banner84

Alanya’da 1 Mayıs şenlik havasında geçti

1 Mayıs İşçi Bayramı Alanya’da sorunsuz bir şekilde kutlandı. Yürüyüşle başlayan kutlamalar şenlik havasında geçerken, İskele Şelale Meydanı’nda ki tören, şarkı ve halaylarla son buldu.

Alanya’da 1 Mayıs şenlik havasında geçti

Özgür YILMAZ
Alanya’da 1 Mayıs kutlamaları tertip komitesinin organize ettiği şekliyle gerçekleştirildi. Kuyularönü Cami Meydanında toplanan kalabalık polisin güvenlik tedbirleri eşliğinde rıhtım caddesinde sloganlar eşliğinde yürüyerek İskele Şelale Meydanında toplandı. Yürüyüşte CHP parti flaması ve Türk Bayrakları ile yürüdü.
Meydana da toplanan kalabalığa hitaben tertip komitesi sözcüsü Kemal Göl, 1 Mayıs’a ilişkin bir konuşma yaptı. Göl, ülkenin adım adım içine itildiği ekonomik, siyasal ve toplumsal bunalımın gittikçe derinleştiğini dile getirdi. 
‘İŞ BULMAK İÇİN UZAYAN KUYRUKLARLA BEKLEMEK ZORUNDAYIZ’
Hayatımızın her hücresine nüfuz eden bir ekonomik kriz ile karşı karşıyayız diyen Göl, “Ülkemizi her alanda dışa bağımlı hale getiren, emek sömürüsünü derinleştiren, güvencesizleştirmeyi, özelleştirmeleri dayatan ısrar içinde bulunduğumuz krizi daha da ağır hissetmemize neden oluyor. Bugün ise 1980 askeri darbesi ile hayata geçirilen ülkeyi ucuz emek cennetine çevirerek uluslararası mali sermayenin yağmasına açan, tamamen borçlanmaya, dış finansmana, ranta, spekülasyona dayalı bu ekonomik düzen hızla çözülüyor. Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsizlik oranları ile karşı karşıyayız. İş bulmak için uzayan kuyruklarla beklemek zorunda kalıyoruz. İğneden ipliğe her şeye zam geldi. En temek ihtiyaç maddelerinin aşırı pahalandığı ortamda enflasyonla mücadele etmeyi değil, krizin etkilerini yerel seçim sonrasına bırakmayı tercih ettiler. Yerel seçimler biter bitmez önümüzü yapısal reforma paketi adı altında acı bir reçete daha dayattılar. Gözümüzün içine baka baka elimiz ene kaldıysa alıp faizden, ranttan, sömürüden beslenen yüzde bire kanalize edeceğiz diyorlar.Kollektif emeğimizle yarattığımız değerleri, İşsizlik Fonu’nu, kıdem tazminatlarını, kamusal emeklilik haklarını sermayeye, patronlara ucuz kredi olarak peşkeş çekmek istiyorlar” dedi. Kutlamalar sonra söylenilen şarkılarla devam etti.
‘İŞÇİLER TARAFINDAN KUTLANMALI’
Göl’ün konuşmasının ardından alanda bir çocuk ise Afrika’da yaşanan açlıkla alakalı ölümlere dikkat çeken bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından meydanda bulunanlar günün önemiyle özdeşleşen şarkılar söylendi. Katılımcılar ise şarkılara danslarla hem alkışlarla eşlik ederek işçi bayramını kutladı. Eğitim- Sen Alanya Şube Başkanı Ali Koca ise, darbelere dikkat çektiği konuşmasında 1 Mayıs İşçi bayramının işçiler tarafından kutlanması temennisinde bulundu. Kutlamalar halaylarla sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107