya Belediye Başkanlarımız ile istişare ettik, kapasitelerinin artması gerekir. Bizim sermayemiz deniz bunu çok dikkatli korumalıyız. Sürdürülebilir turizm anlamında büyük önem arz ediyor. Önlemlerimizi almak zorundayız. Açık denizden de kirlilik geldiğini düşünüyorum, atıkların üzerinde farklı dillerde ibareler bunun olduğu göstermekte.” Dedi.

TRASFER EN BÜYÜK HANDİKAP

Alanya, Tokar'da buluştu Alanya, Tokar'da buluştu

Kredi borçları artıyor borçlanma yükseliyor bu doğru bir gidişat değil diyerek sektörün yaşadığı soruna vurgu yapan Sili, “Kur ve deniz kirliği sorunun yan ısıra Antalya-Alanya Karayolu sorunumuz var. Transfer mesafesinden dolayı ciddi sorun yaşıyoruz. El birliği ile tüm kurumlar gereğini yapıp çaba göstermek zorundayız. Alanya’nın geleceği için buna mecburuz. Çünkü biz geriye doğru gidiyoruz öyle görünüyor” diyerek sorunlara yönelik değerlendirmede bulundu. -Fatma Bedia UYAR

Kaynak: Fatma Bedia UYAR