banner84

"Alanya'nın Bakan'ı var"

'Alanya'nın milletvekiliyim' diyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan, sorunları jet hızıyla çözüyor. Bakan Elvan, Alanya-Gazipaşa uçuşlarının erken saate alınması ve terminal binasının büyütülmesi yönünde talimat verdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Antalya Milletvekili Adayı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan dün Alanya'daydı. Partisinin Avsallar seçim bürosunda seçmenlerle buluşan, daha sonra esnaf ziyaretlerinde bulunan Bakan Elvan, Konaklı Seçim Bürosu'nda da seçmenlerle buluşarak, vatandaşların dertlerini dinledi. Hemşeri dernekleriyle Alanya Öğretmenevi'nde yemek yiyen Bakan Elvan, daha sonra Alanya Gazeteciler Cemiyeti'nde (AGC) basın mensuplarıyla buluştu. AGC Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim'in ev sahipliğindeki toplantıda konşan Bakan Elvan, Alanya'ya önemli müjdeler verdi. Otoyol, Çevreyolu ve hızlı tren müjdesini yenileyen Bakan Elvan'ın çiftçilere de önemli sözler verdi. Bakan Elvan, "Alanya'da seracılık faaliyetleri gelişmiş durumda. Özellikle seralardaki elektrik fiyatları, ticarethanelere uygulanan elektrik fiyatlarıdır. Herhangibi bir ticarethanede ne fiyat uygulanıyorsa, seralarda aynı fiyat uygulanıyor ama bu pahalı. Tarımsal sulama fiyatından pahalı. Biz seralarda kullanılan elektrik ücretini tarımsal sulama fiyatına düşüreceğiz. Bu sayede seralardaki elektrikte yüzde 13 ile yüzde 15 arasında bir düşüş olacak. Elektrik fiyatlarını tarımsal sulama çekeceğiz. Seraların modernasyonna sffır faizli kredi ve hibe desteği vereceğiz. Sulama birliklerinin borçlarını yeniden yapılandıracağız ödemeyenler için. Damla sulama sistemleri kuranlara da elektrik ücretlerini tarımsal sulamanın altına düşüreceğiz. Baraj, gölet yapımlarıyla ilgili plan ve projelerimizde var. Bunları da inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz" dedi.

"İL SÖZÜ VEREMEM"

Bir gazetecinin, 'Alanya'nın İl olması konusunda ne düşünüyorsunuz?' yönündeki soruya Bakan Elvan, "
Ben yüzde 100 emin olmadığım bir konuda söz vermem. İl konusunda da söz veremem. Seçimden sonra bu konuyu konuşur ve tartışırız. Bu Lütfi Elvan'ın tek başına vereceği bir husus değil. Spekülatif olur düşüncesiyle ben kendi görüşlerimi sizlerle paylaşırım ama o düşüncelerimi kullanmak istemiyorum. İl konusunda o sözü veremem ama birlikte konuşur, değerlendiririz" diye yanıt verdi. 

"BU KONUYU DEĞERLENDİRELİM"

Turizmcilerin, "Hükümetin turist getiren uçaklara verdiği iki aylık 6 bin dolarlık teşvik paketini sezon sonuna kadar uzatsın' yönündeki talebini de masaya yatıran Elvan, "Biliyorsunuz, uçak başına 6 bin dolarlık destek verdik, iki aylığına. O kararda ben de oradaydım, turizmciler geldiğinde birliktte orada karar verdik. İki aylık süre bize yeterli dediler. Şunu yapabiliriz, mevcut turistlerdekis geliş sayısı ve potansiyeline bakar, ona göre de bir karar veririz. Bu konuda söz veremem. Bir değerlendirmesini yapalım, 10 günde yeni bir toparlanmanın başladığı yönünde bilgi akşı söz konusu. Açığın kapatılmaya başlandığı yönünde bilgi aktarımı oldu" dedi.

BAKAN'DAN JET ÇÖZÜM

AGC Başkanı Dim'in, 'Alanya-Ankara uçuşları tam öğle saatine geliyor. İlgililere bu konuyu bildirdik ama Ankara'dan uçak saat 16'da kalkıyor, Gazipaşa'dan 17.35'te Ankara'ya gidiyor. Bu da bir işe yaramıyor. Gazipaşa'dan, Ankara'ya gidişi saat 7'ye, akşam dönüşü de geç saatlere alabilirsek, iyi olacak. Bu uçuşları haftanın 7 günü yaparsak, memnun oluruz' yönündeki talebi üzerine Bakan Elvan, danışmanlarına, 'Bana Temel Bey'i bağlayın' diyerek telefon açtırdı. Temel Bey ile telefonda görüşen Bakan Elvan, "Bu bölgede 500-600 bin insan yaşıyor. Yerli ve yabancı turistleri çıkarın. Gazipaşa'dan, Ankara'ya uçuş saatini sabah erken, akşam da geç saatte Gazipaşa'ya dönüş olsun. Bunu hemen neticelendirin" diye talimat verdi.

Dim'in, 'Tebrik ediyoruz, bakanım. İşte bu' sözüne Bakan Elvan, "Ben yazmayı pek sevmem, anında işi bitirim. Vatandaşlar, çizmeyi, yazmayı sevmem, anında çözünce vatandaşın da hoşuna gidiyor" derken, Dim, terminal binasının da iyileştirilmesini istedi. Bunun üzerine Bakan Elvan, yeniden bakanlığı arayarak, bu konuda ilgilenmelerini istedi. Bakan Elvan, "Ben de Gazipaşa'ya gideceğim, kendim de bu konuya bakacağım" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107