Köylere göç edenler arasında iki ana grup dikkat çekiyor: Emekliler ve tarıma yönelmek isteyen gençler. Büyükşehirlerde artan yaşam maliyeti ve kiralar, emeklileri daha sakin ve ucuz bir yaşam arayışına itiyor. Gençler ise, yeni üretim modelleri ve teknolojinin imkanlarını kullanarak tarımda bir gelecek kurmak istiyor. Köylere göç edenler, sadece geçimlik tarımla uğraşmıyor. Katma değerli ürün yetiştirerek ve modern tarım tekniklerini kullanarak daha fazla kazanç elde etmeyi hedefliyorlar. Teknolojinin gelişmesi, uzaktan çalışma imkanlarının artması da bu göçü teşvik ediyor. Uzmanlar, "tersine göç"ün teşvik edilmesi gerektiğini savunuyor. Bunun için, köylere altyapı yatırımları yapılması, sosyal imkanların geliştirilmesi ve tarımsal üretime yönelik desteklerin artırılması öneriliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, kadın ve genç çiftçilere yönelik çeşitli destekler sunuyor. Bu destekler, tarıma yeni girişimcilerin katılımını teşvik ediyor. Köylere göç artıyor olsa da, tarımsal üretimde yaş ortalaması hala yüksek. Geçen yıl verilerine göre, çiftçilerin yaş ortalaması 58'in üzerine çıktı. Bu durum, gıdanın geleceği için bir endişe kaynağı olarak görülüyor. -Haber Merkezi
Antalya ve Alanya merkezi terk edip, köylerine göçüyorlar
Türkiye'de son yıllarda köyden kente göç eğilimi tersine dönmeye başladı. 2023 yılı nüfus verileri, belde ve köylerde yaşayanların oranının arttığını gösteriyor. Bu "tersine göç"te temel etken olarak şehirlerde artan maliyet ve yaşam zorlukları öne çıkıyor. Antalya ve Alanya'da da bu durumun yaşandığı tahmin ediliyor
Trend Haberler
![Alanya sahillerinde vatandaşları bezdirdiler: Alkol içerek...](https://alanyapostasicomtr.teimg.com/crop/250x150/alanyapostasi-com-tr/uploads/2024/07/whatsapp-image-2024-07-21-at-104423.jpeg)
Alanya sahillerinde vatandaşları bezdirdiler: Alkol içerek...
![Alanya'da Başkan Böcek'e saygısızlık: Ne yaparsa yapsın memnun edemedi](https://alanyapostasicomtr.teimg.com/crop/250x150/alanyapostasi-com-tr/uploads/2024/07/thumbs-b-c-948210132b524fc7f821d4a980eb3c07-2.webp)
Alanya'da Başkan Böcek'e saygısızlık: Ne yaparsa yapsın memnun edemedi
![Esnafın işleri bıçak gibi kesildi: Antalya'da o sektör iflasa sürükleniyor](https://alanyapostasicomtr.teimg.com/crop/250x150/alanyapostasi-com-tr/uploads/2024/07/oto-yikama.jpg)
Esnafın işleri bıçak gibi kesildi: Antalya'da o sektör iflasa sürükleniyor
![Alanya'nın yeni kabusu: Kiracıların başına dert olacak!](https://alanyapostasicomtr.teimg.com/crop/250x150/alanyapostasi-com-tr/uploads/2024/07/konut.jpg)
Alanya'nın yeni kabusu: Kiracıların başına dert olacak!
![Beklenen projede sona gelindi: Alanya kavuşmak için gün sayıyor](https://alanyapostasicomtr.teimg.com/crop/250x150/alanyapostasi-com-tr/uploads/2024/07/whatsapp-image-2024-07-22-at-161709.jpeg)
Beklenen projede sona gelindi: Alanya kavuşmak için gün sayıyor
![Alanya'da bu görüntü pes dedirtti: Faciaya davetiye çıkarıyor](https://alanyapostasicomtr.teimg.com/crop/250x150/alanyapostasi-com-tr/uploads/2024/07/whatsapp-gorsel-2024-07-21-saat-155124-01f9e324.jpg)
Alanya'da bu görüntü pes dedirtti: Faciaya davetiye çıkarıyor