banner165

'ALİDAŞ'ı bırak ALTSO'ya bak'

ALTSO Meclisi'nde konuşan Yüksekkaya, "Oda Yönetimi, 5 aylık dönemde 1 milyon 304 bin TL gelir elde etmiş, 2 milyon 96 bin TL harcama yapmış. Yani 5 aylık dönemde bütçe açığı 792 bin TL. Her ay demek ki fazladan 200 bin TL harcama yapıyorsunuz" dedi.

'ALİDAŞ'ı bırak ALTSO'ya bak'

ALTSO Meclisi'nde konuşan Yüksekkaya, "Oda Yönetimi, 5 aylık dönemde 1 milyon 304 bin TL gelir elde etmiş, 2 milyon 96 bin TL harcama yapmış. Yani 5 aylık dönemde bütçe açığı 792 bin TL. Her ay demek ki fazladan 200 bin TL harcama yapıyorsunuz" dedi

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ALTSO) Haziran ayı olağan meclis toplantısı bugün  ALTSO Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Açılış, yoklama ve mazeretlerin bildirilmesinin ardından ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, yönetim kurulu faaliyetleri hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Sözlerine meclis üyelerinin ve tüm İslam aleminin Ramazan ayını kutlayarak başlayan Başkan Şahin, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı’nın önümüzdeki günlerde ALTSO’da bir toplantıya katılacağını söyledi. Arıcı’nın katılımıyla gerçekleştirilecek toplantıda turizm sezonunun değerlendirileceğini vurgulayan Başkan Şahin, Alanya’nın tek bir çatı altında tanıtılması için de elbirliğiyle çalışmaların devam ettiğini söyledi.

'PROTOKOL İLE AMİRLERİ BULUŞTURDUK'

Alanya protokolünün, kurum amirlerinin ve oda başkanlarının katıldığı bir toplantı düzenlediklerini ifade eden Başkan Şahin, "Odamız üyeleriyle her hafta gerçekleştirdiğimiz istişare toplantılarının bir benzerini daha yaparak, Alanya protokolünü, kurum amirleri ve oda başkanlarıyla buluşturduk. Alanya’nın her kesiminin temsil edildiği bu toplantıda ilçemizin geleceğiyle ilgili konuları ele aldık" dedi.

TANRISEVEN’DEN TEŞEKKÜR ZİYARETİ

Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven’in ALTSO’ya gerçekleştirdiği ziyaret hakkında da bilgiler veren Başkan Şahin, “Alanya Kaymakamımız Dr. Hasan Tanrıseven, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi inşaatına yaptığımız katkılardan dolayı odamıza bir teşekkür ziyareti gerçekleştirdi” dedi. ALTSO Akademi’nin çalışmalarını da değerlendiren Başkan Şahin, “Eğitim çalışmalarımız kapsamında Ramazan ayı öncesi Diyanet İşleri Eski Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan hocamız odamızda bir konferans verdi. Nursaçan hocamız vatandaşlarımızla manevi değerler üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdi. Bunun dışında ünlü Davranış Bilimleri Uzmanı Aşkım Kapışmak’da ALTSO organizasyonuyla Alanya Açık Hava Tiyatrosu’nda sevenleriyle buluştu. Eğitim çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz" diye konuştu.

ALTSO MECLİSİNDE CLK İSYANI

ALTSO Meclis Üyesi Özcan Saraç, turizm döneminde CLK Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ (AKEDAŞ) kaynaklı elektrik kesintilerine isyan ederek, "Alanya'da bir dükkan 15 saat elektriksiz kalabilir mi? TEDAŞ zamanında böyle bir olay yaşamadık. Tabii şartlar deniyor. Tamam tabii şartlar önemli ama tabiatın şartlarına çareler bulabilir. Nedir bu çektiğimiz. Bu esnafın hali ne olacak. Para ödemediğimiz zaman hemen kesmeyi biliyorlar, faydalanamadığımız bu süredeki zararımızı kim ödeyecek?" dedi. ALTSO Başkanı Şahin de konuyla ilgili olarak açıklamada bulunarak, "AKEDAŞ Alanya Bölge Koordinatörü Ahmet Sait Akboğa ile gerekli görüşmeleri yaptık. Bundan sonraki süreçte planlı olan kesintilerle ilgili bilgiler vereceğiz" diye konuştu.

'ALİDAŞ'I BIRAKIN ALTSO'YA BAKIN'

ALTSO Meclisi bir de tartışmaya sahne oldu. Geçmiş dönemlerde ALTSO Başkan Yardımcılığı da yapan meclis üyesi Hasan Feyzi Yüksekkaya, açıklanan bütçe rakamlarının ardından "Mayıs ayı sonuna kadar odamız 1 milyon 304 bin TL gelir elde etmiş. Bu süre içerisinde de 5 aylık dönemde 2 milyon 96 bin TL harcama yapmış. Yani 5 aylık süreçte bütçenin açığı 792 bin TL. Alanya esnafı, turizmin nasıl batmışsa bizim odamız ondan daha kötü durumda. 5 ay gibi bir sürede bu denli bir açık verilmesi bunu gösteriyor. Her ay demek ki fazladan 200 bin TL harcama yapıyoruz. Alanya Liman İşletmesi AŞ'nin (ALİDAŞ) hesaplarının peşine düşene kadar odamızla ilgilenmeliyiz. Bu gidişle her mecliste söz ettiğiniz ALTSO Turizm Meslek Yüksek Okulu'nun (MYO) yapazsınız" dedi. Yüksekkaya'nın bu sözlerine sert tepki veren Şahin, "Odanın battığı falan yok. Turizmde yaşanan sıkıntılardan dolayı gelirlerde düşüşler var o kadar. İlerleyen süreçte normale dönecek. ALTSO hiç bir zaman sıkıntıya düşmez. ALİDAŞ ile ALTSO kıyaslanamaz. Her şeye rağmen ALTSO Turizm MYO'yu yapacağız. Yapamazsak bize hesap sorabilirsiniz. O zaman da hepinizden özür dileriz. Ama eğer yaparsak siz bizden özür dileyebilecek misiniz onu söyleyin" dedi. Yüksekkaya konuşmasının devamında, "Ben bütçeden öneriye geçtiğim zaman yine savunmaya geçip itiraz ettiniz. Ben bunu söyledim ve sizin bu tavrınızla açık ortaya çıktı. Ben diyorum ki ALİDAŞ örneğini vermemdeki sebep şu, önce biz kendimiz hesap verebilir olmalıyız ki sonra diğerlerine hesap soralım. Benim anlatmak istediğim bu. Eğer dediğiniz gibi ALTSO Turizm MYO yapılırsa da teşekkür ederiz. Bunu da biliriz biz. İnşallah da yaparsınız. Taş üstüne taş koyan herkesten Allah razı olsun" dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2015, 19:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169