banner84

ALESO'dan Milletvekiline 'sorun dosyası'

ALESO Başkanı Nuri Demir, odayı ziyaret eden Milletvekili Çetin Osman Budak'a esnafın sorunlarının yer aldığı bir dosya verdi.

ALESO'dan Milletvekiline 'sorun dosyası'

Asiye ELİAÇIK 
Özgür YILMAZ 
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nı (ALESO) ziyaret eden CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, sorunları dinleyerek kendisinin de bir esnaf olduğunu ve sorunları yakından takip ettiğini belirtti. 
"EKONOMİK SIKINTILAR YAŞIYORUZ" 
ALESO Başkanı Nuri Demir, "Gerçekten zor dönemlerden geçiyoruz. Her gün bir olay, bir sıkıntı. Bizim esnaf olarak en büyük sıkıntımız ise ekonomik. Sorunlar az değil üstünden gelinemeyecek çok zor sıkıntılar yaşıyoruz. Bizim odamız 4 bin 400 küsur üyesi olan bir oda. Alanya'da bütün odaları toplasanız bizim odamız kadar üye çeşidi yok. İdaresi de kolay değil. Bizim başlıca sorunumuz şu an ekonomik. Sigorta primleri, asgari ücret çok yükseldi. Hem istihdam yaratalım diyoruz ama hem de giderler çok yükseldi. Borç biriktikçe daha da zor. Bu sorunlarımızı bir dosya halinde sunmak istedik. Güler yüzünüzden memnunuz sorunları güleryüzle halledemesek de bir nebze olsun moral vermesi bile yetiyor" dedi.  
"SORUNLARI YERİNDE DİNLEMEK İSTEDİM" 
Milletvekili Budak ise "Bu dokuzuncu ilçe ziyaretim. Batı ilçeleri tamamlandı. Yerinde sorunları tespit edip bununla ilgili bir rapor hazırlıyorum. Antalya'nın bu anlamdaki sıkıntılarını meclise taşımak için. 31 Mart'ta elde ettiğimiz başarının sürdürülebilmesi için çalışmak gerekiyor. Verdiğiniz bilgiler çok değerli sorunlarınızı yakından biliyorum. Ben de bir esnafım. Ülkede sıkıntıların çözümü önce bu sıkıntıları kabul etmekle başlar. Ancak ülkedeki anlayış liyakat değil biyat üzerine. Masa başından sorun çözmeye çalışılıyor. 'İyi günler önümüzde kötü günler geride kaldı' denmesinin üzerinden 1 sene geçti ama hala bir değişiklik yok. Antalyada, Alanya'da biz hala esnaf odalarının sorunlarını konuşuyoruz. Alanya turizmin başkenti. İlçeler arasında en çok turist getiren bölge burası. Burada artık nasıl daha iyi oluruzu konuşmamız gerekiyor. Sorunların bir çoğuna da hakimim. 
Mesela çakma ürün sorunu burada çok yaygın. Özellikle küçük esnaf bunu satıyor ancak bunun kaynağı küçük esnaf değil, üreticidir. Esnaf yerine üreten merkezlerin üzerine gitmek gerekiyor. Asgari ücretin üzerindeki vergi yükü ve bütün vergi yüklerinin düşürülmesi gerekir. Bu yükleri kaldıracak olan yine siyasi iktidardır. Bir otelde olması gereken belki bir market bir kuaför ancak bizim otellerimizde, çarşıda gördüğünüz ne kadar dükkan varsa hepsi var. Bunların denetimlerinin yapılması lazım. Kamu mekanizmalarının bu noktada çalışması gerekiyor. Esnafın en büyük sorunu da organize perakende firmaları. Denetimsiz, ruhsatsız mağaza açıyorlar. Bununla ilgili odalara çok iş düşmesine rağmen yaptırımları yok. Yerelde belediyeler, genelde de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bunlarla ilgilenmeli" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107