Tokyo Üniversitesi'nden gelen son araştırmaya göre küresel ısınma ve iklim değişikliği balıkları küçültüyor. Bu durum, Hatay, Mersin, Antalya, İzmir, Muğla, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul, Yalova, Kocaeli, Bursa ve Trabzon gibi deniz kıyısındaki şehirlerde yaşayan vatandaşlarımızı doğrudan etkileyecek. Araştırmada 13 balık türü incelendi ve 1982 ile 2014 yılları arasındaki deniz suyu sıcaklıkları analiz edildi. Sonuçlar, 1980'lerde ve 2010'larda olmak üzere balıkların vücut ağırlığında iki dönem azalma olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, küresel ısınmanın okyanusu ısıtmasının yiyecek için daha fazla rekabete yol açtığını ve bunun da balıkların küçülmesine neden olduğunu söylüyor. Daha serin ve besin açısından yoğun su yüzeye çıkamadığı için balıklar daha az besin alıyor ve bu da büyümelerini olumsuz etkiliyor. Tokyo Üniversitesi'nden Profesör Shin-ichi Ito, "Yüksek sıcaklıklarla okyanusun üst katmanı daha tabakalı hale geliyor. Önceki araştırmalar, daha büyük planktonların yerini daha küçük planktonlara ve denizanası gibi daha az besleyici jelatinimsi türlere bıraktığını gösterdi" diyor. İklim değişikliğinin balık göçünü de etkilediği ve bu durumun balık etkileşimini ve kaynaklar için rekabeti de etkilediği biliniyor. Profesör Ito, "İklim kaynaklı koşulların artan etkisi göz önüne alındığında, balık stokları eskisinden farklı şekilde yönetilmeli" diyor. Küresel ısınma durdurulamazsa balığın kalitesi de düşebilir. Bu nedenle sağlıklı bir okyanusun ve lezzetli balıkların tadını çıkarabilmemiz için harekete geçmemiz gerekiyor. -Haber Merkezi
Antalya, Mersin, İzmir, Muğla, İstanbul'da yaşayan vatandaşlar dikkat! Doğrudan etkileyecek
Hatay, Mersin, Antalya, İzmir, Muğla, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul, Yalova, Kocaeli, Bursa ve Trabzon'da yaşayanlar dikkat! Küresel ısınma nedeniyle balıklar küçülüyor!
Trend Haberler
![Alanya sahillerinde vatandaşları bezdirdiler: Alkol içerek...](https://alanyapostasicomtr.teimg.com/crop/250x150/alanyapostasi-com-tr/uploads/2024/07/whatsapp-image-2024-07-21-at-104423.jpeg)
Alanya sahillerinde vatandaşları bezdirdiler: Alkol içerek...
![Alanya'da Başkan Böcek'e saygısızlık: Ne yaparsa yapsın memnun edemedi](https://alanyapostasicomtr.teimg.com/crop/250x150/alanyapostasi-com-tr/uploads/2024/07/thumbs-b-c-948210132b524fc7f821d4a980eb3c07-2.webp)
Alanya'da Başkan Böcek'e saygısızlık: Ne yaparsa yapsın memnun edemedi
![Esnafın işleri bıçak gibi kesildi: Antalya'da o sektör iflasa sürükleniyor](https://alanyapostasicomtr.teimg.com/crop/250x150/alanyapostasi-com-tr/uploads/2024/07/oto-yikama.jpg)
Esnafın işleri bıçak gibi kesildi: Antalya'da o sektör iflasa sürükleniyor
![Alanya'nın yeni kabusu: Kiracıların başına dert olacak!](https://alanyapostasicomtr.teimg.com/crop/250x150/alanyapostasi-com-tr/uploads/2024/07/konut.jpg)
Alanya'nın yeni kabusu: Kiracıların başına dert olacak!
![Beklenen projede sona gelindi: Alanya kavuşmak için gün sayıyor](https://alanyapostasicomtr.teimg.com/crop/250x150/alanyapostasi-com-tr/uploads/2024/07/whatsapp-image-2024-07-22-at-161709.jpeg)
Beklenen projede sona gelindi: Alanya kavuşmak için gün sayıyor
![Alanya'da bu görüntü pes dedirtti: Faciaya davetiye çıkarıyor](https://alanyapostasicomtr.teimg.com/crop/250x150/alanyapostasi-com-tr/uploads/2024/07/whatsapp-gorsel-2024-07-21-saat-155124-01f9e324.jpg)
Alanya'da bu görüntü pes dedirtti: Faciaya davetiye çıkarıyor