banner84

Alanya'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı

Alanya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Alanya'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı
Cumhuriyet Bayramı’nın 92’inci yıl dönümü Alanya’da büyük bir coşku içerisinde kutlandı. Cumhuriyetin kuruluşunu kutlamak için hazırlanan, Cumhuriyetin öğrencilerinin hazırladığı gösteriler ise büyük beğeni topladı.Alanya Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını büyük bir coşku içerisinde kutladı. Önceki gün Atatürk Anıtı’nda atanın huzuruna konulan çelenk sunumunun ardından ilk olarak Alanya Kaymakamlık makamında Alanya Kaymakam Vekili Dr. Hasan Tanrıseven, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin tebriklerini kabul etti. İlk olarak tebrikleri Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Ahmet Pınarbaşı, İlçe Garnizon Komutanı Serkan Akbaba iletti.  

TARİHİ ARAÇ DİKKAT ÇEKTİ

Alanya Kaymakam Vekili Dr. Hasan Tanrıseven, İlçe Garnizon Komutanı Serkan Akbaba ve Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Atüatürk’ün Takım Subayına ait 1926 model tarihi araçla, Rıhtım Şelale önünde protokoldeki yerini almak için hareket ettiler. Tören alanına gelen tarihi araçla gelen protokol, halkı ve tören alanında bulunan öğrencileri selamlayarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarını kutladı. Tören sırasında tarihi araca ise vatandaşlar ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

‘CUMHURİYET'İN KURULUŞUNU COŞKU İLE KUTULUYORUZ’

Alanya Kaymakam Vekili Dr. Hasan Tanrıseven İskele rıhtımda gerçekleşen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde bir konuşma yaptı. Kaymakam Vekili Tanrıseven şunları söyledi. " Bugün Cumhuriyetimizin 92. yıldönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşıyoruz. Cumhuriyetin ilanı, Milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu büyük günde Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk'ü, O'nun kahraman silâh arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi milletçe sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Cumhuriyetimiz Atatürk'ün önderliğinde Milletimizin, azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş büyük bir eserdir.

TANRISEVEN İLKE VURGUSU YAPTI

Cumhuriyetin kazanımlarına değinen Tanrıseven, “Cumhuriyetimizin kazanımlarını pekiştirmek için yapmamız gereken, Cumhuriyetimizin temel ilkelerini muhafaza etmektir. Anayasamızın değişmez hükümleriyle belirlenmiş olan Cumhuriyetimizin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti niteliklerini bir bütün olarak savunmalı ve daha da kökleştirmeliyiz. Atatürk ilke ve inkılaplarını özümsemiş, Cumhuriyet'in çok yönlü kazanımlarının, hak ve sorumluluklarının bilincinde olan, üretken ve çağın gerektirdiği beceri ve bilgilerle donatılmış, demokrasiden ödün vermeyen, sağlam değer yargılarını benimseyen bireyler, toplumsal gelişmenin öncüsü olacaktır. Bu inanç ve coşkuyla, hepimizin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor, çocuklara ve gençlerimize sevgilerimi, bizi yetiştiren büyüklerimize saygılarımı sunuyorum" 

HALKOYUNLARI OYNANDI

Rıhtım Şelale önünde düzenlenen etkinliklerde günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yanı sıra şiirler okunarak halkoyunları gösterileri ve benzeri etkinlikler gerçekleştirildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını coşkulu bir şekilde karşılayan öğrenciler hazırladığı gösterilerle göz doldurdu. Öğrencilerin oyunlarını izleyen ve şiirlerini dinleyen vatandaşlar, Cumhuriyetin öğrencilerini alkışlamanın gururunu yaşadılar. 

TURİSTLER DE TÖRENİ İZLEDİ

Rıhtım Şelale önünde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını turistler de izledi. Kimi turistler de öğrencilerin halk oyunları sırasında alkış tutarak eşlik ettiler. Törenin ardından Alanya’ya gelen Sahil Güvenlik Komutanlığına TCGS Yaşam Gemisi vatandaşların ziyaretine açıldı.
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107