banner84

Alanya’da gözler yabancı seçmende

Alanya Postası Gazetesi'nin araştırması üzerine Alanya'da oy kullanacak yabancı seçmen sayısı ortaya çıktı. 31 Mart yerel seçimlerinde Alanya'da yabancı uyruklu Türk vatandaşlığı almış yaklaşık bin kişi oy kullanacak.

Alanya’da gözler yabancı seçmende
Figen YAYLA

31 Mart seçimlerine doğru, ilçede Rus asıllı Anastasai Çetikaya'nın belediye başkan adayı olması, yine başka bir Rus asıllı vatandaşın muhtar adaylığını ilan etmesi ile yabancı oylar gündeme geldi. Son olarak Rus Derneği Başkanı'nın '3 bin 500 Rus seçmen' olduğuna ilişkin açıklaması dikkatleri yabancı seçmen sayısına yöneltti. Alanya Postası Gazetesi konuyu takibe aldı ve araştırdı. Nüfus Müdürlüğü ve Fahri Konsolosluklarda konuyla ilgili veriye ulaşılması ancak Alanya Yabancılar yaklaşık verileri paylaştı. İlçeye yıllar önce yerleşmiş ve Alanya'da Türk vatandaşlığına geçen yabancıların sayısına ilişkin Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu bilgi verdi.

2014'TE 850 YABANCI UYRUKLU VATANDAŞ OY KULLANDI

Karaoğlu yaptığı açıklamada, "Alanya farklı bir ülke, farklı bir şehir 79 farklı ülkenin, milletin insanlarını barış ve huzur içinde yaşadığı bir şehir. Alanya’yı sadece Alanyalılar olarak düşünmemek lazım yeni Alanyalılar da var. Aşağı yukarı elli binin üzerinde ikametli ve ikametsiz yaşayanlar var. Dolayısıyla bunların içinde de Türkle evlenmiş ya da Türkiye’yi sevmiş Türk Vatandaşı olmuş yeni Alanyalılar var. 2014 yılındaki seçimlerde 850 civarında Türk Vatandaşlığına geçerek oy kullanmış Yeni Alanyalı vatandaşımız vardı. 2019 seçimlerinde de kesin olmamakla beraber bin civarında Yeni Alanyalının oy kullanacağını düşünüyoruz. Seçimler yaklaşıyor 31 Mart’ta inanıyorum ki barış ve huzur içinde bir seçim geçireceğiz. Oy vereceklere şimdiden hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum’’ açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107