banner84

'Anaparadan vazgeçmiyoruz'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi affını mali yapılandırma olarak adlandırdı ve "Biz burada vergi borcunun anaparasını alıyoruz, vazgeçmiyoruz" dedi

'Anaparadan  vazgeçmiyoruz'
 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi affını mali yapılandırma olarak adlandırdı ve "Biz burada vergi borcunun anaparasını alıyoruz, anaparadan vazgeçmiyoruz. Anapara geçmişe ait ise enflasyon ile güncelliyoruz. Burada reel olarak vergi alacağımızdan hiçbir feragat yoktur, af söz konusu değildir. Yine vergi borcu taksit yapılacaksa vade farkını koyuyoruz" dedi.
Bakan Şimşek konuşmasında gündemdeki vergi affı hakkında açıklamalarda bulundu. Vergi reformunun gerekli olduğunu savunan Maliye Bakanı, "TBMM’de bekleyen bir paket var. Konjonktör uygun olduğunda bu yasalaşır. Bu reformda gayemiz vergi mevzuatını sadeleştirmek, vergiyi tabana yaymak, vergi adaleti ve verginin tabana yayılmasına imkan tanımaktır. Tabii verginin nereye harcandığı önemlidir. Topladığımız her 100 liralık verginin 23 lirasını eğitime harcıyoruz. Eğitim için 78,5 milyar lira ayırdık ilavede bulunacağız ve bu rakamı 80 milyar lira yapacağız.” dedi.
AF DEĞİL ASLINDA BİR YAPILANDIRMA
Şimşek, “Vergi affı denilen konu esasında mali yapılandırmadır. Bu konuda Maliye Bakanı olarak görüşlerimi TBMM’de ve dışarıda anlattım. Bu prensip olarak bu tür uygulamalar vergi uyumunu bozar, vergi veren nezdinde, adalet hususunda soru işaretleri uyandırır. 1923’ten bu yana her 2-3 senede bu yönde bir adım atılıyor. Sanayicinin de kabullendiği görülüyor, ‘vergi verenler ödüllendirilsin’ diyor. Makul bir talep. İlk defa 2008’de bizim dönemimizde vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primini zamanında ödeyenlere bir indirim, 5 puan indirim uyguladık.” şeklinde konuştu.
ÖDEMEKTE ZORLANANA KOLAYLIK
Ardından, bütçeden SGK’ya 77 milyar lira verileceğini belirten Şimşek, şöyle devam etti:
"Vergi ve SGK primini ödeyenlere 5 puan indirimin bütçeye maliyeti 9 milyar lira. SGK bizden bu sene 77 milyar lira alacak. Bu konu devam edecek, bu tür yapılandırmalar sık olacak. Bu af mı onu da tartışmalıyız. 2011’de de bir uygulama oldu. Bir kere burada biz vergi borcunun anaparasını alıyoruz, anaparadan vazgeçmiyoruz. Anapara geçmişe ait ise enflasyonla güncelliyoruz. Burada reel olarak vergi alacağımızdan hiçbir feragat yoktur, af söz konusu değildir. Taksit yapılacaksa da vade farkını koyuyoruz. Adını doğru koyalım bu af mı değil mi tartışması var. Bu, kamuoyunda af olarak biliniyor ama devlet anaparadan hiçbir şekilde vazgeçmiyor. Devlet anaparayı enflasyonla güncelliyor. Taksit yapılacaksa vade farkı göz önünde bulunduruluyor. Yani verginin tamamı alınıyor. Ama bu yapılandırma vergisini vaktinde ödeyenlere müeyyide oluyor. Burada devlet ceza ve gecikme faizinden feragat ediyor. Alacaktan vazgeçme değil de ceza ve müeyyidelerin esasında bu kanunla kaldırılması söz konusu. Bu da vergi uyumunu bozan bir konu. Bu hükümet tasarısı değil; bir vekil tarafından teklif verilir gruptan onay görür görmez. Yapılandırma esnafa sanayiciye şu ya da bu şekilde ödeme sıkıntısı çekenlere kolaylık ama af değil. Eğer siz kesinleşmiş alacakların anaparasını enflasyon farkını vade farkını alıyorsanız o anlamda af söz konusu değildir. Bu bir teklif TBMM’de başka unsurlar sonradan gündeme gelir kabul edilirse bu iradeye hepimiz saygı duymalıyız. Burada bir teşvik var mı, prim noktasında var. Primleri zamanında ödeyenlere değil vergi ve primleri zamanında ödeyenlere. İlave çalışma yapılabilir mi? Evet. Biz her mükellefin karnesine çalışıyoruz. Mükellef cari hesap uygulamasına geçecek her mükellefe kredi notu vereceğiz. Yani her mükellefin karnesi olacak. Maliye Bakanlığı nezdinde karnesi iyi olan, dürüst mükelleflere ciddi avantajlı uygulamalarımız söz konusu olacak. TBMM’de gündeme gelen tasarıdan bağımsız bu üzerinde çalıştığımız bir husus."

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157