banner165

Alanyalı liselilerin Fransa-İsviçre gezi programı sona erdi

Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Yılmaz tarafından “hayırlısıyla gidin gelin” dilekleriyle uğurlanan Hüseyin Girenes Fen Lisesi (HGFL) gezi ekibi 22-29 Haziran tarihleri arasında düzenlenen CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) merkezli Fransa-İsviçre gezi programını başarıyla tamamladı.

Alanyalı liselilerin  Fransa-İsviçre gezi programı sona erdi

Gezi; Dünyanın en önemli Bilim Merkezi olan CERN’e giderken “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” diyen Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir ziyaretiyle başladı.
CERN’de (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) bir gün boyunca evrenin oluşumu ile ilgili yapılan çalışmalar gözlemlenerek bilim insanlarından bildi alındı. Öğle yemeğinde dünyanın en önde gelen bilim insanlarıyla birlikte aynı yemekhanede yemek yenerek, sohbet edildi.
Çok yönlü olan gezi programında neredeyse yok yoktu.
Disneyland’da eğlenildi, Lozan ve Montrö ziyaretleriyle tarihe yolculuk edildi, Eyfel Kulesine çıkılıp, Champ Elyses de yürüyüş yapıldı, Mona-Lisa tablosu yakından görülüp, hızlı trenle Fransa’dan İsviçre’ye geçme deneyimi yaşandı.
Paris, Cenevre, Bern, Zürih daha bir çok yer gezildi.
Bilim, kültür, tarih, eğlencenin bir arada olduğu çok yönlü gezi de öğrenciler birçok deneyimi yaşadı.

Gezi programı aşağıdaki gibiydi.
1. Gün: İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanından Paris Orly Havaalanına uçuş. Paris Şehir Turu, Eiffel Kulesi, Seine Nehri, Etoile, Ressamlar Tepesi, Opera, Notre Dame Katedrali, Zafer Takı, Champs Elyses 
2. Gün: Disneyland Park, Walt Disney Studies, Işık Gösterisi. 
3. Gün: Louvre Müzesi, Concorde, Sacre Coeur, Hızlı Tren ile Cenevre’ye geçiş. 
4. Gün: Lozan, Montrö, Gruyeres, Maison Cailler Çikolata Fabrikası, Cenevre Şehir Turu.  
5. Gün: CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) Globe ve Microcosm Science, Cern Bilim İnsanlarıyla öğle yemeği, Türk ve Yabancı Bilim İnsanlarının sunumları,  Bern Şehir Turu. 
6. Gün: Zürih’e geçiş ve Zürih Şehir Turu, Zürih Havaalanından Sabiha Gökçen Havaalanına ve Alanya’ya Dönüş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169