banner84

Alanya’da kadınlar için ilk ve tek merkez

Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadın kursiyerler Alanya’da bulunan Each Akademi Yaratıcılık Okulu’nda hem sanatla iç içe olup kendini geliştiriyor hem de kendini ruha iyi gelen bir terapinin içinde buluyor. Akademinin kurucusu Ece Aymer, Alanya Posta Medya’ya verdiği özel açıklamalarla Each Akademi’nin uluslararası alanda da isim olarak ilk basamağının Alanya olduğunu kaydetti.

Alanya’da kadınlar için ilk ve tek merkez

Each Akademi isimli hobi atölyelerinin kurucusu ve sahibi olan Ece Aymer, bir kadın girişimci olarak hobi sektöründe başarılı işlere imza atıyor. Alanya’da da ilk kez bu sene açılan Each Akademi Yaratıcılık Okulu’nda farklı şehirlerden bir çok kadın ağırlanıyor. Each Akademi Yaratıcılık Okulu, Ece Aymer sayesinde  hem atölye sahibi olmak isteyen, hem kendini geliştirmek isteyen ya da yalnızca hobisin geliştirmek isteyen bir çok kadına dokunuyor.  Atölye şu ana kadar Eylül itibari ile başlayan yoğun programlar dâhilinde Türkiye’nin farklı noktalarından 60 kursiyer bulunuyor.  Şubat ayı itibari ile de Ece Aymer önderliğinde yurt dışından kursiyerler ağırlanarak uluslar arası başarılara imza atılmış olacak. Şu anda kadınlar bu atölyede dekoratif boyama, ahşap boyama, cam çalışması, polyester objeler üzerine çalışma, çini kursu ve ev dekoru boyama kurslarından faydalanabiliyor. Türkiye’de Aymer, Alanya Posta Medya’ya 21 senelik girişimcilik hayatı hakkında bilgi verdi. 


TÜRKİYE’NİN İLK DEKORATİF BOYAMA KİTABI YAZARI
Özlem Kaygusuz: Merhabalar, bizi ağırladığınız için çok teşekkür ederiz. Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 
Ece Aymer: Merhaba, Özlem hanım. Hoş geldiniz, atölyemize şeref verdiniz.  Biz burada çok güzel şeyler yapıyoruz. Ben 21 senedir çok ciddi bir kadın girişimci olarak kendime göre bir takım ciddi işler yapıyorum. Türkiye’nin ilk ve tek dekoratif boyama kitabının yazarıyım. Each Academy Yaratıcılık Okulu’nun da kurucusuyum.
ALANYA’DA İLK VE TEK 
Ö.K: Bize biraz da atölyenizden bahseder misiniz?
E.A: Ece Aymer Craft House, Türkiye’nin en eski tescilli hobi ve tasarım atölyelerinden birisidir. Burası biraz daha hobiye yönelik olarak çalıştı. Bu atölyede yaklaşık 10 bin öğrenciye bire bir ders verdim. 21.senemizde çok güzel bir şey yaptık. Nursan hanım ile birlikte Each Academy olarak çok güzel bir atölye açtık.  Yeditepe Üniversitesi ile olan işbirliğinden itibaren daha kurumsal daha eğitime dönük faaliyetlerimizi yapıyoruz. Ö.K: Hangi şehirlerde atölyeleriniz bulunuyor?
E.A: Ankara, İstanbul ve Alanya’da atölyelerimiz var.
ALANYA’DAKİ EN FARKLISI
Ö:K: Alanya’daki atölyenizin farkı nedir?
E.A:6-7 aydır Yeditepe Üniversitesi işbirliği ile e-Devlet onaylı bir sertifika programımız var. Dekoratif boyama dalında 168 saatlik bir sertifika veriyoruz. Bu benim için çok büyük bir gurur kaynağı. Çünkü, bu şekilde bir üniversite işbirliği ile sertifika veren ilk hobi atölyesi burası.
ULUSLARARASI İSİM OLMA YOLUNDA İLERLİYOR
Ö.K Bu süreçlerden sonra izlediğiniz yol ne olacak?
E.A: Okul olmaya çalışıyorum. Milli Eğitim ile görüşmelerimiz devam ediyor. Kuruluş amacımız, bunu daha saygın bir hale getirmek. Meslek olarak kabul edilebilir hale dönüştürebilmek. Bu sayede bir üniversitede belki daha akademik bir eğitime yol açabilmek. Bu sektörde yükselmek isteyenlere her şeyi verebilecek bir web sayfası kurabilmek ve onlara önderlik etmek istiyorum. Each Akademi Yaratıcılık Okulu’nda yaratıcılıkla, sanatla ilgili çok kısa zamanda her şeyi bulacaklar. Amacım uluslar arası bir isim olmak. Bunun için de Alanya ilk basamağımız olacak. İlk etapta Almanya’da öğrencilerimiz olacak.
Ö.K: Burada genel olarak neler öğretiyorsunuz kursiyerlerinize?
E.A: Burada teknik olarak dekoratif boyamanın temel tekniklerini öğretiyorum. Hiç bilmeyenler de katılabilir, bu işi bilenler de katılabilir. Ama tabi ki bu program bu işi yapan, atölyesi olan ya da açmak isteyenlerin katılması gereken bir sertifika programıdır.  Çünkü çok ciddi eğitim veriyorum, çok ciddi teknikler anlatıyorum. Buradan çıkan her kursiyer hemen hemen tüm tekniklere hâkim bir vaziyette gidiyor.

21 SENEDİR BAŞARISINI ARTTIRARAK DEVAM EDİYOR
Ö.K: Peki, bu çalışmalar doğrultusunda size nasıl geri dönüşler oluyor?
E.A: O kadar güzel yorumlar geliyor ki. Dile kolay, 21 senedir hiç başarı grafiği düşmeyen bir iş yapıyorum. Geri dönüşler e hep olumlu yönde oluyor.


KURSLARIN YANI SIRA TERAPİ OKULU NİTELİĞİNDE
Ö.K: Bu atölyenin kadınlar için etkisi nedir?
E.A: Burası aynı zamanda bir hayat okulu, terapi okulu. Ben öyle adlandırıyorum. Çünkü içinde %80 boyama varsa, %20 ruhumuza iyi gelen konuşmalar, sohbetler, terapiler var. 
‘HER ŞEYİN BAŞI EĞİTİM’
Ö.K: Dün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ydü. Sizler de kadınlara çeşitli kurslar verip, ruhen de doyuran birisi olarak bu özel gün kapsamında neler söylemek istersiniz?
E.A:  Ben daha evvelinde çok sosyal projelerde yer aldım. Bir GAP projesinde Çok Amaçlı Toplum Merkezleri’nde şiddet gören, evden çıkamayan kadınlarla birlikte Güneydoğu’daki illerde ders verdim. Oradaki anlatılanlar, yaşananlarla büyükşehirdekiler kıyaslanamaz bile. Maalesef böyle bir dünyanın içindeyiz. Sadece Türkiye’ye özgü bir şey değil. Bu dünyanın her tarafında var. Tabi ki ülkemizde çok acı örneklerini yaşıyoruz. Kabul edilemez bir şey. Her gün şok geçiriyoruz. Feminist hareketler değil ama kadın- erkek farkının olmaması gereken bir dünyada hatta hayvanın, bitkinin bile ayırt edilmemesi gereken bir dünyada yaşıyoruz. Ben bu kadına şiddeti gördükçe insanlara hayvan sevin bile demek utanç veriyor. Çünkü kadına bunları yapan hangi bitkiyi, hangi hayvanı, hangi ormanı, hangi doğayı koruyacak?  Her şeyin başı eğitim. Aileden gelen eğitim özellikle çok önemli. Kadınlarımızın saygı görmesi gerekiyor ki bu zaten Atatürk veya Osmanlı zamanında bile olan bir şey. Kadınlar hep ön plandaymış.  Nasıl bu hale geldik, bilmiyorum. Eğitim kesinlikle şart diyorum. Kız olarak doğduğu için öldürülen çocuklar var. Biz kendimizce burada kadınların özgüven duyabilmesi için, üretken olmaları gerektiğine inandırıp o hazzı yaşatmaya çalışıyoruz. Çünkü bir şeyler ürettiğiniz zaman gerçekten kendinize güveniniz, cesaretiniz geliyor. Daha neşeli, daha mutlu, daha aldırmaz oluyorsunuz.  Eve gittiğinizde daha sorunsuz günler yaşıyorsunuz. Herkesin bir hobisi olsa çok güzel olur. -Özlem KAYGUSUZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107