banner84

Alıcı mutsuz, satıcı mutlu

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar konut fiyatlarında yüzde 30 artmaya neden oldu. Alıcıyı düşündüren, satıcıyı sevindiren fiyatlar konusunda değerlendirme yapan Özsoy, ''Alanya'da herkesin müşterisi var'',dedi.

Alıcı mutsuz, satıcı mutlu

-Özlem KAYGUSUZ

Döviz kurlarında yükseliş dalgalı bir seyire yerini bıraktı. Emlak sektörü de bu dalgalanmadan nasibini aldı. Alanya'da da yabancı alıcılar için fırsata dönüşen döviz artışı, yerli alıcı için ise cepleri zorladı.
YÜZDE 30'A YAKIN ARTTI
Gayrimenkul danışmanı ve Alanya Postası Gazetesi köşe yazarı Ali Özsoy yılbaşından bu yana piyasanın durgunlaştığını belirterek, yine de Alanya'da bir satış ivmesi olduğunu aktardı. 'Dövizin yükselmesi ile konut fiyatında da bir artış yaşandı' diyen Özsoy, ''450 lira olan bir dairenin fiyatı en az 500-520 civarlarına yükseldi. Yaklaşık %15 ve %30 arasında bir artış olmuştur''dedi.
SATANA YARIYOR, ALICIYI DÜŞÜNDÜRÜYOR
Özsoy, döviz kurlarındaki dalgalanma için yaptığı değerlendirmede ise,''Yabancılar için fark etmiyor. Ama yabancıdan alacak olan yerliler için fark ediyor.Yerli piyasada yabancıdan alacaklar için yükseliyor.Düşmesi ise yerliler için faydalıydı. Yerli ve yabancılar için tam tersi oluyor. Döviz düşünce yerli için iyi oluyor, yükselince tam tersi oluyor.Satacak olan için de yine tam tersi'' dedi.
'ALANYA'DA ARZ TALEP DENGESİ VAR'
Özsoy, Alanya'da gayrimenkul alım ve satımlarında bir arz- talep dengesi olduğunu belirttiği değerlendirmesinin devamında,''Yılbaşından bu yana piyasa biraz durgun. Ekonomik yapı, pandemi, döviz hareketleri piyasayı durgunlaştırmasına rağmen Alanya'da arz-talep dengesi var. Bir sıkışıklık yok. Alanya'da herkesin müşterisi var. Daha sonra da sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Turizmde biraz hareketlenince yine bir ivme kazanacaktır''dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107