banner84

Alanya’nın yeni köstebekleri

Alanya’da vatandaşlar son zamanlarda daha çok kullanılmaya başlanan binbinler hakkında, "Köstebek gibi önüne çıkıyor. Kazaya birebir sebebiyet veriyor” diyerek şikayette bulundu

Alanya’nın yeni köstebekleri

( Özlem KAYGUSUZ)- Son zamanlarda Alanya’da elektrikli scooterlar oldukça ilgi çekiyor. Çoğunlukla gençlerin tercihi olan elektrikli scooterlar telefona indirilen uygulama aracılığı ile kullanılabiliyor. İndirilen uygulamada yer alan haritayı kullanarak kişiye en yakın elektrikli scooterlar aracı bulunabiliyor. Aracın üzerindeki  QR kodu telefona  okutulduktan sonra aracın kilidini kaldırıp sürmek için hazır konuma getirilebiliyor. elektrikli scooterlar ile tek bir sürüşte 35 km yol gidilebiliyor. Çoğu vatandaş bir yerden bir yere gitmek için hem hızlı, hem de keyifli gitmenin yanı sıra taksi ve otobüslerden daha kullanışlı olduğunu dile getiriyor. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olduğu bilinen elektrikli scooterlar, karbonsalımını ve egzoz emisyonunu azalttığı için “çevre dostu” olarak da nitelendiriliyor. Ancak buzdağının görünmeyen kısmında bu araçların kazaları arttırdığı gerçeği yatıyor. 
ŞİKAYETLER OLUŞTU
Vatandaşlar elektirkli  scooterların kaldırımlarda kullanılması ve parklanmasından şikâyetçi olurken düzensiz parklanmalar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Meltem İnan isimli bir televizyoncuya elektrikli scooter çarpması sonucu çenesi ve dişi kırılmıştı. Bu durum benzer olayların Alanya’da da yaşanabileceğini akıllara getirdi. Bunun üzerine Alanya halkına mikrofon uzatan Alanya Posta Medya ekibi,  çoğunlukta vatandaşların kazaya sebebiyet verebilecek risk taşıyan binbinlerin  dikkatli kullanılması yönünde cevaplar aldı.
 ‘AYRI BİR YOL YAPILSIN’
Alanya’da taksicilik yapan Selahattin Sipahioğlu, elektrikli scooterların araç trafiğine olan etkisinden  bahsederek ayrı bir yol yapılması talebinde bulundu. Sipahioğlu, “ Trafiği engelliyor. Ansızın önüne çıkıyor, farkına varmıyoruz. Köstebek gibi önüne çıkıyor. Kazaya birebir sebebiyet veriyor. Ona bir yol yapacaklar ya da trafikten men edecekler. Hoş değil yani” diye konuştu.
‘KURAL KOYULMALI’
Bir diğer taksi şöforu Hasan Yıldız ise geceleri tehlike arz eden elektrikli scooterlar için kural çağrısında bulunarak , “ Alanya’daki elektrikli scooterlar genelde 18 yaşın altındaki çocuklar biniyor. Bizi o etkiliyor. Biz burada taksiciyiz. Hele gele geceleri daha çok tehlikeli oluyor. Buna bir kural konulması lazım. Aksi takdirde görüyoruz, kazalar meydana geliyor.Can kaybına sebep olmaması  için ışık konulması lazım” dedi.
‘BÜYÜK TEHLİKE ARZ EDİYOR’
Aziz Zafer de, "Hayatımın yüzde 80’i gece gündüz trafikte geçtiği için ben bu elektrikli scooter olayına karşıyım. Ya bunların kullanılması için belirli bir güzergahın yapılması gerekiyor trafikte ayrı  ya da daha boş yerlerde kullanılması gerekiyor. Zaten bunu kullananları yüzde 80’i okul çocukları. Anne babalarının kredi kartını alıp burada sürüyorlar. Bir de tek kişi değil 2-3 kişi biniyorlar. Bu bize büyük tehlike arz ediyor. Bunların zaten ışık sistemi de zayıf. Gece gündüz demeden mutlaka tehlike arz ediyor” diyerek düşüncelerini belirtti.
‘RİSKLİ BİR ALET’
Umur Alp Yalçınkaya da elektrikli scooterlar hakkında, “Araç fiyatları, motor fiyatları çok pahalı. İnsanlar ulaşım için bence kullanabilir. Ama güvenliklerine dikkat etmeleri gerektiğin düşünüyorum. Riskli bir alet, düşülebilir. Gerekli korumaları alarak kullanılmasında fayda var diye düşünüyorum. En azından havayı kirletmiyor. Trafik için de faydalı olabilir. Hatta daha çok yaygınlaşması lazım. Keşke biraz daha ucuz olsa. Herkes binse” diye konuştu.
‘BİLİNÇLİ KULLANILMALI’
Mustafa Kısa ise bu aletlerin faydalı, kullanışlı olduğunu fakat aynı zamanda bilinçli kullanılmazsa tehlikeye neden olduğunu savundu. Kısa “ Aslında faydalı ama bilinçli kullanılmalı. Mesela özellikle gençler burada ters yönden gidiyorlar. Sonra çarpışmalar oluyor. Trafiği tehlikeye atıyor. Ama güvenli bir şekilde kullanırlarsa iyi. Gençlerin de o şekilde kullanacaklarını sanmıyorum. Çünkü, motor kullanırken bile görüyoruz gençleri. Faydalı olduğu kadar tehlikeli de” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Unesco
Unesco - 8 ay Önce

Taksiciler kendileri önce şehir içi hız kurallarına uysun. Arkadan sellektör yapıyor durağa yetişip tekrar müşteri sırası kapacağım diye yapmadıklarını bırakmıyorlar resmen taciz ediyorlar.

mehmet
mehmet - 8 ay Önce

Çok pahalı Alanyanın taşı toprağı altın diyip pazarlıyorlar el insaf haram yemeyin biraz az kursağınızdan helal loklma geçsin 1000 m si 25 tl olurmu yahu el insafffffff

SIRADAKİ HABER

banner107

banner169