banner84

ALTSO sorun dinliyor

**

ALTSO sorun dinliyor
 Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şahin ve yönetim kurulu üyeleri, her hafta farklı meslek komiteleriyle gerçekleştirilen toplantılarına Taşımacılık, Su Sporları, Rent A Car üyeleriyle devam etti.  Kahvaltılı toplantıya, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’in yanı sıra ALTSO yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda komite üyesi katıldı.
Toplantıda konuşan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, ALTSO yönetim kurulu faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Şahin, üye odaklı projelere önem verdiklerine dikkat çekerek, yapılan projeler hakkında önemli açıklamalar yaptı.
ÇAVUŞOĞLU’NU ZİYARET ETTİK
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade eden Şahin, Güzelbağ Sanayi Sitesi, doğalgaz kampanyası gibi konular başta olmak üzere ALTSO’nun faaliyetleri konusunda çeşitli bilgiler aktardıklarını söyledi. Şahin, ayrıca Alanya-Gazipaşa Havalimanı’na Airbus 321’ler inmesi, golf alanlarının ihaleye çıkarılması için yapılan çalışmaların tamamlanması, Alanya’ya göçmen ofisinin açılması gibi konularda da Bakan Çavuşoğlu’ndan çeşitli taleplerde bulunduklarını dile getirdi.
YABANCILARIMIZIN SORUNLARINI İLETTİK
Yerleşik yabancıların ikametgâh konusunda yaşadığı sorunlarla ilgili olarak çeşitli çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Şahin, “Yabancılarımızın ikametgah sorunuyla ilgili Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros ve Genel Müdür Yardımcısı Salih Bıçak’a uygulamada yaşanılan sorunları ilettik. Bu toplantıda mülk sahibi yabancıların ilçemizde kalma süreleri, ikamet izni konusunda yaşanan sıkıntılar, 60 yaş üstü yabancıların sigortalılıkta karşılaştığı sorunlar gibi birçok konularda yaşanan sıkıntıları dile getirdik ve çözüm önerilerimizi sunduk” dedi.
ÖMER ÇELİK’İ DAVET EDECEĞİZ
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’i geçtiğimiz sezonun ve gelecek sezonun değerlendirilmesi, ülkemiz turizminin geleceğini görüşmek için Alanya’ya davet edeceklerini açıklayan Şahin, “Önümüzdeki süreçte Sayın Bakanımızın odamıza gerçekleştireceği ziyarette, bakanımıza sadece turizmimizin yaşadığı sıkıntılar ile ilgili dosya vermektense, bu sorunları ilgili sektör temsilcilerinin de içinde bulunacağı bir heyet ile gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bir toplantıda bizzat iletmek istiyoruz” diye konuştu. 
TANITIM YETERSİZ KALIYOR
ALTSO olarak yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara iş gezileri düzenlediklerini açıklayan Şahin, gündeme ilişkin konularda da açıklama yaptı. Şahin; Alanya Turizm Tanıtma Vakfı’nın (ALTAV) Alanya’yı tanıtma konusunda maddi anlamda yetersiz kaldığını hatırlatarak;” Biz bölünme değil aksine bütünleşerek büyümek lazım olduğunu ifade ettik. Genel anlamda toplumdan olumlu geri dönüşler alıyoruz. Biz Kaymakam ve Belediye Başkanımız önderliğinde bir çatı kurulsun dedik. Bu çatının altında da emlakçılar ve inşaatçılar dahil tüm turizm sektörü yer alsın dedik. 300 Bin TL ile tanıtım olmaz dedik. Sadece bir emlakçı yeri geliyor 300-500 bin TL lik tanıtım yapıyor, bu gücü de katalım tanıtım içine dedik. Mevcut ALTAV Yönetimi’nin fedakarca çalışıyor ama çabaları yetersiz kalıyor, bu arkadaşların omuzlarındaki yükü hafifletmek lazım dedik. Bu açıklamalardan kimse rahatsız olmamalı. Yanlış bir şey söylemedik. Herkes daha fazla elini taşın altına koyarsa Alanya kazanır” diye konuştu.
ALTSO DESTEK OLUYOR
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilçemizde gerçekleştirilen her türlü organizasyona destek olduklarını aktaran Şahin, “Odamız ilçemizde gerçekleşen ve tanıtıma katkı yapan tüm sosyal, sanatsal ve spor organizasyonlarında yerini almaktadır. Bu kapsamda, turizm festivali, jazz günleri, plaj voleybolu, plaj futbolu, triathlon, off road gibi organizasyonlara oda bütçesinden destek olundu” dedi. 
Sosyal medya, KOSGEB destekli yurt dışı iş gezileri, asistan servisi, vize ofisi ve sticker çalışmaları gibi konulara da değinen Şahin, üyelerin istekleri doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını vurguladı.
ALANYA İLK İLÇE
Macaristan Büyükelçisi Janos Hovari ile ALTSO arasında imzalanan ticari vize protokolü hakkında bilgiler veren Şahin, “Alanya, yapılan bu protokolle önemini bir kez daha kanıtladı. Macaristan büyükelçisi bizzat kendisi söyledi. Bu anlaşmanın sadece iller düzeyinde yapıldığını Alanya’nın protokol imzalanan ilk ilçe olduğunu belirtti. Bu anlaşmamız sayesinde ALTSO üyeleri ticari vize konusunda ayrıcalık elde etti. ALTSO’dan alınacak belge ile iş adamlarımız bundan sonra vize alırken zorlanmayacak 3 gün içinde vizelerini alabilecek.” dedi. 
ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ
Şahin, ALTSO yönetimi olarak her zaman üyelerle birlikte olacaklarını ifade ederek, “Üyelerimizin sorunlarını dinleyip çözüm üretiyoruz ve üretmeye de devam edeceğiz. Bu kapsamda ALTSO-Ankara irtibat ofisini üyelerimizin hizmetine açtık. Bundan ayrı olarak odamız bünyesinde hukuk ofisimizi açtık. Her Çarşamba ve Cuma günleri ALTSO üyelerine hukuk danışmanlığı hizmeti veriliyor. ALTSO yönetimi olarak odamıza bir de cenaze arabası kazandırdık. Bunu oda bütçesinden tek kuruş çıkmadan, yönetim kurulunda bulunan arkadaşlarımızın desteğiyle üyelerimizin hizmetine sunduk” dedi. 
Üye aidatları konusunda da önemli bilgiler paylaşan Şahin, üye aidatlarına zam yapmadıklarını belirterek, “ALTSO bünyesinde kullanılan internet, sms ve telefon ücretlerinde yeni düzenlemeler yaptık. Yeni anlaşmalar neticesinde odanın bütçesine yansıyan yükü hafiflettik. Yaklaşık yüzde 30-40 oranında rakamlarda para odamızın bütçesinde kaldı” diye konuştu.öŞahin, ayrıca eğitim faaliyetleri hakkında da bilgiler vererek, bin 500'e yakın sertifika verildiğini dile getirdi. 
Şahin’in konuşmasının ardından kahvaltıya katılan üyeler, yaşadıkları sıkıntıları ve yapılmasını istedikleri projeler konusunda söz alarak, Şahin’e ilettiler. Şahin, üyelerden gelen istekleri tek tek not alarak, gereken çalışmaların yapılacağını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107