banner165

ALTSO Başkanı Şahin: "Üzüntüyle karşılanan bir karar"

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı'nın yayınladığı yabancı kısıtlama kararına getirilen listede Alanya'dan 4 mahalle yer aldı. Avsallar, Mahmutlar, Kargıcak ve Kestel mahalleleri bu yasak kapsamına girdi. Bu kararının açıklamasının ardından ALTSO Başkanı Mehmet Şahin'in "Döviz kazandıran İnşaat ve emlak sektörlerimiz açısından son derece üzüntüyle karşılanan bir karar olmuştur" diyerek kararı eleştirdi.

ALTSO Başkanı Şahin: "Üzüntüyle karşılanan bir karar"

Alanya'da Mahmutlar, Kargıcak, Kestel ve Avsallar Mahalleleri’nin yabancı yerleşimine kapatılması konusunu değerlendiren ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, "Bazı mahallelerin yabancı yerleşimine kapatılması ülkemize milyonlarca dolar döviz kazandıran İnşaat ve emlak sektörlerimiz açısından son derece üzüntüyle karşılanan bir karar olmuştur. Türkiye genelini kapsayan bu kararın bölgelerin kendilerine özgü yapısı ve farklılıkları göz önüne alınarak yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü Alanya’mız gibi turizm merkezlerini tercih eden yabancı uyrukluların mülteci veya göçmenler gibi değil, ülkemize döviz kazandıran birer turist olarak değerlendirilmesinin daha yararlı olacağını düşünmekteyiz. Bu manada alınan bu kararın özellikle ülkemizin çıkarları, sektörün beklentileri ve bölgesel farklılıklar ile gelen yabancıların profili göz önüne alınarak yani Alanya gibi Turizm Merkezlerinin durumu da dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir" dedi.

RAPOR SUNULACAK

Başkan Şahin bu konuda birde öneride bulunup; Alanya’mızdaki ve benzeri şehirlerdeki mahallelerimizin tamamen yabancıya kapatılmaması ve en azından 100 Bin Dolar değerinde taşınmaz alan yabancı uyruklulara ikamet izni verilmesinin bir kriter olarak uygulamaya dahil edilmesi yönündedir. Şehrimizin marka değerini arttırmak ve ekonomik profili yüksek yabancıyı ülkemize çekmek için alınacak böylesine bir kararın bölgenin koşullarına çok daha fazla uyacağı ve yarar sağlayacağını düşünmekteyiz. Bakanlığımızın bu konuda bizlerin de görüşüne başvuracağına inancımız tamdır. Konuya ilişkin hazırladığımız raporu da en kısa sürede ilgili makamlara ileterek iş insanlarımızın ve halkımızın taleplerinin takipçisi olacağız" diye sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2022, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169