banner165

Alanya’da İngiliz Rüzgarı

ALTSO Başkanı Mehmet Şahin'in Alanya’nın marka değerini arttırmak ve profili yüksek turisti çekme konusundaki çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Daha önce Rusya’nın ekonomisi güçlü kenti Tümen’de başarılı girişimlerde bulunan Şahin şimdi de Alanya içim önemli bir destinasyon olan İngiltere pazarına yönelik çalışmalara başladı. Başkan Şahin, “Alanya – Gazipaşa Havalimanına Mancester’dan direk uçuşların başlamasını da sağlayacağız” dedi.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin’in davetlisi olarak Alanya’ya gelen İngiliz Parlamenterler Yasmin Qureshi, Dr Afzal Khan ile Manchester Bury Belediye Başkanı Shaheena Haroon 3 gün sürecek programlarına Kaymakam Dr Fatih Ürkmezer ve Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’i ziyaret etti. İngiliz heyet ALTSO’da başkan Şahin’in ev sahipliğinde kaymakamı Dr Fatih Ürkmezer ile Alanya protokolü ve çoğunluğu İngiliz ve diğer yerleşik yabancılarında hazır bulunduğu toplantıya katıldı.
'İSTANBUL'DAN SONRA EN FAZLA YATAK KAPASİTESİNE SAHİP'
Başkan Şahin toplantıda Alanya’nın lokomotif sektörleri Turizm, Tarım, İnşaat ve Emlak alanlarda ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi ve İngiliz iş insanlarını Alanya’da yatırım yapmaya davet etti.  Manchester ve Alanya arasında dostluk ve ticari işbirliği köprüsünün ilk atıldığı toplantıda konuşan Başkan Şahin, “Amacımız turistik gezi dışında Alanya ve Manchester arasından dostluk köprüsü oluşturmak. Dostluk köprüsü oluştuktan sonra ticarette oluşur. Alanya’nın ticari lokomotiflikleri turizm, tarım emlak ve inşaattır. Ülkemizde turizmin başladığı ilk şehir olmasının yanı sıra Alanya hala İstanbul’dan sonra en fazla yatak kapasitesine sahip şehir. Antalya’ya gelen turistin yüzde 33’lük kısmını ağırlıyoruz. Alanya’da 127 ülkeden 40 binin üzerinden yerleşik yabancı uyum içinde yaşıyor bundan dolayı da mutluluk duyuyoruz. Dünya’da sanmıyorum yerleşik yaşayanların yüzde 15’i ni yabancılar oluştursun” dedi.
'VERİMLİ ÜRETİM ALANLARIMIZ VAR'
Tarım sektörü için de tüm tropiklerin neredeyse tamamını Alanya’da yetiştirebilirsiniz diyen Şahin,  “Tabiri caizse ‘Toprağımıza kan aksak can doğacak’ kadar verimli üretim alanlarımız var. Sadece doğal kültürel ziyaretler değil ayrıca tarım alanlarını da bu sebeple yerinde inceleyeceğiz” diye konuştu. 
DİREKT UÇUŞLAR BAŞLAYACAK
İnşaat ve emlak sektöründe de rezidansların üzerinde kaliteli üretim yapıldığına dikkat çeken Şahin, “ Oluşturduğumuz dostluk köprüsü ile Alanya- Gazipaşa Havalimanın’a Mancester’dan direkt uçuşların başlamasını sağlayacağız. Manchester da bir eğitim kenti. Alanya’da aynı şekilde. Şehrimizde 2 üniversite var bu yönüyle özel bir ilçe. Üniversiteler arasından da köprü oluşturmayı hedefliyoruz tıpkı Rusya’nın Tümen şehrinde olduğu gibi” diyerek iki kent arasında ilişkinin ticaretin farklı kollarının yanı sıra eğitim işbirliği ile süreceğine dikkat çekti.
'HEDEFLEDİĞİMİZ KİTLEYE ULAŞACAĞIZ'
Başkan Şahin, "Kaymakamımız önderliğinde hedeflediğimiz turist ve ticari kitleye kavuşacağız. En kısa zamanda kaymakamımız önderliğinde Mancester’a da iade-i ziyarette bulunacağız” dedi. Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu, Alanya sadece Türkiye ve Dünya’da çok özel bir şehir olduğunu yaşamak ve tatil için ihtiyaç duyulan her şeyin bulunduğunu ifade etti. 
İngiliz misafirlerde kendi bölgelerine ilişkin katılımcılara bilgi verdi. Başkan Şahin ve Kaymakam Ürkmezer İngiliz konuklarına Alanya tablosu hediye etti.  Heyet Alanya programının ardından Antalya Valisi Ersin Yazıcı’yı da ziyaret edecek. -Özgür YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2022, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169