banner84

Alanya'ya kit gönderilmiyor

Alanya’da artan vakalar ile birlikte varyantların ilçeye gelip gelmediği soru işaretleri oluşturuyor. Aldemir, son 15 gündür varyantları tespit edecek kitlerin Alanya’ya gönderilmediğini ifade etti.

Alanya'ya kit gönderilmiyor

(Sabiha Tatlıyer)- Pandemi sürecinde Covid-19 virüsünün dönüşümlere uğrayarak insanların karşısına çıkması pandeminin seyrini olumsuz yönde etkiliyor. Her geçen gün daha farklı şekilde insanlığın karşısına çıkan varyantları tespit etmek için farklı kitler kullanılıyordu. Alanya Posta Medya ekibine değerlendirmelerde bulunan Alanya İlçe Sağlık Müdürü Nadir Aldemir, Alanya’ya Omicron varyantı test kitinin hiç gelmediğini belirterek, kitlerin Sağlık Bakanlığı tarafından yollandığını, yaklaşık 15 gündür ise varyasyonlar çalışılmadığını ve testlerin tek tip Covid-19 testi olarak yapılarak pozitif veya negatiflik durumuna bakıldığının altını çizdi.
'SAĞLIK BAKANLIĞI VARYANT KİTİ GÖNDERMİYOR'
Aldemir yaptığı açıklamada, “ Yaklaşık iki haftadır varyasyonlara yönelik çalışılmıyor. Sadece Covid-19 pozitif veya negatiflik durumun bakılıyor. Delta veya Omicron varyantı olarak değil. Biliyorsunuz temas izolasyonu da 7 güne düşürüldü. Delta varyantında bu durum 15 gündür şimdi ise her şey 7 gün oldu. Bu kitleri bizlere Sağlık Bakanlığı gönderiyor. Artık yeni gelen kitlerde  varyantlar çalışılmıyor. Sadece Covid-19 pozitif veya negatif sonuç veriyor.  Kitler tükendikçe bakanlık dağıtımı yapıyor. Sonuçlarda Delta veya Omicron diyemiyoruz hiçbir vakaya. Biz o şekilde takip ediyoruz.  Delta varyantının sonucunu önceki kitlerde alabiliyorduk ancak Omicron ile ilgili test kiti olmadığı için çalışılmadı. Belki de Omicron varyantı vardı ama biz görmedik belki de hiç yoktur" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169