banner84

Alanya'da caretta yavrularını kovaya koyup...

Damlataş sahilinde Yumurta bırakmadan giden yeşil kaplumbağa, Yeşilöz sahilinde ölü caretta carettalar derken dün de Oba’da kovaya toplanan carettalar ile gündeme geldi Alanya. 

Alanya'da caretta yavrularını kovaya koyup...

-Engin ANAK
Oba Mahallesi’nde bulunan sahil bir grup vatandaş yumurtadan çıkan fakat denize gitmeyen yaklaşık 30 caretta caretta yavrusunu kovaya koyarak denize bıraktı. Görüntü sosyal medyada yayınlanınca tepkiler çığ gibi büyüdü. Tepkinin nedeni ise iyi niyetle yapılan bu hareketin aslında yanlış olması idi. Videoda, kovadaki yavruları kıyıdan denize taşıyan vatandaşların, suya bıraktıkları carettaların kıyıya dönmesi nedeniyle ‘Bunlar geri geliyorlar’ dedikleri görüldü. Tartışma yaratan bu görüntülerle ilgili Alanya Postası Gazetesi Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat’tan bilgi aldı.
TEK SORUN YAPAY IŞIK KAYNAKLARI 
EKAD Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat, caretta carettaların taşınma şeklinin yanlış olduğunu söyledi. Caretta yavrularının sahildeki ışık kaynağından etkilendiği belirten Canbolat, “İnsanlar tarafından sahillerde yakılan ışıklar veya varsa sahildeki aydınlatma direkleri gibi yapay ışık kaynakları yumurtadan çıkan yavruların denize gitmesine en büyük engel teşkil ediyor. Yumurtadan çıkan yavrular ay ışığı yerine yapay ışık kaynaklarına doğru giderek yollarını kaybediyor ve denizden uzaklaşıyor. Burada yapılması gereken yapay ışık kaynaklarının yumurtlama alanlarında olmamasıdır” dedi. 
“YANLIŞ UYGULAMA” 
Carettaların kova ile taşımasından ziyade suya bırakılması yöntemini eleştiren Canbolat, “Burada kovayla taşınmasında bir sorun yok fakat carettaları direk suya taşınması yerine denize 10-15 metre gerisinde bırakarak ve bir şekilde yapay ışık kaynağını keserek hayvanların kendilerinin denize ulaşmasını sağlamak daha sağlıklı. Birde denize koydukları sırada video çekmek için açtıkları telefon kamarasının ışığı ikinci bir ışık oluşturuyor. Bunu gören suya bırakılmış carettalarda tekrar dönüyor. Bu yanlış bir uygulama, böyle durumlarda her türlü dış video ışığı veya flaştan kaçınılmalıdır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2019, 22:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107