banner84

'Arıtmada kokuyu gidereceğiz'

Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Güney, "Ön arıtma tesislerinde ve terfilerden kaynaklanan kokuların giderilmesi için ihale yapılmış, sözleşme imzalanmış, bir ay içersinde bu sorunu çözeceğiz" dedi.

'Arıtmada kokuyu gidereceğiz'

Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, ASAT ve Büyükşehir Belediyesi'nin Alanya'ya yaptığı hizmetleri açıkladı. İşte Güney'in o sözleri:

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, Alanya'da 234 personel ve 55 araç ile hizmet vermektedir. 2014'ün ilk 5 aylık döneminde de bazı hizmetlere imza attık. İçme suyu hizmetlerinde 3 bin 626 ihbar aldık, 3 bin 514 ihbarın gereğini yaptık, 112 adet de su kesintisi yaratmayan ihbarlar vardı. Mevcut durumda iki adet ASAT ekibi ile iki adet yüklenici olmak üzere toplam 4 ekip tarafından içme suyu şebeke talepleri karşılanmaktadır. 5 aylık dönemde yapılan şebeke metrajı 26 bin 550 metredir. Arızalardan kesintiye yol açan, ömrünü tamamlamış içme suyu kuyuları ile elektrik aksamlarının tamamı yenilenmiş ve devreye alınmıştır. Buna ilave olarak Mahmutlar'da 6 adet kuyu açılarak, hizmete katılmıştır. Gelen ihbarlara derhal müdahale edilmekte olup, mevcut durumda su kesintisi yoktur. Tam donanımlı fiziki kaçak arama ekibi çalışmakta olup tespit edilen arızalara derhal müdahale edilmektedir. Oluşturulan bir ekip mevcut sistemde uyarı ve scada sistemi olmadığından ötürü şehrin belirli noktalarında sürekli basınç ölçümü yapmaktadır. ASAT depolarında eksik bir malzeme olmayıp yeterli miktarda stok tutulmamaktadır. Su kalitesinin izlenmesi amacıyla 78 noktadan alınan 2461 numune üzerinde ASAT merkez laboratuarlarında analiz yapılmıştır. 28 yeni depoya klorlama sistemi yapılmış ve mevcut kullanılamaz durumdaki 24 depo da klorlama sistemi yenilenmiştir. İçme suyu kaynakları ve çevresinde tespit edilen kirlilikler ve molozlar temizlernmekte ve kaynaklar güvenli hale getirilmektedir. Alanya'da 235 adet depo ve 200 sondaj ise su ihtiyaçları kesintisiz olarak karşılanmaktadır.

GÜNEY'DEN KOKU İTİRAFI

Kanalizasyon konusundaki ihbar sayısı 2 bin 839'dur. Gereği yerine getirilen ihbar sayısı 2 bin 320, çalışması devam eden 12, mükerrer ihbar sayısı ise 507. Mevcut durumda bir adet ASAT ekibi ve bir adet yüklenici ekibi olmak üzere toplam iki adet ekip tarafından kanalizasyon ve talepleri karşılanmakta ve belirtiler süre içersinde yapılan şebeke metrajı 2 bin 680 metre olarak gerçekleşmiştir. Dereler ve yağmur suyu sistemi de dahil olmak üzere belirlenen noktalardan 881 adet numune alınarak, 4 bin 442 adet analiz ASAT merkez laboratuarında analiz yapılmıştır. Gelen ihbarlara anında müdahale ediyoruz. Kanal tıkanıklıklarının hızlı müdahale temin aşamasında olan kanal açma aracı Ağustos ayında hizmete alınacaktır. Mevcut durumda 5 adet atıksı arıtma tesisi ve 23 terfi istasyonu ile hizmet verilmektedir. Tesislerde de scada sistemi bulunmamaktadır. Tesislerde çamur sorununa hızla müdahale edilmiş ve tesisler amacına uygun olarak çalışır duruma da getirilmiştir. Geleh ihbarlara derhal müdahale ediliyor. Araç, ekip ve organizasyon eksikliği bulunmuyor. Tesislerdeki ağır bakımlar tecrübeli ASAT merkez ekibi tarafından aksatılmadan müdahale ediliyor. Atıksu arıtma tesislerinde belirlenen noktalardan 704 adet numune alınarak, 2 bin 816 adet analiz yapılmıştır. Ön arıtma tesislerinde ve terfilerden kaynaklanan kokuların giderilmesi için ihale yapılmış, sözleşme imzalanmış, malzeme sevkine başlanılmış olup, bir ay içersinde tamamlanarak, hizmete alınacaktır.

"YATIRIMLAR HIZLA DEVAM EDİYOR"

İçme suyu hizmetleri, kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisi hizmetleri ile abone hizmetlerinin yerine getirilmesinde 12 bin 797 TL, içme suyu, kanalizasyon, malzeme ve arıtma yatırımlarında 26 bin 343 TL yatırım tutarı olmak üzere 2015 yılının ilk 5 aylık döneminde toplam 39 bin 140 TL tutarında yatırım yapılmıştır. Aynı dönemde Alanya'da sağlanan gelirler ise 12 bin 150 TL olup, gelirin üç katı hizmet Alanya'ya sağlanmıştır. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımızın kamuoyuyla paylaştığı 2015-2016 yatırımları tutarı 65 milyon 664 bin TL'nin 2015 yılı ilk 5 ayında 26 milyon 343 bin TL'si gerçekleşmiş olup, yatırımlarımız hızla devam etmektedir."

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2015, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107