banner84

Alanya'ya cehennem sıcağı geldi

Hafta sonunda etkisini gösteren "Eyyam-ı bahur" sıcakları hayatı olumsuz etkiliyor. Sıcaktan bunalan vatandaşlar gölgelik alanlarda, parklarda, bahçelerde, deniz ve havuzlarda zaman geçirerek serinlemeye çalışıyor. Hava sıcaklığının 33 derece, nem oranın yüzde 70 seviyelerinden seyrettiği Alanya'da hissedilen sıcaklık ise bu değerlere göre 45 derece dolayında.

Alanya'ya cehennem sıcağı geldi

Yazın en sıcak günlerini yaşanıyor. Sıcakların hissedilen etkisi 40 derecenin üzerinde seyrederken 10.00-16.00 saatleri arasında güneşe maruz kalınması ise özellikle kronik rahatsızlığı olan tansiyon ve kalp hastaları ile hamile ve çocukları olumsuz yönde etkiliyor. Yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullanılan eyyam-ı bahur, her yıl Ağustos ayının başında yoğun olarak hissedilmekte. 
CEHENNEM SICAĞI KAPIDA
Meteorolojik hava tahmin verilerinde yer yer "çöl sıcakları", "cehennem sıcakları" ve "Afrika sıcakları" olarak ta adlandırılan eyyam-ı bahur, özellikle Akdeniz kıyısı kentlerde etkisini daha çok göstermekte. Bu dönemlerde Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası'ndaki çöl bölgelerinin aşırı ısınması oralardaki sıcak havanın kuzey kayması ile daha çok hissedilmekte.
DİKKAT EDİLMELİ
Başta kronik tansiyon ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile, çocuk, hamile ve yaşlıların sıcak günlerde Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarılarına dikkat alarak sıcaklığın en çok hissedildiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kurtulmak için açık alana çıkmaması gerekiyor. Dışarı çıkmak zorunda kalanlarında açık renkli ve bol giysiler giyilerek vücudun güneş ışınlarından koruması ve bol sıvı tüketmesi gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169