banner84

Alanya’ya yangın helikopteri geldi

Orman Genel Müdürlüğü yangınlara karşı etkili ve hızlı müdahale için hazırlıklarını sürdürürken bu kapsamda bu sezon Alanya’ya da bir yangın helikopteri gönderildi. Antalya genelinde ise 6 helikopter ile yangınla mücadele yapılacak.

Alanya’ya yangın helikopteri geldi

Tarım ve Orman Bakanlığının yaklaşık 30 yıldır yangınlarla mücadele için yurtdışından helikopter kiralanırken yangın söndürmede kullanılan helikopterler yaklaşık 5 ton suyu alıp hızla büyüyen yangınlar ve sarp bölgelere dökülerek yangınlar söndürülmekte.

Geçtiğimi yıllarda Damirtaş Mahallesinde yangın helikopter pisti yapılırken 1 sezon görevlendirilen helikopter daha sonra Alanya’ya verilmeyerek yangınlarda Manavgat ve Mersin’den gelen hava unsurları müdahale etmek durumunda kalmıştı. Son yıllarda Güzelbağ ve Sapadare yangınlarının Türkiye’de o yıllarda tek seferde çıkan en büyük yangınlar olması ve bölgenin özellikle turizm konusunda ki hassasiyeti dikkate alınarak 2019 yaz dönemi için 1 adet yangın söndürme helikopteri Alanya’ya tahsis edildi. Helikopter 1 Haziran itibariyle Demirtaş’ta bulunan piste iniş yaparak görev emri beklemeye başladı.

Yangın konusunda ise yetkililer özellikle 15 Haziran itibariyle hassa olunması konusunda vatandaşı uyardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107