banner84

Alanya’da vakalar artmaya başladı

Covid-19 vakalarında yaşanan düşüş sonucu, tedbirler minimum düzeye indirildi. Ancak, katı kurallardan sıyrılan vatandaşlar tedbiri elden bırakınca, Alanya’da vaka sayılarında artış yaşanmaya başladı.

Alanya’da vakalar artmaya başladı

Ülke genelinde vaka sayıları yeniden artmaya başladı. Haziranın başlarında 7 bin 500 civarında seyreden haftalık vaka sayıları, günümüze kadar yaklaşık yüzde 50 arttı. Bu sebeple Alanya’da da vaka durumu hakkında Alanya Posta Medya’ya konuşan İlçe Sağlık Müdürü Nadir Aldemir, günün büyük çoğunluğunun kapalı ortamlarda ve klimalı ortamlarda geçtiğini, bundan kaynaklıda salgının daha kolay bulaşmasını neden olduğunu o yüzden vaka sayılarının arttığını dile getirdi.
‘KAPALI ORTAMLAR BULAŞMAYI ARTTIRIYOR’
“Son zamanlarda vakalarda artış yaşanmaya başladı” şeklinde konuşan Aldemir, “ Kapalı ortamlarda klima kullanımı artıyor. Bu artışlar onunla ilgilide olabilir. Yine her zaman dediğimiz gibi maskeyi özellikle çok kapalı ortamlarda tavsiye ediyoruz. Havaların ısınması ile birlikte klima kullanımının büyük etkisi var. Bu hastalık solunum yolları ile bulaşıyor. O yüzden kapalı ortamlardan yine de kaçınmak lazım” dedi.  5. doz aşının çıkmasına yönelik konuşan Aldemir, “Aşılamada ise 5. Dozları biz hala 55 yaş üzeri vatandaşlarımıza tavsiye ediyoruz. 5.dozunu yaptırmak, isteyen gençlere de yapıyoruz. O artık kişinin kendi isteğine kalmış bir durum. Maskenin önemi hala büyük” dedi. -Sabiha TATLIYER
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169